13.06.2018 - Sabah Bülteni

13.06.2018 - Sabah Bülteni

Can İlker  | 13.06.2018 09:46


Küresel piyasalar AMB, FED ve Japonya Merkez Bankası açıklamaları öncesinde yataya yakın satıcılı bir gün geçirdi.

Avrupa piyasaları yarın açıklanacak olan AMB faiz kararı ve bankanın tahvil alımyla ilgili açıklamalarına odaklanmış durumda. İtalya, İspanya ve Brexit gibi risklerin bulunduğu Avrupa’da, AMB’nin kolay kolay manevra yapmayacağı tahmin ediliyor. Fakat, bütün tahminlere karşı AMB’den gelen açıklamalar “parasal genişlemeden nasıl çıkılacağına odaklanacağız” şeklinde olunca hisse senetleri ve devlet tahvilleri gibi varlıklar üzerinde satış baskısı devam ediyor. Dün, İspanya ve İtalya endeksleri hariç çoğu Avrupa endeksi negatif seyir izledi. Avrupa gösterge endeksi %0,11 değer kaybederek 387.53 Euro’dan alıcı buldu. Açıklanan Euro Birliği verilerinin beklenti altında kalması EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketi destekleyici olmadı ve parite %0,08 kazançlarından geri vererek 1,1736$ seviyesinde işlem görüyor. 10 senelik Almanya devlet tahvili getirisi, talebin artmasıyla, %2,04 gerileyerek %0,478 seviyesinden işlem görüyor. Vadeli endeks kontratlarının ise güne pozitif başladıkları görülüyor.

Wall Street endeksleri, Kim Jong Un ve Trump görüşmesinden sonra günü, DJIA haricinde pozitif tamamladılar. Bugün açıklanacak FED faiz kararı öncesi ABD dolar endeksi değer kazanmaya devam ediyor ve kazançlarını %0,10 genişleterek 93.90$’dan işlem görüyor. VIX ve ima edilen oynaklık endekslerinin düşük seviyelerde olması hisse senetlerine olan talebi desteklemeye devam ediyor. 10 senelik ABD devlet tahvili getirisi %0,25 değer kazanarak %2,965 seviyesinden fiyatlanıyor. ABD tarafında FED’in faizi %1,75 seviyesinden %2,00 seviyesine arttıracağı kesin olarak görülüyor. Fakat, beklentilerin değişiklik göstermesi güçlü iş gücü piyasası, yükselen enflasyon ve hızlanan büyümenin yanı sıra aşağı yönlü risklerden biri olarak görülüyor. Wall Street vadeli endeks kontrastları da güne alıcılı başladılar.

Asya piyasalarında ise karışık seyir hakim. FED’den dolayı KOSPI (Güney Kore), Hang Seng (Çin), STI (Singapur) ve Avusturalya satış baskısı altında kalıyor. 10 senelik Japonya getirisi %4,08 yükselerek %0,051 seviyesinden, 10 senelik Çin getirisi %0,46 değerlenerek %3,705’ten işlem görüyorlar. FED kararı öncesi USDJPY paritesi de yükseliş trendini koruyarak %0,19 değer kazancıyla 110,57 Yen’den alıcı buluyor.

Dün TL varlıklar için, yeni bir hikaye bulunmadığından, satışları devam etti ve endeks 905,89 milyon TL’lik işlem hacmiyle %1,40 kazançlarından geri vererek 95,306.98 TL’ye geriledi. Haftalık değer kazancı -%1,30 ve aylık değer kazancı -%7,71 oldu. Dolar bazında ise 20916,49 $’dan kapanan endeks için günlük değer kazancı %2,57 olurken haftalık %1,93 ve aylık -%12,05 olarak gerçekleşti. Bütün üssel hareketli ortalamalarının altında seyir eden endeks 200 günlük üssel hareketli ortalamasının %10,96 ve maksimum seviyesinden %21,06 aşağıda işlem görüyor. Herhangi bir yukarı yönlü hareketin başlaması için endeksin ilk olarak 5 günlük üssel hareketli ortalaması olan 96737,98 TL’yi kırması gerekmektedir. Diğer teknik indikatörler ise (RSI, MACD, STOCH ve ADX) “aşırı satım” bölgelerine geldikleri için endekste “güçlü sat” sinyalleri endeks üzerinde baskı yaratabilir.

FED kararı öncesinde dolar/TL’nin %0,34 değer kazanarak 4,6126 TL’ye ve AMB öncesi Euro/TL’nin %0,42 kazançlarını genişleterek 5,42 TL’ye gelmesi BIST 100’ün satıcılı açılış gerçekleştirme ihtimalini desteklemektedir.

Bütün ihtimalleri elerseniz geriye ihtimal dışı da olsa gerçekler kalır. – S. Holmes / Dörtlerin İmzası

Can İlker

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Fusion Media bu sitede yer alan herhangi bir bilgi, tablo ve al/sat işareti bilgisinden kaynaklanan kayıp ya da zararlarınızdan sorumlu değildir. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Kripto paralar ile yatırım yapmak da belirli riskleri beraberinde getirir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kripto para yatırımları, tüm yatırımcılar için uygun değildir. Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Bu yüzden Fusion Media buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak websitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.
İşbu sözleşmenin aslı İngilizcedir ve İngilizce ve Türkçe versiyonu arasında tutarsızlık olduğunda İngilizce versiyonu dikkate alınacaktır.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+