12.09.2019 - ABD ve Çin'den Piyasaları Destekleyici Adımlar

12.09.2019 - ABD ve Çin'den Piyasaları Destekleyici Adımlar

Can İlker  | 12.09.2019 09:23

ABD Başkan’ı D. Trump’ın 250 milyarlık ürüne koyacağı ekstra vergiyi 2 hafta ertelediğini açıklaması ve Çin’in müzakereler öncesi ABD’den tarım ürünü ithal etmeyi değerlendirdiğini bildirmesi “ticaret savaşı” gerilimini az da olsa yumuşattı.

İki önemli haber akışına paralel olarak Hong Kong, Singapur ve Cakarta dışındaki Asya endeksleri güne pozitif başladılar. 10 senelik Çin tahvili getirisi %0,82 yükselerek %3,085’ten işlem görüyor. Yuan da Dolar’a karşı %0,40 değer kazanarak 7,0873’tan alınıyor.

ECB öncesi ve “ticaret savaşına” yönelik gelişen iki pozitif haber akışıyla Avrupa vadelileri de güne alıcılı başladılar. Analistler ECB’nin tekrardan bir parasal genişlemeye başlatacağını düşünüyorlar. Faiz indirimi de masadaki ihtimallerden biri olarak fiyatlanıyor. Bu da küresel risk iştahını desteklemeye devam ediyor. 10 senelik Almanya getirisi %1,76 yükselerek %-0,556’dan fiyatlanıyor. EUR/USD paritesi ise 1,1011 seviyesinde yatay işlem görüyor.

ABD vadelileri de güne yeşil alanda işlem görerek başladılar. ABD tahvil getirilerinde ise yukarı yönlü hareket devam ederken ABD Dolar Endeksi 98,64$’dan işlem görüyor. Küresel risk iştahının artmasıyla VIX/korku endeksi 14,61$’dan ve ima edilen oynaklık endeksi 14,55$’dan fiyatlanıyorlar.

Küresel hisse senetlerinin yukarı yönlü hareketi güvenli limanlardan çıkışı desteklemeye devam edebilir. Ons altın 1496,34’e kadar gerilemiş durumda.

Türkiye’de de PPK toplantısı piyasa oyuncuları tarafından takip edilecektir. Merkez’den 250-300 baz puan arası indirime gidilmesi bekleniyor. İç siyasette yaşanan belirsizlik ise döviz kurlarını desteklemeye devam ediyor (atanan kayyumların devamının gelip gelmeyeceği, yeni parti açıklamaları ve AKP arasında devam eden çatlamalar).

BIST 100 ise dünü günlük %0,70 değer kazanarak 101922.15 TL’den kapadı. Haftalık %1,64, aylık %3,94 ve yıllık %9,37 yükseliş gerçekleştirdi. Dolar’ın 5,7406 kapanmasıyla endeks dolar bazında günlük %1,19 yükselerek 17754.62$’dan işlem gördü.

Küresel risk iştahının yüksek olmasına paralel olarak endeks 102415 ve 103536 seviyelerini test edebilir. Geri çekilmede ise 101722 ve 1006001 seviyeleri destek olabilir. Bütün üstel hareketli ortalamalarının üzerinde işlem gören endeksin momentumu piyasanın yukarı yönlü hareketini destekleyebilir. 10 yıllık TL getirisi 15,17 ve 2 yıllık TL faizi %14,96’dan işlem görüyorlar. Dolar 5,76 ve Euro 6,34 seviyelerinden alıcı buluyor.

Küresel risk iştahının güçlü olmasından dolayı endekste yukarı yönlü açılış gerçekleşebilir.

Can İlker

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+