İç göstergeler negatif, ancak kur faiz indirimi beklentisi ile geriliyor

İç göstergeler negatif, ancak kur faiz indirimi beklentisi ile geriliyor

Investing.com  | 18.06.2019 12:00

Dün ve bugün açıklanan göstergeler ekonomide dipten dönüş için henüz erken olduğunu gösteriyor.

İşsizlik oranı, 2018 Mart ayına göre 1 milyon 334 bin kişi artarak 4 milyon 544 bin kişi oldu ve işsizlik oranı 4 puanlık artış ile %14,1 oldu. Mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 4 milyon 487 bin kişi olurken işsizlik oranı 0,1 puan artarak %13,7 oldu. Genç işsizlik oranı ise %7,5 artışla %25,2 oldu ve bu iki kalem 2009 sonrası zirveye çıktı.

İşsizlik oranındaki artışın rekor seviyelere çıkmasını açıklayan göstergelerden olan sanayi üretimi ve perakende satışlar da Nisan’da sert düşüş yaşadı.

Sanayi üretim i yılın ilk 4 ayında yıllık bazda daralmaya devam etse de aylık bazda toparlama gösteriyordu ve bu aylık pozitif değişim piyasalarda dipten çıkış olarak iyimser algı sağlıyordu. Ancak Nisan ayında sanayi üretimi yıllık olarak %4 daralırken alık olarak da %1 daralma yaşadı.

Perakende satışlar da durum benzer, Nisan’da aylık %1,8 ve yıllık %6,9 daraldı.

Ekonominin en önemli paylarına sahip olan sanayi üretimi ve perakende sektöründeki daralmada hem talep zayıflığı hem de bütçe zayıflığı etkili oluyor. Döviz ve faizdeki yüksek seviyeler firmaların üretim için alım yapmasını zorlaştırırken sektörlerde küçülmeye gidilmesi de işsizliği beraberinde getiriyor. Talep tarafında ise yurt içinde alım gücünün düşmesi, yurt dışında ise ticaret savaşlarının riskleri artırması ve sektörlerin beklemeye geçmeleri nedeniyle zayıflık yaşanıyor.

İşler reel sektörde oldukça zor geçerken bütçe tarafında ise açık Mayıs’ta hedefin %85’ini aşarak 66,5 milyar oldu. Geçen hafta açıklanan nakit açığını da göz önüne alırsak Haziran’da da merkezi bütçede açık devam edebilir. Peki 80 milyarın aşılması durumunda nasıl bir politika izlenecek? Bu işin en merak edilen tarafı. TCMB’den alınan hibe, vergi gelirleri ve fonlardan ne kadar destek alınacak?!

Ekonomik göstergeler ve gevşek maliye politikası TL tarafında risk yaratmaya devam ederken siyasi kanatta da gelecek hafta tansiyon yükselebilir. İstanbul seçimi ve Erdoğan-Trump görüşmesi piyasalar için kısa vadedeki en önemli konular. Ay sonunda Japonya’daki zirvede S-400 meselesine dair iyimser beklentilere karşın sonuç alınamaması durumunda lira üzerindeki baskı artabilir.

Merkez bankası tarafında ise dün tahvil piyasasını destekleyecek, ucuz fonlama maliyeti sağlayacak adım sonrası lira gün içi kayıplarını sildi ve BIST de %1,5 üzerinde yükseliş yaşadı.

25 Nisan’daki PPK ile faiz indirimi sinyali veren banka için S-400 konusunda yaptırım riskinin azalması ile Temmuz itibariyle faiz indirim süreci başlayabilir.

Yurt içinde son olarak bu gelişmeler yaşanırken küresel piyasalarda gözler yarınki FOMC toplantısına çevrildi. Ticaret savaşlarının Çin’den sonra ABD’de de son ayda etkisini hissedilir derecede artırması, istihdam, imalat, satışlar ve PMI tarafında düşüş yaşanması, enflasyonun da gerileyeceğini gösteriyor. Haliyle göstergeler Fed’i faiz indirim sürecine gitmeye zorlayabilir. Bu toplantıda faiz indirimine az olasılık veriliyor, ancak komitenin yarınki toplantıda faiz indirime dair daha güvercin bir tutum sergilemesi ile sonraki toplantı için faiz indirimi büyük oranda fiyatlanabilir.

Küresel risklerin giderek artması merkez bankalarının da politika değişikliğine gitmesine neden oldu. ECB Başkanı Draghi de bugünkü konuşmasında bölge ekonomisindeki negatif görünüm değişmezse ek parasal genişlemenin artırılacağını belirtti.

Baktığımızda, faiz indirimleri gelişen ekonomileri destekleyen bir adım, ancak bu indirimlerin sebebinin küresel boyutta olması ise GOP’lara istenen akışın sağlanmasını engelleyebilir ve faiz indirimlerinin etkisi kısa sürebilir.

Kurdaki fiyatlamaya baktığımızda;

Dün merkezden destek alarak gerileyen kur, bugün de hem Fed toplantısı öncesi dolardaki gerileme hem petroldeki düşüş hem de Draghi’nin açıklamaları sonrası GOP’lardaki yükselişle 5,82’ye geriledi. Yarınki FOMC toplantısı bu haftaki fiyatlamada en etkili gelişme ve güvercin söylemlerle TL de diğer gelişen ülke paraları gibi yükseliş yaşayabilir.

USD/TRY kurunda 5,87 direnci altında 5,75 en yakın destek ve gelecek açıklamaların Temmuz beklentisini artırması ile kurdaki düşüş devam edebilir. Ancak bu düşüşün sınırlı kalmaması için siyasi risklerin azalması gerekiyor.

Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Sezer Alim Demir
Sezer Alim Demir

Sanmayın ki s400 leri isteyenler vatanını düşünüyor ahaah adam dolara yatırım yapmış ya da bankaya faize koymuş onların degerlenmesi için diyemiyorda ooo kesin almalıyız vatan millet Sakarya ayağı yapıyor uydurukcu zurnalar  ... (Devamını Oku)

18.06.2019 14:06 GMT· Cevap
Sezer Alim Demir
Sezer Alim Demir

adam 10000 lira zarardaymis alma kardeşim dolar , sizler yüzünden Türk parası değerlenmiyor yatır paranı değerlendir yok neymiş bankadan faiz yok dolardan yükseliş , bizim insanımız bırakmış ülkeyi sonra dolar yükselsin  ... (Devamını Oku)

18.06.2019 14:03 GMT· Cevap
Ali Kenan Yigit
Ali Kenan Yigit

Batık ülke yunanistanda askeri ücret 650 euro, bizde 350 euro. yunana bak bide kendi ülkemize bak. daha ben ne diyim ki  ... (Devamını Oku)

18.06.2019 11:12 GMT· Cevap
Ali Kenan Yigit
Ali Kenan Yigit

bir ülke düşün, gayri safi hasılası kendine göre, etrafındaki ülkelere göre gayet yüksek, fakat bakkal gibi yönetiliyor. bütçede açık üstüne açık veriyor, türkiyede izmirin nüfusu kadar işsiz var. 4 milyon 544 bin adet KAYITLI işsiz. Paran yetiyor fakat diplomasin yetmediği için, patriot alamıyosun, rusya da durur mu yapıştırmış s-400 leri. adam alma, CAATSA yaparım yanarsın diyo hala alıyoruz. bitmiş antlaşma diyoruz. en son amerika ile agustosta brunson krizinde " bu can bu tende oldukça vermeyiz " diyolardı tıpış tıpış verdiler doları durdurmak için. şimdi eğer s-400 olur da teslim olursa ciddi ciddi. vay halimize diyorum.  ... (Devamını Oku)

18.06.2019 11:12 GMT· Cevap
BARIŞ_PINARI
BARIŞ_PINARI

Gelişmekte olan ülkelerde döviz kurundaki hareketleri iç ve dış gelişmeler belirler. Ancak kur üzerindeki kalıcı hareketleri dış gelişmeler % 20 etkilerken iç gelişmeler % 80 etkiler. Bugün Türkiye'de ekonomik göstergelerdeki negatif rakamlara rağmen halen kurda gerileme görülüyorsa, bu durum İstanbul seçimi nedeniyle merkezin elinde kalan son mermileri de (faiz artırımı hariç) kullanmak suretiyle 21 Hazirana kadar günü kotarmaya yönelik, sürdürülebilir olmayan, kısa vadeli ve geçici müdahaleler sonucudur. Yüksek enflasyon, artan işsizlik oranı, sanayi ve tarımda üretimin gerilemesi, iç ve dış piyasalardaki daralma nedeniyle bütçe gelirlerinin düşmesi, bütçe giderlerinin artması, dışarıdan ek kaynak bulunmasında zorluklarla karşılaşılması, kamu ve reel sektörün iç-dış borcunun çevrilemez boyutlara ulaşması, tüm bunlara rağmen israf düzenine devam edilmesi Ülkeyi moratoryuma doğru sürüklemektedir.  ... (Devamını Oku)

18.06.2019 10:06 GMT· Cevap
Osman Kocamış
Osman Kocamış

çarşamba günkü fed toplantısında faiz indirimi beklenmiyor ama sözlü yönlendirmesi ile faiz indirim sinyali bekleniyor buda dolar endexini aşağı çekiyor hal böyle olunca dolar içerdede değer kaybediyor  ancak aşağı sert düşmesi için içerdeki sorunların ve s400  f35 gibi dışa bağlı sorunların giderilmesi bekleniyor artı istanbul seçim sonrası gelişecek haller etkili olacaktır    faiz indirimi fed tarafında süpriz olurda gerçekleşirse dolar tl de aşağı 5.50  5.30 lara gelir  ardından merkez bankasınında indirime gitme olasılığı olacağı için daha sert hareketler olabilir ancak bu düşük bi ihtimal bence s400  gibi abd ile takışmalar olduğu için beklemiyorum  ... (Devamını Oku)

18.06.2019 09:50 GMT· Cevap
Nuh Yıldız
Nuh Yıldız

not düşüyor işsizlik artıyor üretim düşüyor siyasi sorunlar çoğalıyor ekonomi kötüye gidiyor ama ne hikmetse tl değer kazanoyor.   ... (Devamını Oku)

18.06.2019 09:39 GMT· 2 · Cevap
acer acer
acer acer

faiz düşünce millet faizden çıkıp dolara döner.dooarın artması lazım. yorumu anlamadım.  ... (Devamını Oku)

18.06.2019 09:35 GMT· 2 · Cevap
hasan Bakır
hasan Bakır

10 bin zarar var biktim zarardan  ... (Devamını Oku)

18.06.2019 09:30 GMT· 4 · Cevap
hasan Bakır
hasan Bakır

dolar kadar saçma bir yatirim araci yok  ... (Devamını Oku)

18.06.2019 09:30 GMT· Cevap
Yahya Sen
Yahya Sen

Fed faiz indirimini kastediyor yazı  ... (Devamını Oku)

18.06.2019 09:28 GMT· Cevap
Sempatik
Sempatik

Madem faiz indirimi beklentisi var o halde kur neden geriliyor? "Faiz indirimi beklentisi ile geriliyor ne demek? Faiz indiriminin tam tersi kurda yükselişe neden olması beklenmez mi?  ... (Devamını Oku)

18.06.2019 09:25 GMT· 2 · Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+