Draghi’den Faiz İndirimi Vurgusu Güne Damga Vurdu!

Draghi’den Faiz İndirimi Vurgusu Güne Damga Vurdu!

Serkan İşlek  | 18.06.2019 16:46

IşıkFX Akşam Bülteni 18.06.2019
Draghi’den Faiz İndirimi Vurgusu Güne Damga Vurdu!

Yurtdışı gelişmelerin yoğun olduğu günde yurtiçi taraftaki ekonomik veriler takip edildi. TÜİK verilerine göre Nisan ayında arındırılmış sanayi üretimi aylık yüzde 1 azalırken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4, arındırılmamış veride aylık rakam eksi yüzde 1.7, yıllık rakam ise eksi yüzde 1.4 oldu. Bunun dışında takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.9 azaldı. Her ne kadar hem siyasi hem de sistematik risklerin devam ettiği TL varlıkları adına negatif verilere rağmen yurtdışı belirsizliklerden pozitif nemalandığı ve dünkü yükselişin bugüne de taşındığı görüldü.

Küresel piyasada Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, enflasyonun hedefe doğru geri itmemesi halinde Banka'nın politikasını tekrar gevşeteceğini söylemesi güne damga vurdu. Draghi ayrıca, daha fazla varlık alımı için hala kayda değer alan olduğunu belirtti ve ECB'nin ayrıca sözlü yönlendirmesinde ayarlama yapabileceğini, faizleri indirebileceğini ve negatif faizlerin yan etkilerini telafi edecek tedbirler alabileceğini vurguladı. Draghi’nin konuşması ardından Euro varlıklarında sert geri çekilmeler görülürken Alman 10 yıllık tahvil faizi de yüzde -0.272 ile rekor düşük seviyelere indi. Bu arada Draghi’nin görüşlerine değinen ABD Başkanı Donald Trump ise Euro’nun değer kaybetmesinin AB’nin ABD ile rekabet etmesinin adil olmayan şekilde kolaylaştırdığını kaydederken yıllardır Çin ve diğer ülkelerin bunu yaptığını ve yanlarına kar kaldığını dile getirdi. Bunun dışında Ekonomi Araştırma Enstitüsü (IFO), Almanya ekonomisi tahminini bu yıl için değiştirmezken, gelecek yıl için düşürdü. İşsizlik oranını bu yıl yüzde 4.9 olacağını tahmin eden IFO, gelecek yıl oranın yüzde 4,8'e gerilemesini beklerken zayıf sanayi sektörünün işgücü piyasası ve yurt içi ekonomiyi etkileyeceği ifade edildi. Veri akışına bakıldığında Euro Bölgesi Mayıs ayı TÜFE aylık yüzde 0.1, yıllık yüzde 1.2 ile sınırlı negatif sonuçlanırken çekirdek veride ise aylık yüzde 0.1 daralma görülmesi endişe yarattı. Bunun dışında Almanya ZEW endeksi -21.1 ile beklentilerin oldukça altında kalırken aynı veri Euro Bölgesi için de -20.2 ile hayal kırıklığı yarattı. Küresel risklerde, İran'ın 27 Haziran'a kadar nükleer anlaşma kapsamında belirlenmiş uranyum zenginleştirme limitini aşacağını duyurması üzerine ABD, İran’ın üzerindeki uluslararası baskının artırması çağrısında bulundu. Bunun üzerine Çin’den gelen açıklamada ise İran’ın üzerinde baskı kurmanın duruma yardımcı olmayacağını ve Çin olarak İran’ın anlaşmayı iptal etmeyeceğini umdukları belirtirken Rusya’dan da benzer açıklamalar geldi. Öte yandan İngiltere Ticaret Bakanı Liam Fox, AB’den ayrılmamalarının oy veren insanlara ihanet etmek olduğunu savunurken AB ile anlaşarak ayrılmaları gerektiğini ve anlaşmasız Brexit durumunda ticari belirsizlik oluşacağını söyledi. Fox ayrıca, serbest ticarete ihtiyaçları olduğunu ifade ederek Brexit sonrası korumacı bir ülke olmayacaklarını belirtti. Bugün başlayan ve yarın faiz kararı açıklanacak olan FED/FOMC toplantısı son derece önemli görülürken toplantı öncesi Morgan Stanley (NYSE:MS) yayınladığı raporda, ABD ile Çin arasındaki ticari ilişkilerin daha da kötüleşmesi ve ABD ekonomisinin bir resesyona girmesi halinde FED'in federal fon faiz oranını 2020 yılı baharına kadar sıfır civarına indirebileceği ifade edildi. Günün kalanı için ticaret gerginliği, Brexit, ABD-İran meselesi haber akışında takip edilecekken ayrıca ECB ve BOE Merkez Başkanları’nın konuşması değinilecek konulara göre belirleyici olabilir.

Dolar Endeksi

EURUSD


Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, yaptığı konuşmada aşağı yönlü risklerin devamı durumunda daha fazla teşvik gerekeceğini belirtmesi ve faiz indiriminin ECB politika araçları arasında başı çektiğini söylemesi Euro varlıklarında sert kayıpları getirirken Draghi sonrası tahvil piyasalarında da aşağı yönlü hareketler derinleşti. Öyle ki, ABD Başkanı Trump dahi Draghi’nin söylemleri üzerine, Euro’nun bu tip sözlü yönlendirmeler ile zayıfladığını ve ticarette avantaj sağlayarak AB’nin durumdan faydalandığını ima etti. Bunun dışında gün içinde açıklanan Euro Bölgesi Mayıs ayı TÜFE datası beklentilere yakın ama aşağıda gerçekleşirken, Euro Bölgesi ve Almanya Haziran ayı ZEW endeksi beklentileri karşılayamadı. Öte yandan İtalyan hükümetine yakın kaynakların verdikleri bilgiye göre, İtalya ile Brüksel arasında İtalya'nın kamu finansmanı konusunda yaşanan tartışmada odak noktası İtalya'nın 2020 yılı bütçesine kaydı. AB Komisyonu, İtalya'nın kamu borcunu azaltma konusunda 2018 yılında verdiği sözü yerine getirmediğine ve borcun 2019 yılında da artmaya devam ettiğine işaret ederek, kemer sıkma tedbirleri alınmaması halinde borcun 2020 yılında da artacağını savunuyor. Ticaret savaşları ve Brexit tarafındaki belirsizlikler devam ederken gün içinde gerek ECB Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları gerekse olumsuz veri akışları ile paritede geri çekilmeler görüldü. Bu hareketlerin devamında 1.1160-1.1140-1.1125-1.1110 destekleri takip edilebilirken toparlanma durumunda 1.1215-1.1240-1.1265-1.1285 seviyelerine kadar yükselişler görülebilir.

EURUSD

USDTRY


Yurtiçinde açıklanan Nisan ayı sanayi üretimi takvim etkisinden arındırılmış olarak aylık yüzde 1, yıllık ise yüzde 4 daralma kaydederken beklentilerin altında kaldı. TÜİK tarafından raporlanan verilerde Nisan ayı perakende satışlar yüzde 6.9 gibi yüksek bir oranda zayıflarken aylık bazda da yüzde 1.8 azaldı. Ancak küresel risklerde birden çok cephenin yer aldığı ve majör merkez bankalarının kötüleşen ekonomik datalar ile faiz indirme ihtimallerinin arttığı dönemde Dolar endeksindeki kazançların Euro’daki değer kayıplarından kaynaklandığını, gelişmekte olan para birimlerinin ise Dolar karşısında değer kazandığını ve TL varlıklarının da bundan pozitif nemalandığını belirtmekte fayda var. ABD kanadında ticaret gerginliği tüm hızıyla sürerken G-20 zirvesinde iki liderin buluşması belirleyici olacaktır. Veri akışında Mayıs ayı inşaat izinleri 1.294 Milyon ile sınırlı negatif gerçekleşirken konut başlangıçları 1.269 Milyon ile beklentileri aştığı görüldü. Teknik anlamda 50 günlük hareketli ortalama olan 5.85 seviyesinin altına sarkan kur tarafı için bu bölgenin altında kalıcılık ve günlük kapanışlar önemli olacaktır. Bu senaryonun devam etmesi halinde 5.8290-5.8000-5.7765-5.7500 destekleri izlenebilirken 5.85 üzerinde test tekrarında 5.8670-5.8815-5.9280-5.9525 direnç bölgelerine dikkat edilebilir.

USDTRY

GBPUSD


Britanya cephesinde gözler bir taraftan Brexit konusu diğer taraftan ise bu hafta yapılacak olan İngiltere Merkez Bankası toplantısında alınacak kararlara odaklanmış durumda. İngiltere Merkez Bankası Finansal Politika Komitesi üyesi Anil Kashyap, Brexit referandumundan bu yana Britanya'nın yabancı fonlara daha bağımlı hala geldiğinden dolayı bu fonların uluslararası yatırımcılar tarafından çok kısa sürede geri çekilebileceğinden endişe ettiğini vurgulaması kritikti. Bununla beraber İngiltere Ticaret Bakanı Liam Fox’un, ‘’anlaşmasız Brexit durumunda ticaret ortamındaki belirsizlikler artabilir’’ şeklindeki söylemleri de Sterlin varlıkları için negatifdi. Diğer taraftan İngiltere Maliye Bakanı Hammond’ın May’in miras bırakmayı değerlendirdiği harcama planları nedeniyle istifa edeceğine yönelik haber akışları iç tarafta tansiyonunun yeniden yükseleceğinin sinyalini verdi. ABD tarafında ise yarın yayınlanacak olan FED/FOMC kararları öncesinde takip ettiğimiz İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları verilerinde karmaşık bir seyir hâkimdi. Diğer tarafta ticaret savaşları ve İran nükleer anlaşmasına yönelik haber akışları da yine gündemin üst sıralarındaydı. Günün devamında İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in açıklamaları kritik olabilir. Teknik olarak bakıldığında ise satıcılı seyrin devamlılığı için 1.2500, 1.2475, 1.2420 destekleri takip edilebilir aksi yönde yukarı yönlü işlemler için ise 1.2580, 1.2640, 1.2680 dirençler önemli olacaktır.

GBPUSD

BRENT PETROL


Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak ve İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh'in yaptıkları görüşmedi OPEC+ toplantısının tarihi konusunda bir anlaşmaya varılamadı. Görüşme sonrası Zanganeh, global petrol piyasasının istikrarsız ve kırılgan olduğunu ifade ederken Novak ile global petrol piyasasını ele aldıklarını ve piyasanın siyasi gündemlerle manipüle edildiğini aktardı. Novak ise günün ilerleyen saatlerinde toplantı tarihi için İran’ın istediği 12 Temmuz’da yer almayı değerlendirmeyi kabul ettiğini açıkladı. Toplantı öncesi açıklamalar da gelmeye devam ediyor. Suudi Arabistan, Körfez bölgesinde tankerlere düzenlenen saldırılara rağmen Haziran ayında üretimini daha da kısacak ve Temmuz ayı başında yapılacak OPEC+ toplantısında arz kısıntısına uyumun sürdürülmesi için görüş bildireceğini kaydetti. ABD-Çin ticaret görüşmelerinde ilerleme kaydedilememesi petrol talebine yönelik endişeleri artırdığı gibi fiyatları baskılamaktayken aşağı yönlü hareketlerin ise OPEC+ arz kısıntısının uzatılma beklentisi ile sınırlı kalmakta. Günün kalanı için bu yönde verilecek demeçler önemli olurken ayrıca gece saatlerinde Amerikan Petrol Enstitüsü (API) haftalık ham petrol stokları açıklanacak. Teknik olarak, aşağı yönlü hareketlerde 60.90-60.30-59.90-59.65 destekleri gündemde olurken tepki alımlarında da 61.40-61.60-62.00-62.40 direnç seviyeleri test edilebilir.

BRENT PETROL

ONS ALTIN


Küresel tarafta gün içinde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları dikkatleri üzerine çekti. Draghi; negatif faiz politikasının Euro Bölgesi için iyi bir araç olduğunu ve yönetim konseyinin ilerleyen günlerde enstrümanların fiyat istikrarına yönelik risklerin ağırlığına göre nasıl bir politika izleyeceğini vurgulaması önemliydi. Enflasyon hedeflerini tutturamadıkları takdirde ek teşvikler gerekebilir açıklamalarıyla birlikte Almanya 10 Yıllık Tahvil Getirisi yüzde 0.32 seviyelerine rekor bir düşüş göstermesi değerli metal üzerinde alıcılı seyri destekledi. Bununla birlikte ticaret görüşmeleri ve yarın gerçekleşecek FED toplantısı küresel tarafta yankı yaratmaya devam ediyor. ABD’de son dönemde gelen karmaşık veriler sonrası siyasi baskının da artmasıyla birlikte bu yıl içinde faizlerde indirim ihtimalinin artması önem teşkil etmektedir. Diğer taraftan Orta Doğu Bölgesinde yükselen jeopolitik gerilimlerle ilgili Birleşmiş Milletlerden; ABD’nin İran’a taktik saldırı hazırlığı içinde olduğuna yönelik gelen açıklamalar bölgedeki tansiyonu ve küresel risk unsurlarını artırmakta. Yaşanan bu gelişmeler neticesinde geri çekilen ABD 10 yıllık tahvil faizleri Değerli Metal üzerinde alış yönlü işlemlere neden oldu. Teknik olarak ise 1354 seviyesinin geçilmesi halinde 1358, 1364 ve 1372 dirençleri takip edilecekken olası aşağı yönlü işlemler için 1348, 1342 ve 1338 destekleri takip edilebilir.

ONS ALTIN

Serkan İşlek

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Remzi Polat
Remzi Polat

Teşekürler hocam   ... (Devamını Oku)

18.06.2019 21:35 GMT· Cevap
hasan Bakır
hasan Bakır

teşekkür usta  ... (Devamını Oku)

18.06.2019 19:21 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+