Bitcoin’de Dönüm Noktası

Bitcoin’de Dönüm Noktası

Murat Akel  | 17.07.2019 15:41

Yeni haftaya 10 bin dolar seviyesi altını test ederek başlayan Bitcoin fiyatlarının akabinde kripto para birimlerinin genelinde geri çekilme hareketi meydana geldi. Bu yükseliş hareketinin tetikleyicisinin ABD Ticaret Bakanı Steven Mnuchin’in dijital ürünler ve kripto para birimlerine ilişkin yapmış olduğu açıklamalar olduğunu söyleyebiliriz. Konuşmalarında Mnuchin, finansal sistemin gelişmesine katkı sağlayan bu güvenilir yeniliğin yasal olmayan eylemler altında çalışmasına izin vermeyeceğini belirtti. Diğer taraftan kişisel gizlilik kapsamında uzun süredir soruşturma altında yer alan Facebook’un Libra’sı için yapacak çok işin olduğunu ve gerekli standartlara uyulması gerektiğini belirtti. Mnuchin’in Facebook'un Libra'sının kötüye kullanılabileceğini açıklamasının ardından Facebook, Libra para birimi için ABD'nin onayını bekleyeceğini dile getirdi. Diğer bir gelişme olarak ise ABD Senatosu Bankacılık Komitesinde senatörlerin Libra para birimine ilişkin endişelere yer vermesi ile kripto para piyasasının lideri olan Bitcoin’de 10 bin dolar seviyesi altı fiyatlamalar derinleşti. Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamalarda kripto para piyasasına ilişkin endişelere değinmesi ile Bitcoin’deki aşağı yönlü potansiyel hız kazandı.
Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, Facebook’un kripto para birimi olarak piyasa sunacağı Libra’nın global kullanım amacı taşıdığını ve bu düzenlemeye ilişkin politika koordinasyonunun sağlanması gerektiğine değindi. Ayrıca Kuroda, Libra konusunda para aklama gibi adımlara karşın finansal düzenlemelerin ötesine geçilmesi gerektiğine değindi.
Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire ise Facebook'un Libra dijital para projesinin bugüne kadar sunulan biçimde devam edemeyeceğini belirtti. Şartların Libra için uygun olmadığını dile getiren Le Maire’nin açıklamaları sonrasında Bitcoin’de aşağı yönlü eğilim yoğunluk kazandı. Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz ise Libra kripto para biriminin tüketici mahremiyetini ve finansal istikrarı tehdit etmediğinden emin olunması gerektiğine dikkat çekmesi önemliydi.
Dünya ekonomileri tarafından tanınan Libra para birimine ilişkin endişelerin gündemi meşgul etmesi Bitcoin’de de yeni bir yukarı yönlü atak hareketine engel oluyor diyebiliriz. Bir süredir uzun soluklu yükseliş potansiyeli içerisinde yer alan Bitcoin’de önemli bir psikolojik eşik olan 10 bin dolar seviyesinin aşağı yönlü test edilmesi ile düşüşlerin hız kazandığını görebiliriz. Bu fiyatlamanın devamında ise 8000 dolar ana destek noktası olarak takip edilebilir. Özellikle bu seviye ile beraber Bitcoin’de trend yön değişimi meydana gelebilir. Bitcoin’de yaşanabilecek bir toparlanma hareketine bağlı olarak ise kısa vadeli olarak 10 bin dolar seviyesi bu seviye üzeri kapanışlarda ise 11 bin dolar direncini takip ediyoruz.

BTC


BTC

Murat Akel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+