Dolar/TL PPK öncesi yükselişine devam ediyor

Dolar/TL PPK öncesi yükselişine devam ediyor

Şenay Şerefoğlu/Investing.com  | 11.09.2019 12:00

Piyasalar haftanın 3. işlem gününe Çin'den gelen muafiyet haberi ile uyandı. ABD'nin Çin'e uyguladığı ek vergileri yaz ayında da sürdürmesine Çin'den daha az tepki gelmişti ve Çin her defasında uzlaşı konusunda açıklamalarda bulunmuştu, ancak Trump'ın sert açıklamaları sonrasında durumun devam etmesi halinde karşılık geleceğini de belirtmişti. Son olarak ABD'nin belli orandaki ürünlere ek %5 vergi uygulaması, ancak daha geniş ürünlerin yer aldığı listeye ise Aralık ayına kadar muafiyet tanımasının ardından Çin de bazı ABD ürünlerine bir yıl kadar muafiyet sağladığını açıkladı.

Gelecek ay yapılacak yeni müzakere öncesinde bu adım tansiyonu düşürürken ABD Dolar Endeksi de yükselişine kaldığı yerden devam ediyor. Geçen hafta 99,40 seviyesine çıkarak Mayıs 2017 sonrası zirveden düşüşe geçen endeks bugün yeniden 98,50'ye yükseldi ve dolar da bugün küresel piyasalarda değer kazanıyor.

Yarın gerçekleşecek ECB toplantısı da endeksin fiyatlamasında önemli olacak, 25 Temmuz toplantısında Draghi'nin faiz indirimi mesajı vermesi ile gün içi düşük seviyeden yükselişe geçen endeksin yarınki toplantıda da volatil olması bekleniyor.

Yurt içinde ise en önemli gündem güvenli bölge olurken yabancı isimlerin bankacılık sistemi üzerine açıklamaları ise piyasalarca hoş karşılanmadı.

Fiyatlama olarak hafta başında negatif ayrışan TL'deki düşüş bugün de sürerken dün ve bugün gelişen ülke paralarının da çoğu dolar karşısında değer kaybediyor.

Yarınki PPK toplantısında merkezin Temmuz gibi sert bir faiz indirimine gitmesi enflasyon hassasiyeti yaratacağı için kurda yükselişi tetikleyebilir, ancak 300 bp seviyesine kadar bir oran fiyatlandığı için bu olasılıkta hareket daha sınırlı kalabilir.

Teknik olarak kurda son haftalardaki 5,64-5,87 arası işlem devam ediyor ve yukarıda 5,87 üzeri kapanışlar 6,0 hedefli alımları destekleyebilir. 5,64 altı denemesinde başarılı olamayan kurda bu destek kırılmadıkça fiyatlama kademeli olarak yükselişini sürdürebilir.

Şenay Şerefoğlu/Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Furkan Kılıncarslan
Furkan Kılıncarslan

Faiz düşüyor Tl değer kazanıyor bu size de sacma gelmiyor mu ?  ... (Devamını Oku)

12.09.2019 12:54 GMT· Cevap
Haşim Uzar
Haşim Uzar

Teşekkürler  ... (Devamını Oku)

12.09.2019 09:04 GMT· Cevap
Ismail Kavak
Ismail Kavak

aydınlatıcı makale teşekürler   ... (Devamını Oku)

11.09.2019 13:04 GMT· Cevap
Meriç Doğan Sipahi
Meriç Doğan Sipahi

Değerli fikirleriniz ve yorumlarınız için teşekkürler.  ... (Devamını Oku)

11.09.2019 10:51 GMT· Cevap
KoroneRamadan
KoroneRamadan

Sizleri takip ediyorum. Ekonomi yorumlarınızdan oldukça faydalanıyorum. Değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim.  ... (Devamını Oku)

11.09.2019 10:10 GMT· Cevap
yılmaz balcıoğlus
yılmaz balcıoğlus

Mükemmel analiz ediyorsunuz Şenay hanım.Teşekkürler.  ... (Devamını Oku)

11.09.2019 09:39 GMT· Cevap
VİDEO KAP
VİDEO KAP

benim anlamadigim bunlari niye yaziyon. bunlari zaten bu isle ugrasan herkes biliyor.bakiyorumda yatirim tavsiyecilerine daha 25 ve 20 yaslarindalar. 3 yasinda basliyorlar heralde bu ise .yoksa cokmu okuyolar. cokda biliyolar sanirim. oyleyse orda burda yatirim danismanligi uc kususa bes kurusa niye calisiyolar acaba. sen bunlari gec dolarda genel gidise bak genel olarak deglendir olayari.buyuk resim.eger buyuk resime bakip genel olarak degerlendirmezsen yapdigin aneliz cöp dur.yorumlari okumuyorsan bence tamamen kapat.zaten iki uc yorum oluyor  ... (Devamını Oku)

11.09.2019 09:17 GMT· Cevap
Selim Atılgan
Selim Atılgan

faiz indirimi Türkiye için evet avrupa birliğini bilmiyorum ama fed asla indirmez diye tahmin ediyorum  ... (Devamını Oku)

11.09.2019 09:13 GMT· Cevap
Sezer Alim Demir
Sezer Alim Demir

Benim görüşüm ppk toplantısında faiz 200 300 baz puan düşürülür dolarda önce artar daha sonra kar satışlarıyla düşüş yaşanır , piyasanın istediği dolar 6 civarı faiz de %10 -13 aralığı ancak yine de faiz yüksek   ... (Devamını Oku)

11.09.2019 09:08 GMT· Cevap
Özkan Us
Özkan Us

Saygılar efendim değerli analizlerinizden dolayı teşekkürler  ... (Devamını Oku)

11.09.2019 09:08 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+