Benchmark Endeks Getirilerini Yenmek İsteyenlerin Aradığı Şey, Aktif Olarak Yönetilen Bir ETF Olabilir

Benchmark Endeks Getirilerini Yenmek İsteyenlerin Aradığı Şey, Aktif Olarak Yönetilen Bir ETF Olabilir

Investing.com  | 23.02.2021 16:47

Bu yazı 23.02.2021 tarihinde İngilizce olarak kaleme alınıp çevrilerek bu sitede yayınlanmıştır.
Aktif olarak yönetilen bir borsa yatırım fonu (ETF), pasif olarak bir benchmark endeksi ya da kural bazlı bir stratejiyi takip etmek yerine fon yöneticisinin seçtiği hisse, tahvil, döviz ya da emtia gibi finansal varlıklara yatırım yapar.
Endeks bazlı pasif ETF'ler, bir düzenlemeye göre tanımlanmış olan bir dayanak piyasa endeksinin getirilerini takip eder. Fonun yöneticisi büyük oranda, endeksin performansını kopyalar.
Aktif olarak yönetilen, ya da aktif ETF'ler bir endeksin performansının üzerine çıkmayı hedefler. Bu yüzden, aktif fonların en çekici yanları, daha yüksek getiri potansiyelleridir. Aktif ETF'ler ayrıca genellikle daha esnektir, çünkü bu fonların yöneticileri varlıklarını daha hızlı bir şekilde değiştirebilir.
Şu anda iki türde aktif olarak yönetilen ETF'ler bulunuyor. 2019'un sonlarında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) fon yöneticilerinin varlıklarını günlük olarak açıklamalarını gerektirmeyen, aktif olarak yönetilen ve şeffaf olmayan ETF'lere yeşil ışık yaktı. Bu tarz aktif fonlar aynı zamanda yarı şeffaf ETF'ler olarak da biliniyor.
Bu gelişmenin bir sonucu olarak, yarı şeffaf ETF'lerin sayısının gelecekte artması muhtemel. Bunun sebebi ise, her yöneticinin menkul kıymet seçimi ve portföy oluşturma konusundaki "rekabetçi avantajlarını" kamusal olarak yayınlamayı istememesi.
Şimdi ise, SEC bu yöneticilere kendi araştırmalarını, ya da yüksek getiri potansiyellerinin arkasındaki "gizli tarifi" paylaşma gerekliliği getirmiyor. Bazı yöneticilere göre SEC yarı şeffaf ETF'lere onay verene kadar, üçüncü bir partinin fon yöneticisinin stratejisini kopyalayarak aynı ticareti bazen ETF'ten bile önce gerçekleştirdiği durumlar, ciddi sorunlardan biriydi.
Varlık yönetimi endüstrisi evrimini sürdürürken, "aktif ya da pasif yönetim" konusundaki tartışma giderek daha hararetli bir hal alıyor. Aktif ETF'lerin daha iyi yatırım sonuçları elde etme potansiyeline sahip olup olmadığını konusunda yapılan araştırmaların sayısı da artıyor.
Yıllık sonuçlar ve karşılaştırma tabloları yayınlayan S&P Global'a göre, aktif olarak yönetilen fonların büyük bir bölümü çoğu zaman benchmark endekslerinin arkasında kalıyor. Önümüzdeki dönemde de, aktif ETF'lerin elde edebileceği daha yüksek getiriler konusunda şüpheciler ve inananlar arasındaki tartışma da devam edecektir.
Bu bilgiyle birlikte, fon yöneticilerinin ortalama getirilerden daha fazlasını sunabileceğine inanan okuyucularımızın ilgisini çekebilecek, aktif olarak yönetilen bir ETF'e bakalım.

BlackRock US Equity Factor Rotation ETF

  • Mevcut Fiyat: 33,27 dolar
  • 52 Haftalık Aralık: 18,99 - 33,97 dolar
  • Temettü Geliri: %1,57
  • Masraf Oranı: yıllık %0,3
BlackRock US Equity Factor Rotation (NYSE:DYNF), Mart 2019'da başlatılan, aktif olarak yönetilen bir fon. Fonun yönettiği net varlıklar 78 milyon dolara yakın bir seviyede. Diğer bir deyişle, DYNF hala küçük bir fon.
DYNF Haftalık Grafik

618 varlığa sahip DYNF, fon yöneticilerinin ileriye dönük görüşlerine dayalı olarak iyi bir performans göstereceklerine inandıkları şirketlere yatırım yapıyor. ETF, faktör yatırımcılığına odaklanıyor. BlackRock bu yaklaşımı şöyle tanımlıyor:
"Varlık sınıfları genelinde spesifik getiri faktörlerini hedeflemeyi içeren bir yatırım yaklaşımı. Faktörlere yatırım yapmak portföy sonuçlarını iyileştirmeye, volatiliteyi düşürmeye ve çeşitliliği artırmaya yardımcı olabilir."
DYNF'nin seçtiği faktörler şöyle:
  • kalite (finansal olarak sağlıklı şirketler),
  • değer (temellerine kıyasla daha düşük fiyatlarda işlem gören hisseler),
  • boyut (genel olarak, yüksek büyüme potansiyeline sahip küçük piyasa değerli hisseler),
  • momentum (yükseliş trendinde olan hisseler) ve
  • düşük volatilite (daha istikrarlı ve daha düşük riskli hisseler).
Uygulanan aktif strateji, fon yöneticilerinin portföyü uygun gördükleri şekilde bu beş faktöre yaklaştırması ya da faktörlerden uzaklaştırmasıyla birlikte bu faktörlerin dinamik bir rotasyonunu içeriyor.
Sektör dağılımı olarak, bilgi teknolojisi (IT) en büyük ağırlığa sahip (%28,15) ve onu sağlık hizmetleri (%14,15), keyfi tüketici ürünleri (%12,03), iletişim (%9,55), finans (%9,25) ve diğer sektörler takip ediyor.
Fondaki en büyük 10 şirket, varlıkların %13'e yakınını oluşturuyor. Yani bir hissenin fiyatındaki kısa vadeli değişimler ETF'in değerini etkilemiyor. Intel (NASDAQ:INTC), Microsoft (NASDAQ:MSFT), AT&T (NYSE:T), Apple (NASDAQ:AAPL), Tesla (NASDAQ:TSLA) ve Micron Technology (NASDAQ:MU), fonun önde gelen isimlerinden.
Geçtiğimiz yılda, DYNF %15'e yakın getiri sağladı. Fon 2021'de %6,3 yükseldi ve 16 Şubat'ta rekor bir zirveye ulaştı.
Fonun çeşitliliğiyle birlikte, fon sponsorunun deneyimini beğeniyoruz. Uzun vadeli yatırımcılar yaşanacak düşüşlerde alım yapmayı düşünebilir. Önümüzdeki haftalarda diğer aktif ETF'leri de tanıtmayı planlıyoruz.
Not: Yukarıda bahsedilen finans ürünleriyle ilgileniyor ancak bu ürünleri bölgenizde bulamıyorsanız aracı kurumunuz ya da finansal planlamacınızla iletişime geçmek isteyebilirsiniz.
Herhangi bir soru ya da görüşünüz için benimle iletişime geçebilirsiniz.
Editörün Notu: İncelenen her varlık tüm bölgesel piyasalarda mevcut olmayabilir. Size uygun olabilecek benzer finansal araçlar bulabilmek adına lütfen yetkili bir aracı kurum ya da finans danışmanıyla iletişime geçin. Bu içerik sadece bilgi amaçlıdır. Herhangi bir yatırım kararı vermeden önce kendi detaylı araştırmanızı yapmanız gerekir.

Investing.com

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Investing.com Uygulamasını indirin

Hisseler, endeksler, dövizler, emtia ve tahviller için ücretsiz anlık fiyatlara, grafiklere ve alarmlara ulaşın. En iyi teknik analiz ve tahminleri ücretsiz görün.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.