Açılış Zili: Sağlık Sektöründeki Çöküş Riskten Kaçırdı; Avrupa PMI'ları Uyardı

Açılış Zili: Sağlık Sektöründeki Çöküş Riskten Kaçırdı; Avrupa PMI'ları Uyardı

Investing.com  | 18.04.2019 13:40

 • ABD vadeli işlemleri düşüşte, risksiz varlıklara yönelimle birlikte Hazine tahvil gelirleri elde ettikleri kazançları kaybetti.
 • Avrupa hisseleri Alman ve Fransız PMI endekslerinin fiyaskolarından toparlandı; Euro darbe aldı.
 • Sağlık hizmetleri hisselerindeki çöküş ABD endekslerine ve genel hissiyata baskı yaptı.
 • PepsiCo tarihi gelir rekoru kırdı; Qualcomm'un yükselişiyle birlikte NASDAQ 100 rekor fiyata ulaştı.

Kilit Gelişmeler

Yatırımcıların Kutsal Cuma piyasa kapanışı öncesinde risksiz varlıklara yönelmesiyle birlikte S&P 500, Dow ve NASDAQ 100'deki vadeli işlemler bu sabah düşen Asya hisselerini takip etti.

Bunun tersine, Avrupa'nın STOXX 600 Endeksi düşük açılıştan toparlanmayı başarırken, Almanya ve Fransa'nın imalat PMI endekslerinin beklentilerin altında kalarak bölgenin sıkıntılı büyüme oranına yönelik korkuları yeniden alevlendirmesiyle birlikte Euro düşüşünü sürdürdü.

Erken Asya seansında, bölgesel hisseler son birkaç ayın en yüksek zirvelerinden gerilemeye başlarken Güney Kore'nin KOSPI Endeksi (%-1,43) kayıpların başını çekti. Endeksin en büyük öğesi Samsung (KS:005930), piyasaya sürdüğü katlanabilir akıllı telefonun ekran arızaları yaşaması ve zayıf değerlendirme notları almasıyla birlikte ortalama fiyatı aşağı çekti.

USD/CNY Günlük Grafik - TradingView

Çin'in Shanghai Bileşik Endeksi (%-0,4), ülkenin ekonomik verilerindeki iyileşme ve özellikle de bu hassas ticaret ortamında ihracata yardımcı olan zayıf Yuan sayesinde bölgedeki denklerine kıyasla daha iyi bir direnç gösterdi. Teknik olarak USD/CNY Şubat sonundan beri devam eden bir sıkışıklığın dip noktasında destek buldu ancak omuz baş omuz süreklilik modeli çiftin düşmeye devam edeceğini gösteriyor.

Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi seansın en iyi performansını göstererek %0,05'lik yükseliş elde etmeyi başardı.

Küresel Mali Gelişmeler

ABD'nin kamusal "tek oyunculu" tıbbi yardım istemi politikasına dönme ihtimalinin kuvvetlenmesiyle büyük darbe alan sağlık hizmetleri sektöründeki çöküş sebebiyle Çarşamba günü ABD hisseleri haftanın en düşük seviyesine geriledi. UnitedHealth (NYSE:UNH), Anthem (NYSE:ANTM) ve Humana (NYSE:HUM) gibi şirketlerin hepsi değer kaybederken, S&P 500'deki Sağlık Hizmetleri hisseleri toplamda %2,88 düştü.

UnitedHealth CEO'su David Wichmann şirketin gelir raporu konferansında, Demokrat temsilcilerin desteklediği "Herkes İçin Medicare" önerisinin endüstride karları azaltacağını ve genel ekonomiyle istihdamda çok ciddi etki edeceği konusunda uyardı. Yaşanan elden çıkarma, çelişkili ekonomik manzara yayınlarıyla zaten yatırımcı hissiyatına zarar veren diğer gelir raporlarının etkilerini de artırdı.

Teknik açıdan, SPX fiyatı 2.895'e düştü (%-0,23) ancak 8 Nisan direnç seviyesiyle işaretlenen 2.900 psikolojik eşiğinin üzerinde kapandı.

Dow Jones Endüstriyel Ortalama %0,01 ya da 26 puan düşerken, Merck (NYSE:MRK) endeksin en büyük düşüşünü yaşayan hisse oldu (%-4,69).

NASDAQ Bileşik dünkü kazancından %0,05 kaybetti. Qualcomm'un (NASDAQ:QCOM) %40'lık yükselişi NASDAQ 100'ü %0,34 yukarı taşıyarak endeksin 29 Ağustos rekorunu geçerek 7680,72'de kapanmasını sağladı ancak kazançların daha da yükselmesini biyoteknoloji hisselerindeki düşüş engelledi.

Russell 2000 diğer ABD endekslerinin performansının altında kalarak %0,95 düştü. Teknik açıdan, 50 günlük hareketli ortalamanın altına bir düşüş Şubat sonundaki zirvenin daha üzerinde bir tepe ve bununla birlikte Aralık çöküşündeki seviyeye doğru bir dip beklentilerini düşürür. Diğer yandan fiyatın 100 günlük hareketli ortalamanın altına düşmesi bir çift tepenin tamamlanması anlamına gelir.

PepsiCo Günlük Grafik - TradingView

Morgan Stanley (NYSE:MS) yükseldi, ancak Bank of New York Mellon'un (NYSE:BK) yaşadığı düşüş finans hisselerini aşağı çekti. PepsiCo (NASDAQ:PEP) yayınladığı güçlü gelir raporunun ardından tarihi zirveye ulaştı, gelir beklentilerinin üzerine çıkmayı başaran CSX (NASDAQ:CSX) ve Kansas City Southern da (NYSE:KSU) ulaşım hisselerinin yükselmesini sağladı. Satışlarda düşüş gösteren IBM (NYSE:IBM) ise düştü.

ABD 10 Yıllık Hazine Tahvil Geliri Günlük Grafik - TradingView

ABD 10 yıllık Hazine tavil geliri dünkü zirvelerin 100 günlük hareketli ortalamadan gerileyerek bir kayan yıldız modeli oluşturmasının ardından üç gün sonra ilk kez düştü. Fiyat 50 günlük hareketli ortalamanın altına inmenin ardından tekrar üzerine çıktı.

XAU Günlük Grafik - TradingView

Altın, ABD Doları'nın son iki seansta düşmesine rağmen üst üste altıncı gününde de düşerek bir baş omuz baş tepesini tamamladı.

Piyasaların haftayı yüksekte kapatmalarına yardımcı oldukları geçen Cuma'ya kıyasla giderek ihtiyatlı bir tutum takınan yatırımcılar, uzun hafta sonu öncesinde riskli pozisyonlara girmekten çekiniyor gibi görünüyor. Çin'den gelen güçlü büyüme rakamlarının, ticaret müzakerelerinden gelen olumlu sinyallerin ve bazı şirketlerin yayınladığı sağlam gelir raporlarının sağlık hizmetleri endüstrisindeki bozulma ve bunun ABD ekonomisine yapacağı etki konusunda giderek artan endişeleri azaltamadığı görülüyor.

Piyasadaki karamsarlığın temellere yönelik endişelerden mi yoksa yatırımcıların hisselerin rekor zirvelere ulaşmalarına rağmen olumlu başlıklar yerine olumsuzlara odaklanma eğilimi mi olduğu asıl soru. Belki de önümüdeki hafta yayınlanacak Boeing (NYSE:BA) ve Chipotle (NYSE:CMG) gibi şirketlerin gelir raporlarına verecekleri tepkiler bize bu konuda ipucu verebilir.

Önümüzde Neler Var?

 • ABD, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerin hisse piyasaları Paskalya tatili sebebiyle Cuma günü kapalı olacak.
 • American Express (NYSE:AXP) gelir raporunu bugün yayınlayacak. Hisse başına 1,99 Dolar'lık gelirle birlikte 10,46 milyar Dolar satış geliri bekleniyor. Şirket son dokuz çeyrektir hisse başına gelirde beklentilerin altına inmemiş olsa da, son çeyrekte satış gelirlerinde beklentilerin altında kaldı.
 • Honeywell (NYSE:HON) de gelir raporunu bugün açıklayacak. Hisse başına 1,83 Dolar'lık gelirle birlikte 8,63 milyar Dolar satış geliri bekleniyor. Şirket her iki metrikte de son sekiz çeyrektir beklentilerin altına inmedi.

Piyasa Hareketleri

Dövizler

 • Dolar Endeksi %0,15 yükseldi.
 • Euro %0,05'ten daha az bir artışla 1,1207 Dolar'a ulaştı.
 • Japon Yeni %0,1'lik artışla haftanın en yüksek seviyesi olan Dolar başına 111,90'a ulaştı.

Tahviller

 • ABD 10 yıllık Hazine tahvil geliri iki baz puan düşüşle %2,57'ye gerileyerek bir haftadan daha uzun bir sürenin en büyük düşüşünü yaşadı.
 • Alman 10 yıllık Hazine tahvil geliri bir baz puandan daha az bir düşüşle %0,08'e gerileyerek bir haftadan uzun bir sürenin ilk düşüşünü yaşadı.
 • İngiliz 10 yıllık Hazine tahvil geliri bir baz puandan daha az bir düşüşle %1,233'e gerileyerek bir haftadan uzun bir sürenin en büyük düşüşünü yaşadı.

Emtia

 • Altın %0,1'lik düşüşle ons başına 1.272,82 Dolar'a gerileyerek üst üste altı günlük düşüşle son 16 haftanın en düşük seviyesine indi.
 • West Texas Intermediate ham petrol %0,2'lik düşüşle varil başına 63,62 Dolar'a geriledi. Bazı analistlere göre Wall Street bankalarının farklılık gösteren öngörüleri petrol fiyatlarına çok büyük etki etti ve piyasadaki dalgalanmayı kötüleştirdi.

Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+