Dolar/TL, bu hafta zayıflayan dolara rağmen yükselişini korudu

Dolar/TL, bu hafta zayıflayan dolara rağmen yükselişini korudu

Investing.com  | 11.01.2019 15:14

Gelişmekte olan ülke paralarının dolar karşısında toparlanma gösterdiği bu hafta, TL negatif ayrışmaya devam ediyor ve Ocak ayının ilk işlem haftasında %2'ye yakın değer kaybeden TL, bu hafta da düşüş yaşadı.

Haftaya Powell'ın açıklamaları ile 5,32 yakınında başlayan USD/TRY kuru Çarşamba günü 5,55'e yaklaştı. Dün ve bugün yaşanan düşüşlerde 5,40 seviyesi korunuyor, ancak son iki günlük fiyatlamada 5,47 direnci aşılamıyor.

Teknik olarak 5,30 yakınındaki yatay seyrin 5,40 üzerinde devam ettiği bu haftada kapanışın 5,40 üzerinde olması ile kademeli olarak yükselişler devam edebilir. İlk kritik direnç olarak takip ettiğimiz 5,58 bu hafta aşılamadı, ancak dolardaki gerileme, risk iştahındaki artış ve GOP'lara olan talebin artmasına karşın TL tarafındaki zayıflık kurda da gerilemelerin sınırlı kalmasına neden oluyor.

Gelecek haftanın en önemli gelişmesi PPK toplantısı olacak, piyasalarda faiz indirimi beklentisi çok kuvvetli olmasa da merkezin Mart için mesaj verebileceği düşünülüyor.
Bugün açıklanan beklenti anketinde 2019 yıl sonu TÜFE beklentisi %16,45 olurken USD/TRY beklentisi ise 6,18 oldu. Son aylarda petroldeki düşüş ve içerideki indirimlerden destek alan enflasyon, kur takviyesiyle beraber %20,62'ye geriledi. Ancak petrolde toparlanma görülüyor ve 60$ tabanının korunması ile 70$ denge seviyesine doğru yükseliş maliyetleri artıracaktır.

Merkezin faiz indirimi beklentilerini ilk çeyrek için azaltması TL'de bir miktar toparlanma sağlayabilir, ancak kur üzerindeki fiyatlama sınırlı kalabilir.

Bu haftalık kapanışın 5,42-5,40 aralığında olması yeni haftada tekrar 5,47 denemesine neden olabilir ve PPK öncesinde kurda alımlar görebiliriz.

5,47 üzerinde 5,58 ilk direnç olurken 5,70 yükseliş kanalının kritik seviyesi.

Geri çekilmelerde 5,38 ve 5,27 desteklerini izleyeceğiz.

Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
ömer er
ömer er

1 lira olur mu?  ... (Devamını Oku)

11.01.2019 13:10 GMT· Cevap
Ahmet KaraasLan
Ahmet KaraasLan

şubatta 6 TL leri gorecek hazir olun  ... (Devamını Oku)

11.01.2019 12:28 GMT· Cevap
Ahmet KaraasLan
Ahmet KaraasLan

şubatta 6 TL leri gorecek hazir olun  ... (Devamını Oku)

11.01.2019 12:28 GMT· Cevap
Alpalp Alp
Alpalp Alp

dolar haziran sonrasi cakilacak simdi alin biriktirin hepinizin o yuzunu gorecegim keyifle hepinizin aglayisini izleyecegim.  ... (Devamını Oku)

11.01.2019 12:23 GMT· 1 · Cevap
taner koçak
taner koçak

süperrr  ... (Devamını Oku)

11.01.2019 12:22 GMT· Cevap
Semih Sülün
Semih Sülün

daha çıkacak  ... (Devamını Oku)

11.01.2019 12:21 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+