Dolar/TL kurunda takip edilecek önemli seviyeler

Dolar/TL kurunda takip edilecek önemli seviyeler

Investing.com  | 11.07.2018 14:52

Yazar: Şenay Şerefoğlu

Yeni kabinede piyasalarca bilindik isimlerin yer almaması sonrası gözler, yeni sistemde nasıl politikalar uygulanacağına odaklandı. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, enflasyonu tek haneye indirmek için yoğun mesai harcayacaklarını açıkladı. Haziran’da %15’i aşarak son yılların zirvesine çıkan enflasyon sonrası hem hem para hem de maliye politikasında nasıl bir sıkılaşmaya gidileceği merakla bekleniyor.

TCMB, bu yıl 500 bp faiz artışı ile sıkı para politikasına devam ettiğini gösterdi, ancak merkez ve hükümet arasındaki faiz anlaşmazlığı sonrası alınan KHK ile nasıl bir işleyiş olacağının bilinmezliği TL’de baskı oluşturuyor.

Cuma günü Fitch, Türkiye raporunu açıklayacak ve S&P ile Moody’s ise, uygulanacak politikalarını yakından izlediklerini açıkladılar. Kredi derecelendirme kuruluşlarının negatif ön görülü tutumu TL’de değer kaybına neden olabilir.

Türkiye ekonomisinde enflasyon ve cari açık en kritik 2 gösterge ve enflasyonun Haziran’da sert yükselmesinin ardından cari açık da Mayıs’ta beklentilerin üzerinde geldi. Bu hafta piyasaları memnun etmeyen gelişmeler ve doların da gelişen ülke kurları karşısında değer kazanması ile USDTRY kuru 4,77’ye yükseldi. Haftanın devamında gerek iç belirsizlikler gerekse dolardaki değerlenme kurun 4,80 direncini test etmesine neden olabilir.

4,80 direnci neden önemli?

23 Mayıs’taki rekor sonrası kur, yükseliş ataklarında 4,80’i kıramadı ve iyimser gelişmelerle 4,45’e kadar geriledi. Ancak 4,50-4,45 aralığındaki fiyatlama çok sınırlı kalırken yükseliş isteğinin devam ettiği görülüyor. Son haftalarda 4,77-4,78 seviyelerinin zirve olması ve fiyatlamaların bilinen aralıkta olmasının ardından 4,80 üzerindeki fiyatlama alımları hızlandırabilir.

Teknik seviye olarak da 4,80 - 4,82 aralığı fibonacci düzeltmesinde ilk direnç bölgesi ve bu direncin kırılması yeni rekor riskini canlı tutuyor. Düşüşlerde takip edilecek en yakın destek seviyeleri ise 4,68 ve 4,62.

USDTRY 11 Temmuz

Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

4928 gelecek  ... (Devamını Oku)

11.07.2018 21:10 GMT· Cevap
Deniz Akçay
Deniz Akçay

Eylül ortalarında usd 6 TL.  ... (Devamını Oku)

11.07.2018 13:49 GMT· 1 · Cevap
Lyme Bac
Lyme Bac

ytd  ... (Devamını Oku)

11.07.2018 13:20 GMT· Cevap
Raak Karataş
Raak Karataş

Şuan dolar ve Türk lira dan dolayı ticaretimiz durmuş hale gelmiş mecburen artık ticaretimiz başka ülkelerde devam etmeliyiz  ... (Devamını Oku)

11.07.2018 12:11 GMT· Cevap
Murat Köse
Murat Köse

İsviçre frankı olarak borcum var 4.88 den borç aldım düşse bari ya  ... (Devamını Oku)

11.07.2018 12:03 GMT· Cevap
Önder Çakar
Önder Çakar

5 liraya doğru devam  ... (Devamını Oku)

11.07.2018 12:00 GMT· Cevap
Ahmet Doğan
Ahmet Doğan

Yil sonu 5.18  ... (Devamını Oku)

11.07.2018 11:58 GMT· Cevap
Nuri Zengin
Nuri Zengin

Melih efendinin seçimden sonra piyasaya 30 milyar dolar gelecek lafı herzamanki gibi fos çıktı desenize :)))  ... (Devamını Oku)

11.07.2018 11:58 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+