Altın Vadeli İşlemleri - Teknik Analiz

Altın Vadeli İşlemleri - Teknik Analiz

Okan Özdemir  | 03.06.2019 11:19

Altın fiyatları 6 haftadaki en yüksek seviyesi olan 1306 dolara ulaştı. Altın, Ocak ayından bu yana ilk aylık kazanımını elde etmeyi başardı.

Cuma günkü altın kazançları, Trump’tan Meksika’ya gümrük vergileri getirme konusundaki yeni tehditlere ve ABD ile Çin arasındaki ticaret krizinde bir atılıma yönelik olabilir.

Trump yönetimi, Meksika’nın ülkenin ABD’yi cezalandırıcı tarifesine cevaben yabancı şirketleri kara listeye alma tehdidinin yanı sıra ülkeyi göçü durdurmak için daha fazla çaba göstermesi için tüm Meksika mallarına % 5’lik bir tarife uygulamakla tehdit etti.

Öte yandan, Mayıs ayında dünya genelinde hisse senetleri yılın başından bu yana en kötü performansını kaydetti. Mayıs ayı boyunca S&P500, dokuz yıldaki en büyük düşüşünü altın lehine kaydetmek üzereydi.

Geçen haftaki son iki seanstaki hızlı yükseliş piyasalara sürpriz oldu, özellikle Mayıs ayından bu yana yatırımcıların güvenli liman para birimleri konusunda daha temkinli olduklarını ve altının geçen hafta ABD dolarındaki % 0.5’lik artışını fark ettik. Altın, genellikle dolar ters ilişki ile bağlantılıydı.

Bu hafta, yatırımcılar Cuma günü Tarım Dışı istihdam raporuna odaklanacak ve diğer haberleri gölgeleyecek.

Tarım dışı bordroların Nisan ayında 263K’dan Mayıs’ta 190K’ya düşmesi beklenirken, işsizliğin% 3,7’ye yükselmesi bekleniyor, ancak ücret artışının% 3,2’de değişmemesi bekleniyor. Eğer beklenenden daha fazla bir yavaşlama gösteriyorsa, Federal Rezervin bir sonraki toplantısında faiz oranlarını düşüreceği ve bu da dolara olumsuz yönde etki edecek ve altına gücünü arttırma şansı verecek beklentileri artıracak.

Teknik olarak, geçen şubat sonundan beri yaptığı hareketlerin gölgesinde dalgalı fiyattaki altının kurtuluş anlamına gelebilir ancak günlük kapanışın 1290 dolar üzeri sağlanması konusunda olumlu adımlar olacaktır

Ons başına 1309 dolar seviyesinin altın fiyatlarında önemli bir direnç olduğunu bilmek ve fiyatlar günlük kapanıştan 1325 dolar fiyat alarak kurtulmayı başarırsa onsun seviyesinin yükseldiğini görebiliriz.

Kısa vadeli, psikolojik destek seviyesi bir ons için 1.300 $ ‘a yükseldi ve kıymetli metali ons başına 1294 dolara kadar çıkarabilirdi.

Ancak, yukarıda belirttiğimiz gibi, altın fiyatları ons başına günlük 1294 doların üzerinde bir günlük kapanışını koruduğu sürece, herhangi bir olumsuz satışın olmayacağını düşünüyoruz.

Orijinal Makale

Okan Özdemir

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+