Brent Fiyatı Momenti: Azalan Petrol Kaynağı mı Sadece Spekülatif Ticaret mi?

Brent Fiyatı Momenti: Azalan Petrol Kaynağı mı Sadece Spekülatif Ticaret mi?

Ellen R Wald PhD  | 11.10.2018 14:36

Bu makale 11.10.2018 tarihinde İngilizce olarak yayınlanmıştır

Ağustos ayından bu yana, uluslararası petrol göstergesi Brent, %25 civarı artış yaşadı. Bu haftanın başında Wall Street Journal, geçtiğimiz ayda Brent’in varil fiyatlarının 2019 Ocak ayı ile beraber 100 dolara ulaşacağına yönelik iddiaların ikiye katlandığını raporladı. Görünüşe bakılırsa, bu, büyük oranda petrol ihracatındaki İran’dan kaynaklı azalma beklentileri ile meydana geldi. Ancak biz, 100 dolara doğru herhangi bir hamlenin büyük oranda spekülatif bir dalga ile yönlendiğini düşünmek zorundayız.

Günlük Brent Petrol Grafiği: Ağustos - Ekim 2018

Bu noktada, yatırımcılar petrol fiyatlarında yaşanan %25 artışın çoğunun spekülasyondan dolayı yaşandığı ihtimalini hesaba katmak zorunda. Gerçekten de, bu artışı desteklemek için gereken jeopolitik ve temel koşullar net olmayabilir.

Son zamanlarda, medya ve analistler İran petrol sanayisine karşı yeni ABD yaptırımlarının, günlük 1,5 milyon varil İran petrolünün küresel petrol piyasasından çekileceği anlamına geldiğini öngörüyor. Bu petrol, medyanın son birkaç ay boyunca tekrar tekrar bize söylediği gibi, yok olmaya başladı bile.

Bu rakamlar açıkça İran’ın petrol satışlarında şimdiye kadar yaşanan düşüşün göstergesi ancak, düşüşün kapsamı net değil. Bazı takip şirketleri, İran’ın petrol ticaretini önemli miktarlarda sürdürdüğünü gösteriyor. Örneğin, TankerTrackers, İran petrol ithalatını büyük oranda azalttığı sinyallerine rağmen, Ağustos ve Eylül aylarında Hindistan’ın günlük 14 milyon varilden fazla İran petrolü satın aldığını ortaya koyuyor. TankerTrackers ayrıca, Japonya’nın ithalatını sonlandırması gereken Eylül ayında hala günde bir milyon varil ithal ettiğini gösterdi.

Basit olan gerçek şu ki, yaptırımların yürürlüğe girmesinin ardından İran petrolünün ne kadarının ticaret yapabileceğini bilmiyoruz ancak göstergeler, kimilerinin beklediği gibi, günde 1,5 milyon varil petrolün kaybolmayacağını gösteriyor. Hem böyle olsa bile, bunun zaten büyük ölçüde petrol fiyatını etkilediği göz önüne alındığında, yaptırımların fiyatta 15 dolarlık yeni bir sıçrama anlamına gelip gelmeyeceği sorusu var.

Her zamanki gibi, petrol yatırımcılarının temellerin ve jeopolitik entrikaların farkında olmaya ihtiyacı var, bununla birlikte, piyasanın kendisinin sebep olduğu piyasa momentini ve hareketlerini asla gözden kaçırmamalılar. Eğer piyasa 100 dolara çıkarsa (ki dört buçuk ay içinde %30’dan fazla bir artış anlamına gelecek), bu artışın bir kısmının sebebi yalnızca moment olacak.

Yazarın Notu: WTI ve Brent Çarşamba günü ABD ticaretinde neredeyse %3 düşüş yaşadı. Bu yeni bir bilginin sonucu olabilir ancak bir yandan da ABD hisse senedi piyasalarında aynı gün içinde yaşanan %3 üzeri düşüş histerisinin bir parçası olması da mümkün.

Ellen R Wald PhD

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+