Bitcoin’de “VENUS” Etkisi

Bitcoin’de “VENUS” Etkisi

Murat Akel  | 20.08.2019 16:39

Kripto para birimleri içerisinde en çok yankı uyandıran para birimi Bitcoin’in Binance’den gelen açıklamaların akabinde tekrardan 10 bin dolar seviyesi üzerindeki fiyatlamalarını sürdürmeye devam ettiğini görüyoruz. Küresel piyasalarda yaşanan ticaret gerilimlerinin Bitcoin fiyatları üzerindeki olumsuz etkisi hissedilse dahi bu baskının kısa süreli olarak sürdürüldüğü söylenebilir. En büyük kripto para birimi borsalarından biri olan Binance, Facebook’un öncülük ettiği Libra projesiyle rekabet ederken, yeni dijital para birimleri geliştirmek için hükümetlerle ve şirketlerle ortak olmak istediğini açıkladı. Binance, Venüs adlı bir projeye dikkat çekerek bu projenin Facebook’un Librası’nın bağımsız ve bölgesel hali olduğunu belirtti. Bu projenin küresel finans sisteminde kripto para birimlerine egemenlik sunacak olması kripto para birimleri açısından oldukça dikkat çeken bir gelişme olarak Bitcoin fiyatlarının yukarı yönlü ivmelenmesine yol açtı. Fundstrat Global Advisors Bitcoin analisti Tom Lee, şu anda Bitcoin’in dinlenme süresi içerisinde yer aldığını ve fiyatının yıl sonuna kadar en yüksek seviyeye tırmanacağını beklediğini açıklamasının ardından Bitcoin’de yukarı yönlü eğilim hız kazandı. Ayrıca bir diğer kripto para analisti ve trader Scott Melker da dahil birçok gözlemci, Bakkt borsasının Bitcoin vadeli işlemlerine başlayacağını duyurmasının kurumsal para akışı için kapıları ardına kadar açacağını belirtmesi sonrasında Bitcoin fiyatlarında yükseliş eğilimi arttı. Bitcoin’in boğa piyasası içerisine girdiğini düşünen birçok analist yorumunun ardından ani yükselişlerinin düzeltmesi içerisine giren Bitcoin’de geri çekilme potansiyelinin sınırlı kaldığını gördük. 8.600 dolar seviyesine varan oranda geri çekilen Bitcoin’de bir miktar kripto para analisti ve trader’ı Tone Vays’ın 7 bin dolar tahmini etkili olmuştu. Ancak düşüşlerinde kalıcı olamayan Bitcoin’de yükseliş beklentisinin yaratmış olduğu algıya bağlı olarak tekrardan yön değişiminin yaşandığını görüyoruz. Diğer taraftan Mastercard’ın kendi kripto para birimi ekibini kurmaya hazırlandığı belirtmesi kripto para birimleri üzerinde hareketliliğe yol açtı. Bu bilgiden yola çıkarak yükselişlerine hız kazandıran Bitcoin’de yükselişlerin 11.500 direnci ile beraber hız kazanması beklenebilir. Ancak orta vadeli direnç noktası olarak 12.500 seviyesi güncelliğini korumaya devam ediyor. Kritik 10.000 seviyesi ilk destek noktası olma görevini korurken, bu seviye altında 9.300 desteği altı kapanışların Bitcoin fiyatlarında satış baskısını arttırması beklenebilir.

XBTUSD
xbtusd

Murat Akel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Salih
Salih

ya allah aşkına sen hiç analiz yapıp zahmete girme heleki hiç paylaşma  ... (Devamını Oku)

21.08.2019 08:28 GMT· 2 · Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+