ABD Verileri Önemli

ABD Verileri Önemli

Kemal Zenbel  | 16.07.2019 13:13

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE:
Yurt içinde işsizlik oranı Nisan ayında %14.1’den %13’e geriledi. Geçen yılın aynı döneminde bu oran %9.60 seviyesindeydi. Yıllık bazdaki bozulma önemli. Fitch not indirim kararı, AB yaptırımları ve ABD ile ikili ilişkilerde artan tansiyona rağmen BIST 100 endeksinde bozulma yok. Aksine alım tarafı ön planda. Ancak mevcut riskler dahilinde alım tarafı sürdürülebilir olmayabilir.

ABD:
Dün günü yatay kapatan ABD borsalarının ardından bugün de vadeliler oldukça yatay hareket ediyor. Bugün gelecek verilerle birlikte hareketlilik görebiliriz.
Bugün ABD’de gözler perakende satışlar ve sanayi üretim verilerinde olacak. 31 Temmuz FOMC toplantısına yaklaşırken, bu tarz önemli verilerde görülebilecek toparlanmalar veya zayıflıklar Fed’in faiz fiyatlaması açısından önemli olacaktır. Güçlü veriler dolar endeksi ve faizleri yukarı çekebilecekken, zayıf veriler ise baskı yaratabilir.

EURO BÖLGESİ: Euro Bölgesi’nde ZEW ekonomik güven endeks Temmuz ayında -20.3 oldu. Bu veri Haziran ayında -20.2 seviyesindeydi. Ekonomiye ilişkin güvenin zayıf seyrettiğini görmekteyiz. Almanya’da ise ZEW ekonomik güven endeksi Haziran ayındaki -21.1 seviyesinden Temmuz ayında -24.5’e geriledi ve ekonomiye ilişkin endişelerin arttığının sinyalini verdi. Gelen bu verilerin fiyatlar üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını görmekteyiz.

PETROL: Petrolde son 4 işlem günüdür oldukça yatay hareketler söz konusu. Bu akşam açıklanacak olan Amerikan Petrol Enstitüsü haftalık stok verileriyle birlikte hareketlilik görebiliriz.

BIST-100
Endekste genel resimde 100.800-96.000 bant hareketi devam ediyor. 100.800 geçilmeden yukarı yönde yeni bir momentum oluşmayacaktır. 96.000 altına sarkılırsa satış baskısı artabilir. Endekste ara direnç olarak 98.500 gün içerisinde izlenebilir.
BİST100

DAX


Endeks kritik 12.450 direnci test ediliyor. Bu eşik yukarı yönde geçilirse alım tarafı ivme kazanabilir ve 12.600 hedeflenebilir. Endeksin 12.450 altında kalması satış baskısını ön planda tutacaktır. Bu aşamada 12.300’ü ilk önemli destek olarak izliyoruz.
DAX

DOW JONES

Endekste pozitif ivmelenme sürüyor. Kısa vadede 26.900 üzerinde kalınması bu görünümün devam açısından önemli olacak. Bu kapsamda endekste ana direnç olarak 27.400 izlenebilir. Bu bölgeye yükselişler kar satışını beraberinde getirebilir. Endeksin 26.900 altına sarkması durumunda ivme kaybı görebiliriz ve 26.700 hedeflenebilir.
DOW JONES

WTI

Petrolde yukarı yönde ivmelenme ön planda. Ara destek olarak 60.20 izlenebilir. Bu destek üzerinde kalınması pozitif olacaktır. Bu kapsamda 61.20 direnci ilk hedef noktası olarak izlenebilir. Petrolün 60.20 altına sarkması kısa süreli olarak ivme kaybı yaratabilir ve 59.00 ana desteğe doğru baskı yaratabilir.
WTI

EURTRY

Paritede kısa vadede teknik sıkışma izliyoruz. Bu sıkışmanın üst sınırı 6.47, alt sınırı ise 6.39 seviyesinde. Bu eşiklerden birinde gelecek kırılmada o yöne doğru hareket görebiliriz. 6.47 direnci geçilirse 6.51 hedeflenebilir. Paritenin 6.39 altına sarkması durumunda 6.34 desteği izlenecektir.
EUR/TRY

ETHUSD

Ethereum’da düşen eğilim izliyoruz. Bu eğilimin direnç noktası 241’de yer alıyor. Bu şeik altında kalındığı sürece baskı ön planda olacaktır. Bu kapsamda 222 ara desteği izlenebilir. Bu destek kırılırsa 210 hedeflenebilir.

ETH

Kemal Zenbel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+