2019 Yılsonu Beklentiler İçin Kritik Bir Dönemdeyiz

2019 Yılsonu Beklentiler İçin Kritik Bir Dönemdeyiz

Kudret Ayyıldır  | 11.09.2019 11:31

2019 yılsonuna yönelik beklentileri tahmin edebilmek için çok önemli bir dönemden geçiyoruz. Gerek içeride gerekse dışarda sonucuna ulaşacağımız gündem maddeleri, varlık fiyatlamalarına yönelik strateji oluşturabilmek adına kritik bir öneme sahip.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Faiz Kararı ve Başkan Draghi’nin piyasaya vereceği mesaj ile birlikte ABD’den gelecek TÜFE verisi dışarıda takip edeceğimiz önemli gelişmeler olarak kaydedilmekle birlikte içeride Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Faiz Kararına odaklanıyoruz.

Gerek Foreks gerekse Bloomberg HT anketleri dikkate alındığında 19,75% olan politika faiz oranında piyasa beklentisi 250 – 275 baz puan indirim iken GCM Yatırım Araştırma Departmanı olarak bu toplantıda 300 baz puanlık indirim beklemekteyiz.

Ağustos ayına ilişkin açıklanan enflasyon oranının 15,01% olduğu ve baz etkisi ile birlikte yeni dönemde veride tek hane ya da haneye yakın bir noktada yer alacağı, gerek TCMB Enflasyon Raporu sunumu gerekse TCMB Beklenti Anketindeki yılsonu enflasyon oranının 13,90% – 14,00% arasında belirtildiği ve raporun hazırlandığı şu sıralar 2 – 10 yıllık Türkiye tahvil faiz oranının %15,65 – 15,80 arasında olduğu düşünüldüğünde, yılın kalanına ilişkin 3 adet toplantının ilkinde 300 baz puan indirimi şaşırtıcı olmamalıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, faiz indirimi kararının piyasa karşılığında USDTRY üzerindeki etkisidir. Teorik olarak bir ülke merkez bankasının faiz indirmesi para biriminde değer kaybına sebep olacakken, piyasa beklentisi altında yer alacak bir indirim, para biriminin değer kaybından ziyade kazanç elde etmesine imkan tanıyabilir. Ekonomik takvim yorumlamasının yani piyasa hassasiyetinin etkili olacağı bu tür zamanlarda USD/TRY kuruna yönelik yukarı yönlü beklentiler için piyasa konsensüs 275 baz puan indirim üzerindeki sonuç dikkate alınmalıdır. Beklenti altında kalan indirim kurdaki çıkışı desteklememe psikolojisi oluşturacağı gibi sürpriz senaryoda herhangi bir indirim olmaması, USDTRY kuru tarafında önemli bir negatif fiyatlama davranışının oluşmasını sağlayabilir.

Teknik açıdan USDTRY kuru 200 ve 233 günlük üssel hareketli ortalamaları temsil eden 5,55 – 5,60 bölgesi üzerinde pozitif trend görünümüne devam etmektedir. İlgili beklenti 5,8560 üzerindeki kalıcı hareketlerle daha da üst noktalara taşınabilir ki bu durumda ilk dikkat edilecek seviye psikolojik 6,00 olarak kaydedilmiştir. 5,8560 üzerinde kalıcı bir fiyatlama davranışı oluşmaması durumunda ise bir müddet daha 5,8560 – 5,5500 arasında sıkışma izlenebilir. Son hareketler dikkate alındığında, sıkışmadan ziyade yukarı yönlü fiyatlamaların daha istekli olacağına yönelik bir görünümü bize yansıtmaktadır. Burada Türk Lirasının gelişen ülke para birimleri arasında ABD Doları karşısındaki tutumu kritik bir önem arz etmektedir. Raporun hazırlandığı şu sıralar gelişen ülke para birimlerinin ABD Doları karşısında genel itibariyle değerli iken Türk Lirası ve Arjantin Pesosunun şuan için değer kaybeden para birimleri olduğunu görmekteyiz.

Dış tarafta 31 Ekim tarihinde görev süreci dolacak olan ECB Başkanı Draghi’nin piyasalara vereceği mesaj EUR/USD için önem arz etmektedir. -0,40% olan negatif mevduat hesap oranında 10 baz puan indirim beklenen ECB, konuya ilişkin vereceği reaksiyon ilk etapta EURUSD için önem arz ederken, Başkan Draghi’nin Avrupa ekonomisi başta olmak üzere faiz indirimi, parasal genişleme ve Brexit – Ticaret Savaşları gibi konularda basının sorularına vereceği cevaplar yeni başkanın toplantısına kadarki süreçte fiyatlama davranışları üzerinde etkili olacaktır.

Teknik açıdan EURUSD paritesi 144 ve 233 günlük üssel hareketli ortalamaları temsil eden 1,1210 – 1,1300 bölgesi altında negatif trend görünümüne devam ediyor. Paritenin ilgili bölge altındaki seyri, son dönemde toparlanma yaşadığı 1,0960 – 1,0920 bölgesine doğru trend beklentisini destekleyebilir. İlgili ortalama öncesindeki ilk kritik direnç ise 1,1110 olarak kaydedilmiştir.

Son olarak da gündem içerisinde yer verdiğimiz Ortalama Saatlik Kazançlar verisinin beklenti üzerinde gelmesi sebebiyle ücretlerdeki artışın Enflasyon dinamiği üzerindeki etkisi sebebiyle ABD TÜFE verisine dikkat ediyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken husus, ABD Merkez Bankası Fed, tek bir veriye bağlı kalarak 18 Eylül’deki toplantısında herhangi bir aksiyon değişikliğine girmeyecek olmasıdır. Yani TÜFE verisi sonucu ne olursa olsun, Fed faiz indirimi düşüncesini ilgili toplantıda değiştirmeyecektir. Ancak piyasalar bu konuyu speküle ederek özellikle Ons Altın fiyatlamalarında etkin bir rol açabilir. Yani Fed’in karar mekanizması ile Fed’e ilişkin fiyat hassasiyeti arasındaki farkı bilerek Enflasyon verisine odaklanmak önemlidir.

Teknik açıdan Ons Altın 1456 destek noktası üzerinde pozitif trend görünümüne devam etmektedir. Son dönemde risk temasındaki azalma sebebiyle ABD 10 yıllık tahvil fiyatındaki düşüş / faiz oranındaki yükseliş, kıymetli madende satış baskısı yaratsa da ilgili düşüşe rağmen 1456 dolar seviyesi üzerindeki ana pozitif beklenti devam etmektedir. 1456 öncesindeki ilk kritik destekse 1475 olarak kaydedilmiştir. Trend beklentisinde 1501 ve 1519 seviyeleri kısa vadeli görünümde dikkat çeken direnç seviyeleri olmakla birlikte orta vadeli reaksiyonda 1535 ve son zirve 1557 seviyeleri gündemimizde yer almayı sürdürmektedir.

Özetlersek; 2019 yılsonuna yönelik beklentileri tahmin edebilmek için ECB, TCMB ve Fed gibi önemli merkez bankası kararlar ve piyasalara vereceği mesajlar kritik bir önem arz etmektedir. İlgili gündem maddeleri ile birlikte EURUSD, USDTRY ve Ons Altın yeni dönemin en dikkat çeken varlıkları olabilir.

Orijinal Makale

Kudret Ayyıldır

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
nuray ergür
nuray ergür

hocam lutfen bı el atında bu gun ılk yazınızın vıdıyosunu dınlıyelım..sızı takıp edmek benım ıcın cok onemlı..ıyıkı varsınız cok tesekur ederım ...  ... (Devamını Oku)

11.09.2019 08:44 GMT· 1 · Cevap
Çok Konuşma
Çok Konuşma

Yani özetle hisseler yukari. Faiz asagi .   ... (Devamını Oku)

11.09.2019 08:37 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+