Dolar Endeksi - Teknik Analiz

Dolar Endeksi - Teknik Analiz

Investing.com  | 12.01.2018 15:27

Yazar: Şenay Şerefoğlu

2014’ün 2. yarısında yükselişe geçen ve ralli yapan Dolar Endeksi, Nisan 2015 ve Eylül 2016 dönemini 94,0-100,00 aralığında geçirdi. 2016’nın son çeyreğinde yükselişe geçen endeks, 2017’ye 104,0 seviyelerinden düşüşle başladı ve Eylül’ün ilk haftasında 91,0 seviyesine indi, bu seviye 2015 Ocak’tan sonraki en düşük seviye oldu.

2017 Eylül’de dip seviyeden toparlama gösteren endeks 95,20 seviyesi üzerinde kalıcı olamadı ve Kasım ile Aralık aylarını düşüşle tamamlarken 2018’e de 92,0 seviyelerinde başladı.

2018’in ilk haftasında değer kaybına devam eden endeks, bu haftaya alıcılı başladı, ancak en yüksek 92,60 seviyesini görmesinin ardından tekrar düşüşe geçti. Haftanın son işlem gününde 91,30 seviyesine gerileyen endeks için 91,0 desteği önemli ve yeni haftada bu desteğin kırılması ile değer kaybı hızlanabilir.

Dolar cephesinde düşüş yaşanırken euro ise hem 2018’de ECB’nin şahin söyleme geçebilme olasılığı hem de Almanya’da ön koalisyon görüşmelerinin olumlu sonuçlanması ile atağa geçti ve EUR/USD 1,2140 ile Aralık 2014’ten sonraki en yüksek seviyeyi gördü.

Dolarda yaşanan düşüş ve paritedeki yükselişin etkisiyle USD/TRY kuru 3,80 üzerinde kalıcı olamadı ve 3,78 direnci altında 3,7548’e kadar geriledi.

Yurt içinde beklenmedik olumsuz bir gelişme olmayacağı varsayılırsa, dolardaki gerileme ve paritenin 1,23’e doğru yükselişine devam etmesi durumunda USD/TRY kurunda yakın zamanda 3,72-3,70 aralığına gerileme görülebilir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi kurda yaşanan düşüşte TL’nin değerlenmesinin değil dolardaki zayıflığın etkili olması riski güncel tutuyor, bu nedenle dolar tarafındaki toparlanma kuru tekrar atağa geçirebilir.

Kurda yaşanacak yükselişlerde 3,82 ilk direnç ve bu direnç altında düşüş isteği devam edebilir.

ABD Dolar Endeksi teknik grafik:

Dolar Endeksi 12 Ocak

Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Gökhan Can
Gökhan Can

Dolardaki bu düşüş beni endisenldiriyor  ... (Devamını Oku)

14.01.2018 16:36 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Fusion Media bu sitede yer alan herhangi bir bilgi, tablo ve al/sat işareti bilgisinden kaynaklanan kayıp ya da zararlarınızdan sorumlu değildir. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Kripto paralar ile yatırım yapmak da belirli riskleri beraberinde getirir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kripto para yatırımları, tüm yatırımcılar için uygun değildir. Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Bu yüzden Fusion Media buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak websitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.
İşbu sözleşmenin aslı İngilizcedir ve İngilizce ve Türkçe versiyonu arasında tutarsızlık olduğunda İngilizce versiyonu dikkate alınacaktır.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+