Bugün Piyasalar PMI Verilerini Bekliyor

Bugün Piyasalar PMI Verilerini Bekliyor

Murat Akel  | 24.01.2020 10:53

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün Türkiye’de Ocak ayına ait açıklanan tüketici güveni verisi bir önceki aya paralel 58.8 olarak gerçekleşti. Küresel borsalara paralel BİST 100’de değer kayıpları gözlemlenirken kurlarda da yatay eğilim görüldü. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün gazetecilerden gelen Türk Lirası'nın ABD Doları karşısında 5.7 - 5.9 aralığındaki değerinden memnun olup olmadığı şeklindeki soruya, "Cari işlemler hesabındaki dengelenmeyle ithalat ve ihracattaki gelişmelere baktığımız zaman, döviz kuru rekabetçi görünüyor." diye konuştu.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin olacak

ABD: Dün ABD’de işsizlik başvuruları beklentiler dahilinde 211K olarak gerçekleşti. Dün eurodaki değer kaybına paralel dolar endeksinde yükseliş görülürken dolar endeksi kritik bant olarak gördüğümüz 97.40-97.80 arasındaki bölgeye girmiş durumda. Özellikle 97.80’nin üzerine atıp atmayacağı piyasalarda doların durumunu belirleyen faktör olacaktır.

Bugün ABD’de büyyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI ve hizmet PMI verileri açıklanacak. . İmalat PMI verisinin 52.4 olarak açıklanması beklenirken hizmetler PMI verisinin 52.9 gelmesi bekleniyor. Ayrıca ABD’de Hazine Bakanı Munchin konuşması izlenecek.

EURO BÖLGESİ: Dün Avrupa Merkez Bankası faizlerde ve varlık satin alım programında bir değişikliğe gitmedi. Refinansman faizi % 0.00’da, marjinal faiz oranını %0,25’de, mevduat faiz oranı da % - 0.50’de bırakıldı. ECB açıklamasında 2003 yılından bu yana ilk kez ECB politikaları ve araçları için stratejik gözden geçirmenin başlatıldığı duyuruldu. Legarde yaptığı konuşmada enflasyonda bir miktar ılımlı artış sinyalleri olduğunu söylerken gelen verilerin büyüme dinamiklerine biraz istikrar kazandırdığını belirtti. Banka enflasyon tahminini 2020 yılı için % 1.2 olarak öngörürken 2021 tahminini ise % 1.4 olarak açıkladı. Enflasyon şu an % 1.3 düzeyinde. Karar sonrası euroda aşağı yönlü baskı görüldü.

Bugün Euro Bölgesi’nde büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI verisi 46.9 beklenirken hizmetler PMI verisi 52.9 beklenmekte. Gelecek veriler sonrası euroda volatilite artabilir. Ayrıca bölge ekonomilerine dair PMI verileri de oynaklığı artıracaktır.

İNGİLTERE: Dün İngiltere’de veri akışı sakindi. Kraliçe 2. Elizabeth, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasını içeren yasa tasarısını onayladı. Böylelikle İngiltere 31 Ocak tarihi itibariyle kesinlikle AB’den ayrılmış olacak.

Bugün İngiltere’de imalat PMI verisinin 48.8 olarak gelmesi beklenirken İngiliz ekonomisinin lokomotifi konumunda bulunan hizmetler PMI verisinin 51.1 açıklanması bekleniyor. Gelecek veriler sonrasında sterlinde volatilite artacaktır.

PETROL: Dün ABD’de Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları beklentilerin altında 0.4 milyon varil azaldı. Stoklarda görülmenin ardından petrolde düşüşün durduğu ve yükseliş yaşandığı görüldü. Petrol fiyatlarında bir miktar daha tepki alımının gelmesi beklenebilir.

Bugün ABD’de Baker Hughes tarafından haftalık ham petrol kuyu sayıları açıklanacak. Geçen hafta açıklanan verilerde petrol kuyu sayıları 15 adet artarak 796 adete yükseliş göstermişti. Gelecek veri sonrası petrolde volatilite artabilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 5.9360 seviyesinin kırılması halinde önce 5.9475 ve arkasından 5.9880 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 5.9260 seviyesinin kırılması halinde önce 5.9045 ve arkasından 5.8735 desteğine kadar düşüş yaşanabilir.

USD/TRY

EUR/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.1036’nın kırılması halinde önce 1.1016 ve arkasından 1.0992 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 1.1059 seviyesinin kırılması halinde önce 1.1080 ve arkasından 1.1108 direnci test edilebilir.

EUR/USD

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 1563 seviyesinin kırılması halinde önce 1568 ve arkasından 1578 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 1559 desteğinin altında önce 1552 ve arkasından 1548 seviyesine doğru satış yaşanabilir.

ALTIN

GBP/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.3117 desteğinin altında önce 1.3096 ve arkasından 1.3082 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir. Yukarıda ise 1.3138 seviyesinin üzerinde 1.3152 ve arkasından 1.3185 direnci test edilebilir.

GBP/USD

DAX30

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 13.434 seviyesinin kırılması halinde önce 13.380 ve arkasından 13.310 desteğine doğru düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 13.498 direncinin üzerinde önce 13.540 ve arkasından 13.578 seviyesine kadar yükseliş görülebilir.

DAX30

USOİL

USOİL

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 56.01 seviyesinin üzerinde önce 57.03 ve arkasından 57.57 direnci test edilebilir. Aşağıda ise 55.47 seviyesinin altında önce 54.77 ve arkasından 54.37 desteğine doğru düşüş yaşanabilir.

Murat Akel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Polski Português (Portugal) Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.