Bugün PMI Verileri Etkili Olacak

Bugün PMI Verileri Etkili Olacak

Tonguç Erbaş  | 24.01.2020 12:28

Virüsün piyasalar üzerindeki etkisi sürüyor. Hafta başından bu yana borsalarda satış etkili olurken, bu sabah karışık bir görünüm ortaya çıkıyor. Asya’da Çin’de piyasalar yeni yıl nedeniyle uzun bir tatile girerken; Nikkei, Hang Seng hafif artıda. Teknoloji hisselerinin desteğiyle günü hafif artıda tamamlayan S&P 500 ise vadeli işlemlerde yatay. Bu hafta 8 haftanın en düşük seviyesini test eden ham petrolün varil fiyatı vadeli işlemlerde bugün biraz yükselse de haftalık bazda %5’e yakın aşağıda seyrediyor.

USD/TRY

Haftanın dördüncü işlem günüde, yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile açıklanan Tüketici Güveni Ocak ayında yüzde 0,1 oranında artarak 58,82 oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Davos'ta katıldığı oturumda Türkiye'nin borç karnesinin çok sağlam olduğu yönündeki açıklamaları takip edilirken, Gün içerisinde, TCMB’nin yayımladığı para politikası kurulu toplantı özetinde “Enflasyon beklentilerinde iyileşme sürüyor. Dezenflasyon süreciyle birlikte toparlanma devam edecek" ifadelerinin vurgulandığı gözlendi. ABD’de ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları 18 Ocak'ta sona eren haftada 214 binlik beklentiler karşısında 6 bin artışla 211 bin oldu. Piyasaların odağı Davos zirvesinden gelen açıklamalar ve Çin'de ortaya çıkan korona virüsü üzerinde olmaya devam ederken, gün sonunda takip edilen gelişmeler ile birlikte kurun kazançlarını sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 5,93 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek alımlar ile birlikte kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 5,95, 5,97 ve 6,00 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 5,91, 5,89 ve 5,87 destek seviyeleri takip edilebilir.

EUR/TRY

Haftanın dördüncü işlem gününde Avrupa Merkez Bankası 2020'nin ilk toplantısında beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmeyerek politika faizini yüzde sıfır, mevduat faizini yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizini de yüzde 0,25'te sabit tuttuğu izlendi. Kararın ardından düzenlenen basın toplantısında enflasyonda bir miktar ılımlı artış sinyalleri olduğunu belirten AMB Başkanı Christine Lagarde’ın enflasyon beklentisi göstergelerinin istikrar kazandığının altını çizerken, "Yapısal reformlara başlanmalı." diyerek hükümetlere uzun vadeli büyüme potansiyeli artırma çağrısında bulunduğu gözlendi. Yurt içerisinde ise TUİK ve TCMB işbirliği ile açıklanan Tüketici Güveni Ocak ayında yüzde 0,1 oranında artarak 58,82 oldu. Gün içerisinde Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın Davos'ta yaptığı açıklamalar ve TCMB’nın yayımladığı para politikası kurulu toplantı özeti takip edildi. ABD ile AB arasında ticari konularda uzlaşma sağlanamaması durumda ithal otomobillere ilave vergi uygulamakla tehdit etmesinin Euro üzerindeki baskıları izlenmeye devam edilirken, gün sonunda çaprazın yatay hareketini sürdürdüğü gözlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 6,56 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 6,58 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 6,54, 6,52 ve 6,50 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü olmasında ise 6,58, 6,60 ve 6,62 direnç seviyeleri takip edilebilir.

EUR/USD

Haftanın dördüncü işlem gününde Avrupa Merkez Bankası 2020'nin ilk toplantısında beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmeyerek politika faizini yüzde sıfır, mevduat faizini yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizini de yüzde 0,25'te sabit tuttuğu izlendi. Kararın ardından düzenlenen basın toplantısında enflasyonda bir miktar ılımlı artış sinyalleri olduğunu belirten AMB Başkanı Lagarde’ın enflasyon beklentisi göstergelerinin istikrar kazandığının altını çizerken, "Yapısal reformlara başlanmalı." diyerek hükümetlere uzun vadeli büyüme potansiyeli artırma çağrısında bulunduğu takip edildi. Gün içerisinde, ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 18 Ocak'ta sona eren haftada 214 binlik beklentiler karşısında 6 bin artışla 211 bin oldu. ABD ile AB arasında ticari konularda uzlaşma sağlanamaması durumda ithal otomobillere ilave vergi uygulamakla tehdit etmesinin Euro üzerindeki baskıları izlenirken, piyasaların odağı Davos zirvesinden gelen açıklamalar ve Çin'de ortaya çıkan korona virüsü üzerinde olmaya devam edildi. Gün sonunda takip edilen gelişmeler ile birlikte paritenin kayıplarını sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin 1,1050 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,1080 direnç seviyesinin altında kalmaya devam etmesi durumunda sırası ile 1,1020, 1,1000 ve 1,0970 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Paritenin yukarı yönlü harekete geçilmesi durumunda ise 1,1080, 1,1100 ve 1,1200 direnç seviyeleri takip edilebilir.

XAU/USD

Haftanın üçüncü işlem gününde, piyasaların Çin'de ortaya çıkan korona virüsün yayılmasının olası etkilerini değerlendirmeleri ile birlikte günün ilk yarısındaki gerilemesini terse çevirerek yatay hareketini sürdüğü takip edilmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise Altın, yatırımcıların dikkatlerini yayılmakta olan korona virüsü kontrol altına alma çabalarına yöneltmeleri ile sakin seyrederken, yeniden canlanan güvenli liman talebi ve ABD on yıllık Tahvil faizlerindeki gerileme ile birlikte Altın’ın gün sonunda kazançlarını sürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1560 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Artan talep ile Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda sırası ile 1567, 1575 ve 1582 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Olası bir aşağı yönlü harekete geçiş durumunda ise 1553, 1546 ve 1539 destek seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.

GBP/USD

Haftanın üçüncü işlem gününde, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına ilişkin yasal düzenlemede parlamento aşaması zorlu ve uzun bir sürecin ardından tamamlanan tasarının, Kraliçe II Elizabeth’in onayına gönderildiği takip edilmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise İngiltere'nin 31 Ocak'ta AB'den resmen ayrılmasının hukuki temelini teşkil eden tasarı, Kraliçe'nin onayıyla yasalaşarak yürürlüğe girdi. ABD'de ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları 18 Ocak'ta sona eren haftada 214 binlik beklentiler karşısında 6 bin artışla 211 bin oldu. Gün içerisinde, piyasaların odağı Davos zirvesinden gelen açıklamalar ve Çin'de ortaya çıkan korona virüsü üzerinde olmaya devan ederken, gün sonunda takip edilen gelişmeler ile birlikte GBPUSD paritesinin sınırlı kayıplarını sürdürdüğü gözlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, GBP/USD paritesinin 1,3120 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,3180 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece gelebilecek satışlar ile paritedeki aşağı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 1,3060, 1,3000 ve 1,2940 takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile paritedeki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 1,3180, 1,3240 ve 1,3300 direnç seviyeleri takip edilmelidir.

USD/JPY

Haftanın üçüncü işlem gününde ABD Başkanı Donald Trump’ın günün erken saatlerinde Avrupa Birliği ile bir ticaret anlaşmasına ulaşmakta başarısız olmaları durumunda Avrupa otomobillerine %25 tarife uygulayacaklarını söylemesinin piyasalar üzerinde baskı yarattığı gözlenmişti. Dün ise Çin'de ortaya çıkan korona virüsü üzerine artan endişelerin neden olduğu güvenli liman talebi USD/JPY üzerinde ağırlık yarattığı takip edildi. Gün sonunda ABD on yıllık Tahvil faizlerindeki gerileme ve yeniden canlanan güvenli liman talebi ile birlikte USD/JPY paritesinin kayıplarını sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, USD/JPY paritesinin 109,50 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 109,80 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 109,20, 109,00 ve 108,80 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile paritedeki eğilimin yukarı yönlü olması durumunda ise 109,80, 110,00 ve 110,20 direnç seviyeleri takip edilebilir.

HAM PETROL

Haftanın dördüncü işlem gününde OPEC Genel Sekreteri Muhammad Barkindo’nun yaptığı açıklamalarda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC müttefiklerinin, Ham Petrol üretim kesintisi anlaşmasının 2020 yılı sonuna kadar uzatma hakkında konuşmak için henüz erken olduğunu söylediği takip edildi. Gün içerisinde Çin'de ortaya çıkan korona virüsünün, küresel arz bolluğu ile mücadele eden piyasada talebi düşürebileceği yönündeki endişelerin artması ile birlikte Petrol’ün art arda dördüncü günün sonunda Petrol’ün kayıplarını sürdürdüğü izlendi

Teknik olarak incelediğimizde, Ham Petrolün 55,50 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 56,00 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece gelebilecek satışlar ile Ham Petrol’deki aşağı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 55,00, 54,50 ve 54,00 takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 56,00, 56,50 ve 57,00 direnç seviyeleri takip edilebilir.

XAG/USD

Haftanın üçüncü işlem gününde piyasaların Çin'de ortaya çıkan korona virüsün yayılmasının olası etkilerini değerlendirmeleri ile birlikte günün ilk yarısındaki gerilemesini terse çevirerek gün sonunda yatay hareketini sürdüğü takip edilmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise yatırımcıların Çin'de ortaya çıkan korona virüsünün devam eden etkileri ile birlikte gün içerisinde dalgalı seyrine devam eden Gümüş’ün, gün sonunda sınırlı kayıplarını sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Gümüş’ün 17,70 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 17,90 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece gelebilecek satışlar ile aşağı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 17,50, 17,30 ve 17,10 takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası ile Gümüş’teki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 17,90, 18,10 ve 18,30 direnç seviyeleri takip edilmelidir.

Tonguç Erbaş

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+