19.06.2017 - 23.06.2017 Haftalık Rapor

19.06.2017 - 23.06.2017 Haftalık Rapor

Onur Erkan Yıldız  | 19.06.2017 15:12


19.06.2017 – 23.06.2017 Haftalık Bülten ( Weekly Report )

Geçtiğimiz hafta, ekonomik ve politik anlamda oldukça yoğun geçti. Politik anlamda, ABD Başkanı Donald Trump’a “ anayasa ihlali “ gerekçesiyle dava açıldı ve diğer körfez ülkeleri Qatar ile ilişkilerini kestiğini açıkladı. Yaşanan bu politik krizler Amerikan Doları ve Petrol fiyatları üzerinde etkili oldu. ABD’nin Qatar karşısında sert duruşu, iki ülke arasında imzalanan 12 milyar dolar değerinde F15 uçak alım anlaşması ve birlikte gerçekleştirilen askeri tatbikat ile hafta sonlarına doğru normalleşme gösterdi fakat Diğer körfez ülkeleri ile Qatar arasında henüz uzlaşı sağlanamadı. Diğer yandan Donald Trump hakkında açılan “ anayasa ihlali “ davası hakkında bu hafta yeni bilgiler gelebileceğini düşünüyorum.

Ekonomik olarak, üç büyük merkez bankası toplantı kararları açıklandı. Amerikan Merkez Bankası ( FED ) beklenildiği üzere 25 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi. Piyasa beklentisine paralel olan bu faiz artırımı sert fiyatlamalar meydana getirmezken FED’in 2017 yılı içinde en az bir faiz artırımı daha ön görmesi fiyatlamalarda etkili oldu. EURUSD paritesi karar sonrasında tekrar 1.1150 seviyesine kadar geri çekilirken, USDTRY kuru yükselişlerini 3.5200 seviyesine kadar sürdürdü.

Japonya Merkez Bankası (BoJ) kısa vadeli faiz oranlarını negatif bölgede, 10 yıllık tahvil faizlerini ise 0’da tutmaya devam etti. Bu karar ile birlikte USDJPY paritesinde alım yönlü baskı arttı 111.40 seviyesine kadar yükselişler görüldü.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) tarafında ise 5’e karşı 3 oy ile faiz oranlarında bir değişime gitmeme kararı verildi. Komitenin diğer toplantılara oranla daha şahin tavır takınması GBPUSD paritesinde yukarı yönlü hareketleri destekledi. GBPUSD 1.2800 seviyesine kadar yükselişlerini sürdürdü.

EURUSD

FED’ in 25 baz puanlık faiz artırımının üzerine 2017 yılı için en az bir faiz artırımı daha öngördüğünü açıklamasıyla parite de satış yönlü baskı artmış durumda. Haftanın son işlem günü açıklanan EURO bölgesi enflasyon oranlarında yaşanan kayıpta bu baskıyı destekler nitelikteydi. Bu hafta özellikle Donald Trump hakkında açılan “ anayasa ihlali “ davası ile ilgili gelebilecek bilgiler paritede sert fiyatlamalar meydana getirebilir. Yine hafta içinde ABD mevcut ev satış rakamları, Almanya imalat pmi ve ABD yeni konut satışları verileri paritede fiyatlamaları etkileyebilir. Hafta genelinde aksi gelişmeler meydana gelmedikçe parite üzerinde satış baskısının devam edebileceğini düşünüyoruz. Özellikle 1.1300 altında kalıcılık devam ederse orta – uzun vadede tekrar 1.1000 1.0900 aralığına doğru fiyat hareketi görebiliriz. Bu süreçte 1.1130 – 1.1300 bant aralığının kırılma yönü önem arz edecektir. 1.1300 direncinin kırılması durumunda 1.1600 seviyesine kadar yükselişler görebilme ihtimalimiz artacaktır.GBPUSD

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) beklenmedik şekilde takındığı şahin tavır ile yükselişe geçen parite için 1.2800 seviyesi önemli olacaktır. GBPUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde, 1.1980 seviyesinden başlayan ve 1.3050’ye kadar devam eden yükseliş hareketinin Fibo.Rec. 38.2 düzeltme seviyesinin 1.2640’a denk geldiğini görüyoruz. Eğer 1.2800 tekrar geçilebilir ve üstünde kalıcılık sağlanabilirse teknik olarak yaşanan düşüşün bir düzeltme hareketi olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda gelecek günlerde 1.3050 direncini geçilebilme ihtimali artacak ve orta-uzun vadede yükselişlerin 1.3300 – 1.3500 aralığına kadar devam edebileceğini söyleyebiliriz.USDTRY

Türkiye’de yaşanan siyasi krizler, FED’ in 2017 yılı için en az bir faiz artırımı daha öngördüğünü belirtmesi ve kurun 3.4730 seviyesinde güçlü alıcılar ile karşılaşmasıyla birlikte USDTRY 3.5200 seviyesine kadar yükseliş gerçekleştirmişti. Fakat hafta sonuna doğru tekrar 3.5000 seviyesine geri çekildi görüldü. USDTRY kurunu teknik olarak incelediğimizde 3.5200 seviyesinin altında kalıcılığın devam etmesi durumunda satış yönlü baskının artarak devam edebileceğini söyleyebiliriz. Eğer 3.4830 desteği tekrar satış yönlü kırılabilirse geri çekilmeler ilk etapta 3.4500 – 3. 4300 aralığına kadar devam edebilir.ALTIN

FED’ in şahin tavrı ve Amerikan teknoloji şirketlerinin yaşadığı sert ivme kazanımı ile geçen hafta değerli metal üzerinde satış baskının arttığı görüldü. Altın fiyatlarında orta-uzun vadede 1299 direncinin geçilememesi durumunda satış baskı günden güne artabilir. Altın ETF’lerinde yaşanan negatif görünüm de bu tezimizi destekler nitelikte. Fakat yine ilerleyen günlerde jeopolitik risklerin artmaya devam etmesi Altın fiyatlarını pozitif destekleyebilir. 200 günlük basit hareketleri ortalamaların işaret ettiği 1240 seviyesi Altın fiyatlarında önemli bir destek olarak karşımıza çıkabilir. 1240 desteği satış yönlü kırılabilirse geri çekilmeler 1200 seviyesine kadar devam edebilir. Yükselişlerinde ise 1299 güçlü direncini takip etmeye devam edeceğiz.PETROL

Petrol fiyatlarında son haftalarda olduğu gibi geçen haftayı da kayıpla kapattık. Geçmiş analizlerimde de bahsettiğim gibi Petrol varil fiyatlarının 50$’ın üzerine çıkmasıyla üreticiler kapanan tezgahlarını yeniden açtılar ve yine Petrol arzı pozitif olarak etkilenmeye başladı. Yeni üreticilerin pazara hızlı bir şekilde katılması ve ABD’de sürekli artış gösteren sondaj kuyuları Petrol fiyatları üzerinde tekrar satış baskısını güçlendirmeye başladı. Bu senaryo aslında Petrol varil fiyatının 25$’a düştükten sonra tekrar 40$’ı geçmesiyle belirginleşmeye başlamıştı. Senaryonun devam etmesi halinde Petrol varil fiyatları her 50$ üzerinde olduğunda güçlü satış baskısıyla karşılaşacaktır. Şuan için teknik olarak 46.90 seviyesi önemli görünüyor. Eğer ki 46.90 seviyesi altında kalıcılık devam ederse satış baskısı günden güne artabilir. Bu ihtimalde ilk hedef olarak 43.70’e kadar bir geri çekilme görebiliriz. Bu seviyede ise önemli bir destek ile karşı karşıya kalacağız.
ONUR ERKAN YILDIZ
Financial Analyst

Onur Erkan Yıldız

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Fusion Media bu sitede yer alan herhangi bir bilgi, tablo ve al/sat işareti bilgisinden kaynaklanan kayıp ya da zararlarınızdan sorumlu değildir. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Kripto paralar ile yatırım yapmak da belirli riskleri beraberinde getirir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kripto para yatırımları, tüm yatırımcılar için uygun değildir. Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Bu yüzden Fusion Media buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak websitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.
İşbu sözleşmenin aslı İngilizcedir ve İngilizce ve Türkçe versiyonu arasında tutarsızlık olduğunda İngilizce versiyonu dikkate alınacaktır.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+