Çarşamba günü açıklanacak olan FED toplantı tutanakları

Çarşamba günü açıklanacak olan FED toplantı tutanakları

Mehmet Sincap  | 20.08.2013 09:08

Yeni haftanın ilk işlem gününde Avrupa ve ABD tarafında piyasaları etkileyebilecek önemli bir ekonomik veri yoktu. Çarşamba günü açıklanacak olan FED toplantı tutanakları ise haftanın en önemli gelişmesi olacak. 30-31 Temmuz’da gerçekleştirilen FED toplantısının detayları Eylül ayındaki FED toplantısına ışık tutacak. Piyasalar güne Asya tarafından gelen veri akışı ile başlandı. Temmuz ayı ticaret dengesi 773,5 milyar Yen ticaret açığı beklentisine karşılık 1024 milyar Yen açık verdi. Önceki ay ise 182,3 milyar Yen açık verilmişti. Ayrıca İhracat Temmuz ayında %12,2 büyüme yaşarken beklenti %12,8 idi. Önceki veri ise %7,4 idi. İthalat ise %19,6 büyüme yaşadı. (Bek. %16, önc. %11,8) . Bu hafta içinde ise Çarşamba günü FED’in 30-31 Temmuz FOMC toplantı tutanakları, Perşembe günü Avrupa tarafında PMI verileri ve Cuma günü ise Almanya’nın GSYİH verisi takip edilecek. ABD tahvil getirilerindeki yükseliş bugün de devam ederken hisse senedi piyasaları satıcılı olarak işlem gördü.
Almanya DAX endeksi %0,31 düşerek 8366 seviyesinden kapandı. Telekomünikasyon sektörü %1.13, endüstriyeller ise %1.11 düşerken temel maddeler sektörü %0.35 yükseldi. ThyssenKrupp %3.12, E.ON %1.3 Deutsche Telekom ise %1.13 geriledi. İngiltere FSTE 100 endeksi %0,53 düşüş ile 6465 seviyesine gelirken temel maddeler sektörü %1.84, telekomünikasyon sektörü %1.24 geriledi. Lloyds %1,83, Vodafone %1.27 HSBC %1,07 düşerken, Marks and Spencer %1.37 yükseldi. Fransa CAC 40 endeksi %0,97 düşüş ile 4083 seviyesine gelirken teknoloji haricinde her sektör düştü. Finansallar sektöründeki %1,7’lik düşüşü telekomünikasyon ve temel maddeler sektörleri takip etti. Arcelormittal %3,09, Credit Agricole %2,71, Societe Generale ise %2.58 değer kaybetti. İspanya IBEX endeksi ise %1,86 düşüş ile 8657 seviyesinde kapanış yaptı.
Amerika tarafında Dow Jones endeksi %0,47 değer kaybıyla 15010 seviyesinden kapanış yaparken sağlık haricinde her sektör düştü. Finansallar sektörü %1,53, temel maddeler ise %1,4 ile en çok düşen sektörler oldular. JPMorgan %2,74, Alcoa %2,22, HP %2,04, BofA ise %1.87 düşerken Intel %1.74 yükseldi.. S&P500 de %0,59 değer kaybı ile 1646 seviyesinden günü sonlandırdı. Enerji sektörü %1.55, finansallar sektörü ise %1,21 kayıp ile en çok düşen sektörler oldular. Nasdaq ise %0,38 değer kaybı ile 3589 seviyesinden işlem gününü bitirdi. Apple %1,08 değer kazanarak 507 fiyatla, Facebook ise %1,97 değer kazanarak 37,81 fiyatla işlem gününü sonlandırdı

Mehmet Sincap

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+