ABD'nin Türkiye'ye İlişkin Yaptırım Söylemi Türk Lirası'na Değer Kaybettirdi

ABD'nin Türkiye'ye İlişkin Yaptırım Söylemi Türk Lirası'na Değer Kaybettirdi

Murat Akel  | 10.09.2019 10:00

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. Ancak ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in ‘’Rusya’dan S-400 ALDIĞI İÇİN Türkiye’ye olan yaptırımları değerlendiriyoruz fakat henüz karar vermedik’’ söylemi sonrası kurlarda yukarı yönlü hareket eğilimi hızlandı. Perşembe günü TCMB faiz indirimine ilişkin beklentiler kuvvetlendikçe de şirketlerin borçlanma maliyetlerinin düşeceği gerekçesi ile BİST100’de yükselişlerin yaşandığını izliyoruz. Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve beraberindeki heyetle saat 13:00’te bir görüşme yapacak. Bunun dışında Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı ise 15:00’te gerçekleştirilecek. Siyasi gündemin ön planda olduğu bir gün izleyeceğiz.

ABD: Dün ABD’de veri akışı sakindi. Ancak ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin % 1.66’lara doğru hareket etmesi sonrası özellikle altın ve yen çaprazlarında hareketler hızlandı. Dolar endeksinde de hafif satıcılı yapı devam etti.

Bugün ABD’de veri akışı sakin. Dolar endeksinin 98.00 seviyesinin üzerinde kalıp kalmaması fiyatlamalar açısından oldukça etkili olacaktır. Yine aynı paralleled ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin % 1.66’yı aşıp aşmaması önemli.

EURO BÖLGESİ: Dün Euro Bölgesi’nde Sentix tüketici güven endeksi beklentilerden pozitif şeklinde -11.1 olarak açıklandı. Ancak tüketici güvenindeki zayıflık devam etmesi ekonomiye olan güvenin oturmadığını göstermekte.

Euro Bölgesi’nde bugün veri akışı sakin. Özellikle Eur/Usd kuru hareketleri açısından dolar endeksinin 98.00 seviyesini kırıp kırmamasını izlememiz gerekli. 98.00’in altındaki fiyatlamalar pariteyi sert bir şekilde yukarı itebilir.

İNGİLTERE: Dün İngiltere’de 2019 yılının 2. çeyreğine ilişkin açıklanan büyüme verisi çeyreklik bazda beklentilerin üzerinde % 0.3 olarak gerçekleşti. İngiltere Merkez Bankası raporları 2. çeyrekte % 0.0’lık bir büyüme öngörüyordu. Bu yüzden sterlindeki fiyatlamaların yukarı yönde devam etmesi beklenebilir. İngiltere'de imalat üretimi beklentilerin üzerinde aylık bazda % 0.3 olarak açıklanırken sanayi üretimi de beklentilerin üzerinde % 0.1 olarak gerçekleşti. Beklentiler iki verinin de % 0.3 daralması yönündeydi. Bu iki veri de İngiltere büyümesini destekleyen unsurlar oldu. İngiltere'de Başbakan Boris Johnson'ın 15 Ekim'de erken genel seçime gidilmesini öngören teklifi ikinci kez reddedilirken, parlamento Brexit tartışmaları arasında 14 Ekim'e kadar tatile girdi.

Bugün İngiltere’de ortalama saatlik kazançların çeyreklik bazda % 3.7 olarak açıklanması beklenirken, işsizlik oranının ise % 3.9 gelmesi beklenmekte. Bugün ayrıca İngiltere Maliye Bakanı Sajid Javi, Parlamentoda saat 13:30’da soruları yanıtlaması beklenirken İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in ise 15:00’te konuşma yapması bekleniyor.

PETROL: Perşembe günü yapılacak OPEC toplantısında OPEC üyeleri Rusya’nın petrol kısıntısını öngören anlaşma üzerinde uzlaşması beklenirken bu beklentilerin petrol fiyatlarını yükselttiğini izliyoruz. Suudi Arabistan'ın yeni göreve getirilen Petrol bakanı Prens Abdulaziz bin Salman, ülkesinin petrol politikasında dramatik değişiklikler olmayacağını söyledi.

Bugün ABD’de Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından özel sektöre ait haftalık ham petrol stokları açıklanacak. Geçen hafta stoklar 0.4 milyon varil artış göstermişti. Veri sonrası petrol fiyatlarında volatilitenin arttığını izleyebiliriz.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 5.7770 seviyesinin kırılması halinde önce 5.8000 ve arkasından 5.8470 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 5.7370 seviyesinin kırılması halinde önce 5.7225 ve arkasından 5.6980 desteğine kadar düşüş yaşanabilir.

USDTRY

EUR/USD

Teknik olarak baktığımızda paritede aşağıda 1.1041’in kırılması halinde önce 1.1015 ve arkasından 1.0960 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 1.1055 seviyesinin kırılması halinde önce 1.1082 ve arkasından 1.1105 direnci test edilebilir.

EURUSD

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 1497 seviyesinin kırılması halinde önce 1504 ve arkasından 1515 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 1486 desteğinin altında önce 1478 ve arkasından 1468 seviyesine doğru satış yaşanabilir.

ALTIN

GBP/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.2335 desteğinin altında önce 1.2290 ve arkasından 1.2232 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir. Yukarıda ise 1.2385 seviyesinin üzerinde 1.2425 ve arkasından 1.2480 direnci test edilebilir.

GBPUSD

DAX

Teknik olarak baktığımızda aşağıda ise 12.205 desteğinin altında önce 12.179 ve arkasından 12.152 seviyesine kadar geri çekilme yaşanabilir. Yukarıda 12.227 seviyesinin üzerinde 12.251 ve arkasından 12.287 seviyesine kadar yükseliş devam edebilir.

DAX

CRUDE OIL

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 56.90 seviyesinin üzerinde önce 57.66 ve arkasından 59.22 direnci test edilebilir. Aşağıda ise 56.27 seviyesinin altında önce 55.50 ve arkasından 54.96 desteğine doğru düşüş yaşanabilir.

OIL

Murat Akel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+