Ağustos Kripto Para Özeti: Bitcoin ve Arkadaşları İçin Zorlu Bir Ay Daha

Ağustos Kripto Para Özeti: Bitcoin ve Arkadaşları İçin Zorlu Bir Ay Daha

Investing.com  | 04.09.2018 16:57

Neredeyse bütün başlıca Coinler'in çift haneli elden çıkarma oranlarına maruz kalmasıyla, kripto para piyasasındaki katliam Ağustos'ta da devam etti. Bütün dijital para birimlerinin piyasa değeri 14 Ağustos'ta 191 milyar dolara geriledi. Bu rakam, geçen yılın Kasım ayından beri gelinen en düşük seviye ve 8 Ocak'taki tarihin en yüksek seviyesi olan 828 milyar dolar ile arasında 600 milyar dolardan daha fazla bir fark var.

Geçen ay kripto piyasasını zora sokan bir olay daha: ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), VanEck ve SolidX'in önerisi olan Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) konusundaki kararını erteledi. Kripto piyasasında yükselişe güvenen yatırımcılar, bu hamlenin piyasayı önemli ölçüde büyüteceğine inanıyorlar. Kripto meraklılarını şimdi bir kaç haftalık bir belirsizlik dönemi bekliyor. SEC karar tarihini 30 Eylül'e erteledi.

Yılın büyük bölümünde kripto paralar istikrarlı bir düşüş gösterdi, bunda Asya'daki en büyük borsalardan biri olan Güney Kore kripto borsası Bithumb'da yaşanan güvenlik ihlalinin de dahil olduğu bazı borsa saldırılarının yarattığı problemler de etkili oldu. Özellikle Güney Kore ve Çin'de, henüz gelişmekte olan teknolojinin sağlamlığına yoğunlaşan mevzuata ilişkin endişeler de düşüşün sebeplerinden biriydi.

Toplam Kripto Piyasa Değeri Temmuz-Ağustos 2018

Kaynak: Coinmarketcap

Ağustos'ta, dünyanın piyasa değeri en büyük sanal para birimi Bitcoin, ayı %10'a yakın bir düşüşle kapatarak 7000 dolar civarına geriledi. Başta para politikası üzerinde bankaların ve hükümetin kontrolüne kuşkucu yaklaşanlar tarafından benimsenen varlık sınıfı ve endüstri hakkında dünyanın her yerinden düzenleyicilerin incelemelerini artırmasıyla, Bitcoin yılın başından bu yana yaklaşık %50 değer kaybetti.

BTCUSD 300 Dakika Çizelgesi, Ağustos 2018

Teknik olarak, ay boyunca, neredeyse hiçbir dijital para birimi düşüş trendlerinden kurtulmayı ve tekrar kendi 200 günlük hareket ortalamalarına yükselmeyi başaramadı. Bu genellikle piyasanın satıcıların kontrolünde olduğunun bir işaretidir.

Ağustos'un kripto için ne kadar zor geçtiğini vurgulamak istersek; şu an piyasa değeri 1 milyar değerin üzerinde olan 15 dijital para birimi var. Bu rakam Temmuz sonunda 19'du. Bu 15 para biriminin hepsi, ayı Temmuz'un son ticaret gününde oldukları seviyeden daha düşük kapattı.

Aşağıda, geçen ay en büyük düşüşleri gösteren en değeri kripto paralar arasında en büyük kayıp yaşayanlara bakacağız.

[Not: Bu yazı bir onay yazısı ya da yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Sadece bir raporlamadır. Bir varlığa ya da varlık sınıfına yatırım yapmadan önce kendi durum tespitinizi yapınız. Coin istatistikleri 1 Eylül 2018'de toplanmıştır. Bu değerler yazının okunduğu zamana bağlı olarak değişiklik gösterebilir.]

Ağustos'un 3 Büyük Kaybedeni

1. NEM (XEM/USD): %35,2 Düşüş

NEM, 31 Mart 2015'te başlatılan bir eşler arası (peer-to-peer) kripto para ve blok zinciri (blockchain) platformu. Şirketlere yönelik hazırlanan NEM'in blok zinciri, güvenli bir işlem defteri sağlayan düzenli bir metot sağlamak için tasarlandı.

1 Ağustos'ta 0,16241 dolardan satılan bir NEM token'i, 22 Ağustos'ta 0,09375 dolara geriledi. Bu, 16 Temmuz'daki tarihinin en düşük seviyesi olan 0,08767'dan sonraki en düşük seviye. NEM token'i ayı 0,10529'la kapattı. Yaklaşık 1,0 milyar dolarlık piyasa değeriyle, NEM sürümdeki en büyük 15. kripto para.

Yılbaşından bugüne, NEM %89 gibi devasa bir düşüş yaşayarak, kriptoda 2018'in en büyük kaybedenlerinden biri oldu.

NEM 300 Dakika Çizelgesi

NEM fiyatındaki yakın dönemdeki bu düşüşte, ay boyunca başlıca kripto paraların neredeyse hepsinin yaşadığı ani fiyat düşüşünü yansıtmak dışında başka belli bir sebep olmadı. Teknik bir bakış açısından, NEM'in çizelgesi, kısa dönemli bir dip noktayı bulduğunun göstergesi. Fiyatlar 100 günlük hareket ortalamasını (DMA) yaklaşık 0,10500 dolar seviyesinde geri kazanmayı başardı.

2. Ethereum (ETH/USD): %35,7 Düşüş

Ethereum, yazılımcılara akıllı sözleşmeler çalıştırabilen dağıtılmış uygulamalar yaratma ve yayma imkanı sunan blok zinciri teknolojisi tabanlı bir açık kaynak yazılımlı bir platform. Bir kripto para araştırmacısı ve programcı Vitalik Buterin tarafından 2013 sonlarında önerildi ve 2015'te hayata geçirildi.

Bir Ethereum coin fiyatı Ağustos'a 432,17 dolar seviyesinde başladı, ancak 14 Ağustosta, 17 Eylül 2017'den beri en düşük seviye olan 250,80 dolara düştü. Ethereum ayı 281,87 dolar seviyesinde bitirdi.

Yıl içinde Ethereum yaklaşık %61'lik bir düşüş gösterdi; 1 Ocak'ta 2018'e 737,77 dolarlık bir değerle başlayarak, 13 Ocak'ta tarihinin en yüksek değeri olan 1.423,20 dolar noktasına ulaştı. Şu anki noktada, Ethereum yaklaşık 29,7 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip ve bu onu Bitcoin'in ardından dünyanın iki numaralı kripto coin'i yapıyor.

ETHUSD 300 Dakika Çizelgesi, Ağustos 2018

Kripto tacirlerine göre çöküşün sebebi, Ethereum kullanılan kitlesel fonlarla (ICO) kaynak toplayan yeni firmaların, varlıklarını gelişime harcamak yerine Ağustos boyunca geleneksel paraya çevirmeleri. Teknik açıdan ETH/USD Ağustos'un son ticaret gününde 100 günlük hareket ortalamasını 285 dolar seviyesine yaklaştırdı. Bu, Ethereum'dan umutlu yatırımcılar için teşvik edici bir işaret. Ancak, satış baskısının bittiğini gösterebilmek için, bir sonraki adım olarak bu seviyeyi yakın vadede korumayı başarması gerekiyor.

3: NEO (NEO/USD): %32,2 Düşüş

Birçokları tarafından "Çin'in Ethereum'u" olarak da gösterilen NEO,dijital varlıkların ve akıllı sözleşmelerin geliştirilmesine olanak tanıyan bir blok zinciri platformu ve kripto para. 1 Ağustos'a 29,66 dolar fiyatıyla başlayan NEO, ayı %32,2'lik bir değer kaybıyla 20,09 dolarda kapattı. Tarihinin en düşük değerini 14 Ağustos'ta 13,80 dolara düşerek gördü.

Günümüzde sürümdeki en değeri 13. alternatif coin olan NEO, yaklaşık 1,4 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Bu yıl gösterdiği %72'lik düşüşle, 2018'in en kötü performansını gösteren kripto paralardan biri oldu.

NEOUSD 300 Dakika Çizelgesi, Ağustos 2018

Kripto piyasasının geri kalanı gibi, NEO'da ortada hızlı düşüşün sebebi olarak hiçbir temel katalizör olmamasına rağmen don birkaç haftadır düşüşte. Ağustos'un son günlerinde fiyatların düzelmeye başlamasıyla, NEO'nun dibe çökme sürecinde olması muhtemel. Hal böyleyse, ileriye dönük olarak satın almalar çekici hale gelebilir.

Teknik açıdan, fiyat etkisi anahtar 50 ve 100 günlük hareket ortalamalarının üzerinde kaldıkça pozitif kalmaya devam edecek.

Ağustos'un Diğer Kaybedenleri

Yukarıda bahsettiğimiz dijital coinler dışında, piyasa değeri olarak ilk 10'da olan diğer kripto devleri —Bitcoin, XRP, Bitcoin Cash, EOS, Stellar, Litecoin, Cardano, IOTA ve Monero— aşağıdaki performansı gösterdi:

Ağustos'un Diğer Kaybedenleri

Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Cem Can
Cem Can

bu eski makaleler niye burda kafa bulandiriyirlar  ... (Devamını Oku)

16.06.2019 09:13 GMT· Cevap
Mr Jeomorfolog
Mr Jeomorfolog

ekim ayındayız ayıptır ya yeni yazı yazın ya da kaldırun bu yazıyı.  ... (Devamını Oku)

08.10.2018 20:43 GMT· Cevap
Ergün Özkan
Ergün Özkan

kiyametten onceki felaket bu arkadaslar feci sekildr yukselis geliyor aciklama olumlu olursa etercoin tavan yapicak  ... (Devamını Oku)

18.09.2018 12:57 GMT· Cevap
sedat44
sedat44

düşecek 1.99 ile 3.55 ar da sora 1.55 ve ile 5.66 arasda   ... (Devamını Oku)

07.09.2018 19:00 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.