Bütün Kripto Para Gizlilik Coin'leri Eşit mi Yaratıldı?

Bütün Kripto Para Gizlilik Coin'leri Eşit mi Yaratıldı?

Investing.com  | 28.09.2018 08:00

Kripto para dünyasına aşina olanlar, bazı "gizlilik Coin'i" adı verilen bazı paraların kullanıcılara sağladığı anonimlik nedeniyle değerlendiklerini biliyorlar. Kullanıcının kimliğini gizleyen ancak herkese açık bir muhasebe defteri ve cüzdan sağlayan Bitcoin'in aksine, Monero (XMR), Zcash (ZEC) ve Dash (DASH) alternatif paralar hem gönderenin hem de alıcının kimliğini güvenli bir şekilde gizliyor.

Mali işlemlerinin kolayca halka açık olmasını istemeyen bireyler için yararlılığı dışında, bu paralar aynı zamanda teröristler, uyuşturucu satıcıları ve diğer suçlular gibi toplumun karanlık kısmındaki insanlar tarafından da rağbet görüyor. Bu yüzden regülatörler bu kripto paraların etkenliğini azaltmak için çaba harcasalar da, her zaman başarılı olamıyorlar.

Ancak sağladığı gizlilik göklere çıkarılsa da, bir gizlilik Coin'inin gerçekten etkili olabilmesi için sözünü yerine getirmesi gerekir -- gerçekten gizlilik sağlamak. Bu da her zaman sağlanamadı. Yakın zamanda Monero geliştiricileri cüzdan yazılımında büyük bir hata olduğunu ve bu hatanın saldırganlara birkaç işlem ücreti karşılığında kendilerine XMR aktarabilmeyi sağladığını açıkladı.

XMR, DASH, ZEC: Hangisi Üstün Gelecek?

En etkili gizlilik Coin'i hangisi? Melaine Mohr'a göre yakın zamandaki hatalara rağmen Monero en iyisi. E-ticaret platformu YEAY'nin CEO'su ve kurucusu, aynı zamanda WOM'un yaratıcısı, XMR'ın arkasında, ilk kurulduğu günden beri varolan kökleşmiş bir geliştirme topluluğu olduğunu söylüyor.

Bu, öncü para olan ByteCoin'deki zayıflıklar ortaya çıktığında kodun farklı yönlerde değiştirilmesini sağladı. Taze bir kaynak bloğu yaratıldı ve adı XMR oldu. Mohr'a göre:

"XMR hesapları, işlem geçmişini ve alıcı adreslerini gizli adresler yoluyla saklı tutuyor. Gönderenin kimliği "ring signature" yöntemiyle gizlenirken, işlem miktarları RingCT yöntemiyle korunmakta. XMR aynı zamanda coğrafi konumları ve IP adreslerini "garlic encryption" ve "garlic routing" yöntemleriyle gizlemek için Kovri ile çalışıyor. XMR'ın gizlilik Coin'i dünyasının lideri olduğu ve gizliliğin asıl hedefleri olduğu açık; gizlilik opsiyonel değil, varsayılan seçenek. Aynı zamanda XMR ASIC direncini sağlamak için aktif olarak çalışıyor."

Mohr aynı zamanda Zcash'in daha iyi bir teknolojiye sahip olduğu iddialarını çürütüyor. ZEC'in teknolojik altyapısı olan zk-SNARKS'ın kriptografik ispatlar için ilgi çekici bir adım olduğunu kabul etse de, ekliyor:

"Madenlenen her blok için kurucuların blok ödülünden belli bir yüzde almalarına katılmıyorum. Blok ödülünün %20'si olarak başlayıp 4 yıl boyunca azalan ve Kurucu Ödülü olarak bilinen bu sistem kabul edebileceğim birşey değil. ZEC'in arkasında özel yatırımlı bir şirket var, gizlilik pek kullanılmayan opsiyonel bir seçenek ve "chain analysis" yöntemiyle kullanıcılar takip edilebiliyor. Aynı zamanda ZEC ekibinin istihbarat kurumlarıyla irtibatta oluşu konusunda korku ve şüphe yaratan birçok olay yaşandı."

Dash Core Group CEO'su Ryan Taylor'a göre, Dash piyasada belirgin gizlilik özelliklerini sağlayan ilk kripto paraydı. Taylor Dash'in PrivateSend fonksiyonuna dikkat çekiyor:

"Dash'in gizlilik özelliği Bitcoin'de de varolan işlem karışımı sistemine çok benziyor -- biz sadece bunu daha ucuz, kullanışlı güvenli ve etkili bir biçimde sunuyoruz. Dash işlemlerinin %1'inden azında PrivateSend fonksiyonu kullanılıyor olsa da, hesap denetimini tamamen sağlayarak kullanıcıya daha gelişmiş bir gizlilik sağlamanın kolay ve ucuz bir yolu."

Ancak, Mohr DASH topluluğunun asıl amacının yaygın bir hale gelmek olduğuna inanıyor. Mohr'a göre gizlilik asıl amaçları değil. Gizlilik varsayılan seçenek değil, sadece bir opsiyon.

"DASH'te özel bir işlem yollamak için CoinJoin'in geliştirilmiş versiyonu olan PrivateSend kullanılıyor. Gizliliği sağlamak amacıyla Coin'leri örtmek "Masternode"ların görevi, ve bunlar bin DASH'le satın alınabiliyor. PrivateSend işlemi Masternode'lara yollandığında, Masternode'lar alıcıyı, göndereni ve yollanan miktarı açık bir şekilde görüyor, yani o kadar gizli değil. Eğer birileri Masternode'ların büyük bir kısmını kontrol ederse, bu bilgileri kendi çıkarları için kullanabilir."

DASH'in piyasaya sürüldüğü ilk 48 saatte 2 milyon paranın anında madenlendiğini belirtiyor Mohr. Sadece geliştirmenin sonraki dönemlerinde toplam para arzı 84 milyondan 18,9 milyona düşürüldü. Genel olarak bir paranın toplam arzı düşürüldüğünde, dolaşım arzında da düşüş gerçekleşir.

Ancak DASH'te bu olmadı. Anında madenlenen 2 milyon para aynı seviyede kaldı. Bunun anlamı, 84 milyon para varken bu 2 milyon toplam arzın %2,38'iydi. 18,9 milyona düşüldüğünde bu 2 milyon toplam arzın %10,58'i oldu. Mohr uyarıyor:

"Şu an dolaşımda sadece 8,3 milyon var, bu sebeple ağ açık bir şekilde bu 2 milyon paranın kontrolünde olan ve birden fazla Masternode olan bu kişilerin lehine işliyor. Eğer gizlilik bir seçenek olursa, gizli işlemler bu paraların asıl yeteneğini ortaya koyan ve şüphe uyandıran işlemler olarak değerlendiriliyor."

Monero en popüler on kripto para arasında olsa da, halka açık bir Blockchain altyapı tedarikçisi QUANTA'nın CEO'su Quoc Le'ye göre sonunda galip gelen Zcash olacak.

"Zcash'in üstün teknolojisi (zk-SNARKS) işlemleri tamamen gizlemekten (opsiyonel bir özellik) daha fazlasını yapıyor. Vitalik'in desteğiyle bu teknolojinin Ethereum tarafından da kullanılmaya başlanması ihtimali var, bu da Ethereum'un işlem hızını saniyede 15 işlemden 500 işleme kadar çıkarabilir (30 katlık bir artış). İşlemleri toplu halde onaylamak için zk-SNARKS'ı kullanmayı değerlendiren Vitalik Buterin, sağladığı popülerlikle Zcash'in benimsenmesinde yardımcı olacak."

Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
elit analiz
elit analiz

ne bi indikator ne bi girafik boyle sitemi olur  ... (Devamını Oku)

30.09.2018 19:17 GMT· Cevap
elit analiz
elit analiz

burda hic bisi yok  ... (Devamını Oku)

30.09.2018 19:16 GMT· Cevap
bilal ergül
bilal ergül

tesekkurler  ... (Devamını Oku)

29.09.2018 03:43 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.