ABD Enflasyon Verileri Bekleniyor

ABD Enflasyon Verileri Bekleniyor

Kemal Zenbel  | 11.07.2019 13:01

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE:
Yurt içinde cari denge Mayıs ayında 0,15 milyar dolar fazla verdi. Beklentiler 0,28 milyar dolar fazla verilmesi yönündeydi. Böylece 12 aylık cari açık 2,3 milyar dolara kadar geriledi. İç talepteki daralma ve yaz aylarında artacak olan turizm gelirleri düşünüldüğünde 12 aylık bazda cari fazla verilmesi muhtemel gözükmekte. Diğer yandan AB, Türkiye ile ilgili bir yaptırım taslağı açıkladı. Bu taslakta kredi kesintilerinden ulaşım, enerji gibi sektörlere ilişkin yaptırımlar bulunuyor. Açıklanan taslakta Akdeniz’de sondaj geriliminin devam etmesi durumunda yaptırımların artacağına yönelik görüş bulunuyor. Ancak bu taslağın geçerlilik kazanması için AB üyelerinden oy birliği gerekmekte. Bu gelişmelerin TL varlıklar üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını görmekteyiz.

ABD:
Bugün gözler enflasyon verilerinde olacak. Manşet enflasyonun yıllık bazda %1.6, çekirdek enflasyonun ise %2.0 artış göstermesi bekleniyor. Dün Fed Başkanı Powell, faiz indirim sinyali vermişti. Bugünkü enflasyon verileri zayıf gelirse 31 Temmuz’da faiz indirimi netlik kazanabilir. Güçlü enflasyon verileri ise bu beklentileri bir miktar azaltabilir. Faizlerin gerilemesi risk iştahı açısından pozitif bir durum ve endeksleri olumlu anlamda etkileyecektir.
Dün pozitif kapanış yapan borsaların ardından vadeli piyasalar da pozitif seyrediyor.

EURO BÖLGESİ:
Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem oldukça sakin. Fed faiz indirim beklentileri risk iştahını yüksek tutuyor. Ancak DAX endeksinde görünüm oldukça sınırlı pozitif görünmekte. Son dönemde Almanya’dan gelen makro verilerin zayıf sinyaller vermesi endeks üzerinde baskıya neden oluyor.

PETROL: Fed Başkanı Powell’in faiz indirim sinyali vermesinin ardından dolar endeksi ve ABD faizleri baskı altında kalırken bu durum risk iştahını yükseltti. Risk iştahı ise petrolü yukarı çekiyor. Bu hafta açıklanan stok verileri beklentilerin üzerinde azalma göstermişti. Bu durum da fiyatları destekliyor.

Bugün ABD’den gelecek olan enflasyon verilerinin ardından dolar endeksi ve faizlerin seyri petrol fiyatları üzerinde etkili olacaktır.

BIST 100
BIST-100’de 96.000 desteği çalıştı ve yeniden yukarı yönde ivmelendi. Bu aşamada kritik eşik olarak 100.800’ü izliyoruz. Bu eşik geçilmeden yükselişler yeni bir momentum kazanmayacaktır. Aşağıda ise 96.000 desteği ön planda olmaya devam edecek. Bu destek altına olası sarkmalarda pozitif görünüm bozulacaktır.
bist100

DAX

Endeks kritik 12.450 seviyesinin altında işlem görüyor. Bu aşamada satış baskısı ön planda kalabilir. Geri çekilmenin devamında 12.200 önemli destek olarak izlenebilir. Bu bölge altında baskı derinleşecektir. Endekste toparlanma için 12.450 üzerinde hareket gerekmekte.
DAX

DOW JONES

Endekste pozitif ivmelenme sürüyor. Kısa vadede 26.700 üzerinde kalınması bu görünümün devam açısından önemli olacak. Bu kapsamda 27.000 eşiği ilk aşamada izlenebilir. Endekste 26.700 altına olası geri çekilmelerde satış baskısı görebiliriz. Bu kapsamda 26.550 hedeflenebilir.
DOW JONES

WTI

Petrolde kısa vadede yukarı yönde ivmelenme ön planda. Ara destek olarak 60.20 izlenebilir. Bu destek üzerinde kalınması pozitif olacaktır. Bu kapsamda 61.20 direnci ilk hedef noktası olarak izlenebilir. Petrolün 60.20 altına sarkması kısa süreli olarak ivme kaybı yaratabilir ve 59.00 ana desteğe doğru baskı yaratabilir.
OİL

EURTRY

Paritede kısa vadede teknik sıkışma izliyoruz. Bu sıkışmanın üst sınırı 6.47, alt sınırı ise 6.39 seviyesinde. Bu eşiklerden birinde gelecek kırılmada o yöne doğru hareket görebiliriz. 6.47 direnci geçilirse 6.51 hedeflenebilir. Paritenin 6.39 altına sarkması durumunda 6.34 desteği izlenecektir.
EUR/TRY

ETHUSD

Ethereum’da kritik destek olan 276 aşağı yönde kırıldı. Bu seviye altında kalındığı sürece satış baskısı görebiliriz. Bu aşamada 260 desteği önemli. Bu eşik de kırılırsa baskı derinleşebilir. Ethereum’un yeniden 276 üzerine yükselmesi durumunda toparlanma görebiliriz.

eth

Kemal Zenbel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+