Akşam Bülteni - Çin'den Cevap Gecikmedi

Akşam Bülteni - Çin'den Cevap Gecikmedi

Barışcan Yücel  | 02.08.2019 17:28

Küresel piyasaların merakla beklediği ABD tarım dışı istihdam verisi 164 bin kişi ile beklentilere paralel açıklandı. ABD Temmuz ayı işsizlik oranı verisi %3.7 ile beklentilere paralel açıklanırken ortalama saatlik kazançlar verisi %0.3 ile beklentilerin üzerinde geldi. Trump, ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşının fitilini tekrar ateşlerken Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Temsilcilerimiz Çin'le ticaret görüşmeleri gerçekleştirerek ülkemize döndüler. Üç ay önce Çin ile bir anlaşmamız olduğunu düşündük, ancak ne yazık ki, Çin anlaşmayı yeniden müzakere etmeye karar verdi. Daha yakın zamanda Çin, ABD'den büyük miktarda tarım ürünü alacağını açıklamıştı ancak bu gerçekleşmedi. Ayrıca arkadaşım Başkan Xi, Fentanyl'in ABD'ye satışını durduracağını söyledi - bu asla olmadı ve birçok Amerikalı ölmeye devam ediyor. Ticaret görüşmeleri devam ediyor, ve yeni fasıla 1 Eylül'de ABD'de başlayacak ve ABD'de Çin'den ülkemize gelen 300 milyar dolarlık mal için yüzde 10'luk ek bir tarife uygulamaya başlayacak. Bu ek vergi, zaten yüzde 25 gümrük vergisi konmuş 250 milyar dolarlık ürünü kapsamıyor. Çin ile kapsamlı anlaşma konusundaki olumlu diyaloğumuzu sürdürmeyi ümit ediyoruz ve iki ülke arasındaki geleceğin çok parlak olacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı. Trump'ın açıklamasının ardından ABD vadeli endekslerinde sert satışlar yaşanırken, dolar kürsel bazda kısmi de olsa gerileme kaydetti. Çin, ABD Başkanı Donald Trump’ın ticaret savaşını kızıştıran açıklamalarının ardından ABD, Çin ürünlerine ek gümrük vergisi uygulamakta ısrarcı olursa karşı önlemlerin alınacağını söyledi. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi “Yeni gümrük vergileri koymak ticaret ayrılıklarını çözmek için kesinlikle doğru bir çözüm değildir” dedi. Çin Dış işleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying tarafından yapılan açıklamada, “ABD’nin ek gümrük vergileri uygulamakta ısrarcı olması durumunda, Çin gerekli karşı tedbirleri alacaktır.” ifadeleri yer aldı. İngiltere inşaat PMI verisi 45.3 ile beklentilerin altında kalırken, Euro Bölgesi perakende satışlar verisi %2.6 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Yurt içi piyasalarda ise güne 5.5945 seviyesinin hemen üzerinde giriş yapan dolar TL kuru, Türk Lirasının güçlü duruşuna devam etmesi ile hafif gerileme kaydederek negatif bir seyir izledi.

Günün geri kalan kısmında açıklanacak önem düzeyi yüksek herhangi bir veri bulunmamaktadır.

EUR/USD

Tarım dışı istihdam verisinin ardından 1.1103 ana direnç seviyesinin üzerine denemelerde bulunan parite yeterli potansiyeli yakalayamayarak yönünü tekrar aşağıya çevirdi.Fiyatlamaların bu ana direnç seviyesi altında kalmaya devam etmesi durumunda dolar lehine algının korunduğunu ve satıcılı 1.0980 kritik destek seviyesine doğru derinleşebileceğini belirtmek isteriz. Ancak son iki haftadır sert değer kaybı yaşayan paritenin tepki alımları ile karşılaşması durumunda ise 1.1103 ana direnç seviyesi güncelliğini korumaya devam etmektedir. Bu seviye üzerine yaşanacak yükselişlerde ise 1.1220 referans seviyesi gündeme gelebilir.

Destek: 1.0980 - 1.0838

Direnç: 1.1103 - 1.1220 - 1.1253

ALTIN

Dün yaşadığı sert yükselişin ardından günün ilk yarısında kar satışları ile karşılaşan değerli metalde aşağı yönlü seyrin devam etmesi durumunda 1437 desteğini yakından takip edeceğiz. Bu seviyenin kırılması ve altında 4 saatlik bazda kapanışlar yaşanması durumunda ise satıcılı seyir sertleşerek 1414 desteğine doğru derinleşebilir. Ancak ABD ve Çin arasında tekrar alevlenen ticaret savaşlarının etkisi ile altın onsta yukarı yönlü denemelerin tetiklenmesi durumunda 1451 direnci karşımıza çıkmaktadır. Bu seviyenin aşılması durumunda ise 1483 ana direnç seviyesi gündeme gelebilir.

Destek: 1437 - 1414 - 1402

Direnç: 1451 - 1483 - 1512

GBP/USD

Hafta başından itibaren sert satış baskısı altında işlem gören parite Avrupa seansında tepki alımları ile karşılaşarak kısmi de olsa pozitif bir seyir izledi. Paritede yaşanan tepki alımlarının devam etmesi durumunda 1.2395 ana direnç seviyesi karşımıza çıkmaktadır. Ancak İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasına kısa bir zaman kala, Başbakan Boris Johnson'ın anlaşmasız Brexit hazırlıklarını hızlandırdığına ilişkin sinyallerin etkisiyle dip arayışına devam eden paritede satıcılı seyrin tekrar tetiklenmesi durumunda ise 1.1979 ana destek seviyesi güncelliğini korumaya devam etmektedir.

Destek: 1.1979

Direnç: 1.2395 - 1.2529 - 1.2607

USD/TRY

Güne 5.5945 seviyesinin üzerinde giriş yapan dolar TL kuru ABD tarım dışı istihdam verisinin ardından kısmi de olsa gerileme kaydederek 5.5945 seviyesinin altına indi. Fiyatlamaların bu seviye altında kalmaya devam etmesi durumunda satıcılı seyrin 5.5455 ve 5.5026 desteklerine doğru derinleşebileceğini belirtmek isteriz. Ancak kurun tepki alımları ile karşılaşması durumunda ise 5.6414 ve 5.7080 dirençleri güncelliğini korumaya devam etmektedir.

Destek: 5.5455 - 5.5026 - 5.4467

Direnç: 5.5945 - 5.6414 - 5.7080

CRUDE OIL

Trump'ın ticaret savaşlarını tekrar tetiklemesinin ardından sert satış baskısına maruz kalan ham petrol 54.14 ana destek seviyesinde alıcı bularak günün ilk yarısında tepki alımları ile karşılaştı. Yukarı yönlü denemelerin ABD seansında da devam etmesi durumunda 56.05 ve 56.67 dirençlerini takip edeceğiz. Ancak dün yaşanan sert satış baskısının tekrar etkisini göstermesi durumunda ise 55.43 ve 54.82 destekleri güncelliğini korumaya devam etmektedir.

Destek: 55.43 - 54.82 - 54.14

Direnç: 56.05 - 56.67 - 57.28

Orijinal Makale

Barışcan Yücel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
metu che
metu che

Hocam wti düşüşü nerden döner acaba en güçlü destek neresi sizce brent 60 altı bek kalmıyor 59.4 güçlü destek gibi duruyor şu an ve brent wti arası fark çok azaldı buna ne dersin iiz  ... (Devamını Oku)

02.08.2019 14:31 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+