Bitcoin’de 20 Bin Dolar Senaryosu

Bitcoin’de 20 Bin Dolar Senaryosu

Murat Akel  | 09.07.2019 16:57

Geçtiğimiz haftayı bir miktar geri çekilme potansiyeli içerisinde geçiren Bitcoin’de bu hafta tekrardan yükseliş eğiliminin yoğunluk kazandığı görülüyor. Facebook’un yeni kripto para birimi olan “Libra”yı duyurmasından sonra kripto para birimi piyasalarında başlayan olumlu rehavet yapılan açıklamaların bir miktar olumsuzluğa işaret etmesi ile dağılmıştı. Ancak Galaxy Digital'in kurucusu ve kripto paraların önemli bir destekleyicisi olan Mike Novogratz, Bitcoin'de görülen yükselişin ötesinde bir yükselişi hak ettiğini açıklaması sonrasında Bitcoin’de tekrardan yukarı yönlü hareketler hız kazandı. Novogratz, Bitcoin’in 14,000 dolara doğru yükseldiğini ve daha sonra yaşanacak olan aşağı doğru düzeltmeyi tarihi bir hareketin parçası olarak değerlendirdi. Bir süre fiyatlanmalarda dengelenme beklediğini dile getiren Novogratz, 14,000 dolar üzeri bir atağın devamını 20,000 dolar seviyesine dek süreceğini bekliyor. Kripto para birimlerinde son dönem meydana gelen yukarı yönlü hareket Facebook’un “Libra”sına dayandırılırken, Visa ve Mastercard gibi ödeme platformlarının Libra Konsorsiyumu'na katılmasının etkisinin de büyük olduğu söylenebilir. Böylece Bitcoin ile ilgili olarak olumlu öngörülerin bir çok kripto para birimi analistlerin tarafından yinelendiğini görüyoruz. Diğer taraftan bugün dikkat çeken bir haber akışı ise İran’ın kripto para birimi Bitcoin ile yapılan işlemleri yasakladığı yönünde oldu. Üretim konusuna herhangi bir kısıt getirilmediğini belirten bu haber sonrasında Bitcoin’de kazançların bir miktar sınırlandığını görüyoruz. Bu yasak kapsamında İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nasır Hakimi "İran'da Bitcoin alım ve satımı yasaktır. Bitcoin'in fiyat dalgalanması çok yüksek olduğu için yasal riskler barındırıyor. Bu yüzden vatandaşların bu oyuna girmemesini tavsiye ediyorum." açıklaması ile kripto para birimlerinin güvenilirliğine ilişkin tedirginliği arttırdı. Bu gelişmenin Bitcoin fiyatlarında yarattığı dalgalanmanın ardından tekrardan 12,500 seviyesine yönelik yukarı yönlü ataklar içerisinde yer alan Bitcoin’de yükselişlerin 13,000-14,000 direnç bandını aşması ile hız kazanacağını düşünüyoruz. Bu hareketin devamında 15,000 dolar seviyesinin aşılması ile Bitcoin’de tekrardan rekor yükseliş hareketi gündeme gelebilir. Ancak 14,000 dolar seviyesinin güçlü bir direnç olmasına bağlı olarak gerçekleşebilecek dönüşleri 12,000-11,000 destek bölgesi çerçevesince izliyoruz.
BTC

BTC

Murat Akel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Serkan Ulusoy
Serkan Ulusoy

Başarılı   ... (Devamını Oku)

20.07.2019 05:59 GMT· Cevap
Devrim Kara
Devrim Kara

emeğe saygı. teşekkürler.   ... (Devamını Oku)

09.07.2019 21:27 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+