Avustralya Merkez Bankası Toplantısı Öncesinde Daha Kötü Veriler

Avustralya Merkez Bankası Toplantısı Öncesinde Daha Kötü Veriler

Kathy Lien  | 03.12.2019 01:13

Kathy Lien, BK Asset Management FX Strateji Müdürü

Günlük Döviz Piyasa Özeti, 3 Aralık 2019

Bugünün en iyi performansını sergileyen dövizi Avustralya doları oldu. AUD ABD doları karşısında yaklaşık %1 artışla 20 Kasım’dan bu yana görülen en güçlü seviyesine ulaştı. Teknik olarak bu hamle düşüş eğilimini etkisizleştirmek için uzun bir yol kat ediyor ancak Avustralya verileri temelde zayıf, yani ralliye güvenmek zor.

Son ekonomik yayınlara göre imalat aktivitesi Kasım ayında daraldı, iş ilanları azaldı, enflasyonist baskı gevşedi ve inşaat izinleri beklenenden daha fazla geriledi – özetle bu rakamların her bir parçası, Avustralya ekonomisinde daha çok bozulma olduğunu gösterdi. Yine de döviz yükseldi çünkü Caixin endeksinin geçtiğimiz ay Çin imalat sektöründe beklenmedik bir artış raporlamasıyla birlikte Çin verileri beklentileri aştı. Ticari gerilimlere rağmen, özel sektör raporu imalat aktivitesinin 3 yılın en hızlı temposunda büyüdüğünü gösterdi. Bu, hükümetin Kasım ayı resmi PMI raporunda bildirilen gelişimi doğruluyor. AUD/USD çifti Başkan Trump’ın güçlü olan dolara yönelik eleştirisi ve Fed’e faizleri düşürme çağrısı ile de destek gördü. Çin’le anlaşma yapmak istediğini söyleyen Trump’la ticaret görüşmeleri ilerliyor, ancak ne olacağını göreceğiz. Çin’in anlaşmasının ilk aşaması, kıdemli Beyaz Saray danışmanı Kellyanne Conway’e göre yazılıyor, ancak Ticaret Sekreteri Wilbur Ross’a göre, eğer bir anlaşmaya varılmazsa Trump vergileri artıracak. Aralık ayındaki vergileri uygulama, erteleme ya da durdurma kararının verilmesi gerekiyor, bu nedenle şimdilik manşetler döviz ticaretini yönlendirecek.

Bununla birlikte özellikle Avustralya doları için para politikası duyurusu ve yayınlanacak önemli bir ekonomi raporu dizisi bekleniyor. Aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere, Merkez Bankası’nın (RBA) son toplantısından bu yana Avustralya ve Çin ekonomilerinde güçlenmeden çok zayıflık var. Kasım ayında banka 3 ay öncesine göre pek bir değişim olmadığını söyledi. Ücret artışı düşük, tüketimde toparlanma zamanı belirsiz ve gelecek yılın GSYH büyümesi bir önceki tahmine kıyasla daha zayıf olacak. Bir ay önce tutanaklar yayınlandı, genişleme yapılabileceğini düşündüler ve faizleri sabit tutmanın en uygun yaklaşım olduğunu hissederlerken, gerektiği takdirde para politikasını daha da gevşetmeye hazır olduklarını açıkladılar. Geçen hafta konuşan RBA Yöneticisi Lowe özellikle iyimser değildi – istihdam büyümesinin yavaşlayacağını ve enflasyonun yükselmesinin çok zaman alacağını söyledi. Bu görüş Kasım ayının başından bu yana ekonomideki başarısızlığın bir yansıması olabilir.

AUD

RBA beklediğimiz gibi temkinli olursa, AUD/USD getirilerini azaltacak ancak belirttiğimiz gibi ABD-Çin ticari ilişkilerinden daha önemli bir şey yok. Para politikası duyurusu iyi huylu olursa, AUD/USD büyük artışlar yaşayabilir. USD/JPY çifti de Trump’ın açıklamaları, ticari belirsizlik ve ABD verileri sonrasında Pazartesi günü keskin düşüşler yaşadı. İmalat aktivitesi Kasım ayında daha da daralarak, ABD’nin iyileşme gücü ve hisse senetlerindeki rekor kırıcı hareketlerin sürdürülebilirliği üzerine şüphe düşürdü. Genel olarak doların zayıflığı günün ana konusuydu.

Kathy Lien

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Ugur Polat
Ugur Polat

Teşekkürler.  ... (Devamını Oku)

05.01.2020 21:57 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.