Dolar, enflasyon öncesi yükselişte

Dolar, enflasyon öncesi yükselişte

Investing.com Türkiye  | 13.09.2017 16:53

Yazar: Şenay Şerefoğlu

Günün en önemli verisi olan ÜFE rakamları açıklandı. ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı rapora göre ÜFE, Ağustos’ta %0,2 oranında artış gösterdi ve geçen yıla oranla ise %2,4 geldi. Çekirdek ÜFE, Ağustos’ta beklenti altında kaldı. ÜFE, beklentinin %0,01 altında kaldı ancak geçen yılki %1,9’dan %2,4 yükselmesi olumlu.

Dolar Endeksi 92,0-91,0 aralığında sakin bir seyir izliyor, ancak dolar hem gelişmiş hem de gelişen ülke para birimleri karşısında yükseliş yaşıyor. Bu yükselişte yarınki enflasyona dair olumlu beklentilerin etkisi oldukça fazla.

Yarın açıklanacak enflasyon verisine bu kadar vurgu yapmamızın nedeni, çok yüksek volatilite beklediğimiz için değil, ilerleyen dönemde hem Fed’in hem de doların seyrini göstereceği içindir. Dolayısıyla yarınki enflasyon rakamlarının beklentileri aşması dolar için hala umut olduğunu gösterebilir ve Eylül, Ekim, Kasım aylarında da enflasyonun olumlu gelmesi Aralık olasılığını tekrar gündeme getirebilir.

Piyasalarda Aralık ihtimali oldukça düşük, ancak özellikle Ağustos ve Eylül’de enflasyonun artış göstermesi Fed’in tekrar şahin tutuma geçmesini sağlayarak beklentileri de yükseltebilir.

Yarın sadece ABD enflasyon rakamları değil, TCMB’nin PPK toplantısı da yakından takip edilecek. Kuruldan faiz artışı beklenmiyor ve enflasyon konusunda ise, hedeflenen seviyeye düşürebilmek için sıkı para politikası uygulamasına devam edileceği açıklamasının yapılması bekleniyor. Ancak tahminlerdeki güncellemeler son derece önemli.Yarın USD/TRY paritesinde hareket artabilir. Bugün 3,43 ara direnci üzerinde fiyatlanan kur, henüz 3,46 direncini kıramadı.

Teknik seviye olarak 3,46’nın kırılması ve günlük kapanışlarla 3,50’ye doğru yükseliş devam edebilir. 3,46 altında 3,40 hala güçlü.

Investing.com Türkiye

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Namuk Akdas
Namuk Akdas

Popo  ... (Devamını Oku)

16.09.2017 22:57 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Fusion Media bu sitede yer alan herhangi bir bilgi, tablo ve al/sat işareti bilgisinden kaynaklanan kayıp ya da zararlarınızdan sorumlu değildir. Lütfen finansal piyasalardaki ticari riskler ve maliyetler konusunda tam bilgi edininiz çünkü burası en riskli yatırım biçimlerinden birisidir. Alım satım farkı yoluyla döviz ticareti yüksek bir risk içerir ve tüm yatırımcılar için uygun bir alan olmayabilir. Kripto paralar ile yatırım yapmak da belirli riskleri beraberinde getirir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kripto para yatırımları, tüm yatırımcılar için uygun değildir. Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Bu yüzden Fusion Media buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak websitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.
İşbu sözleşmenin aslı İngilizcedir ve İngilizce ve Türkçe versiyonu arasında tutarsızlık olduğunda İngilizce versiyonu dikkate alınacaktır.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+