Borsalarda Genel Düşüş Dalgası

Borsalarda Genel Düşüş Dalgası

Soner Kaya  | 11.10.2018 10:45

BORSALARDA GENEL DÜŞÜŞ DALGASI

ABD'de 10 Yillik Tahvil Faizlerinin dokuz yılın en yükseğine taşınması ile başlayan hisse senetleri satış dalgası , güçlenerek Asya borsalarına da sıçradı. ABD'de Şubat'tan bu yana görülen en sert satış dalgası Perşembe günkü işlemlerde Asya'ya yayıldı. Tokyo'dan Hong Kong'a kadar hisse senedi göstergeleri % 3'ün üzerinde düşüş kaydetti. Dolar tüm önemli paralar karşısında gerilerken yen değer kazandı. Bazı gelişen ülke paraları da bu baskının etkisine girdi. Japonya'da Topix Endeksi, Tokyo saatiyle 13:50'de yüzde 3.5 düştü. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 3.8 geriledi. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 4.3 düştü. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 3.5 azaldı. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 2.6 düştü. S&P 500 vadelileri yüzde 0.9 düştü. Dayanak endeks yüzde 3.3 azaldı. Nasdaq 100 Endeksi yüzde 4.4 düşerek 3 Temmuz'dan beri en düşük seviyesine geriledi. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 3.5 düştü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ağustos ayı ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Buna göre ödemeler dengesi ağustos ayında 2 milyar 592 milyon dolar fazla verirken, 12 aylık cari açık ise 51 milyar 125 milyon dolar oldu.

Bu veri ile 2015 Eylül ayından bu yana ilk kez cari fazla verildi. Cari işlemler hesabının fazla vermesinde, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 3.065 milyon dolar azalarak 1.284 milyon dolara gerilemesi ve hizmetler dengesinden kaynaklanan net girişlerin 741 milyon dolar artarak 4.627 milyon dolara yükselmesi etkili oldu.

Bereketli Kazançlar Dilerim
Soner Kaya
Tradeoro Başanalist

Soner Kaya

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+