Dünya Borsaları

Dünya Borsaları

Serdar Pazı  | 17.01.2020 10:48

ABD Piyasaları

• ABD tarafından gelen olumlu ekonomik veriler ve şirket bilançoları piyasaların tarihi rekorlar kırmasını sağladı. Dow Jones 267 puan, S&P 500 27 puan ve Nasdaq 98 puan yükselişle Perşembe gününü tamamladı.

• 3 büyük iş kolu olan, işlem aracılık – varlık yönetimi ve yatırım bankacılığı bölümlerinden oldukça yüksek performans elde eden Morgan Stanley (NYSE:MS), son çeyrekte hisse başına analist beklentilerinin 30 cent üzerinde olacak şekilde 1.30 dolar kar elde ettiğini açıkladı. Şirket bilanço haberi sonrası günü 6.61% yükselişle tamamladı.

Morgan Stanley (NYSE:MS) analistinin, şirketin ileride daha uygun seviyelerden yatırım yapılabilir fiyatlara ulaşacağını öngörüp görünümü aşağı yönde olacak şekilde “AĞIRLIĞINI AZALT” seviyesine çekmesinin ardından Tesla (NASDAQ:TSLA) hisseleri günü 1% düşüşle noktaladı. Analist ayrıca hedef fiyat olarak da 360 dolar seviyesini belirtti.

• Boya şirketi PPG Industries (NYSE:PPG), son çeyrekte beklentilerin aşağısında olacak şekilde hisse başına 1.31 dolar kar elde ettiğini açıkladıktan sonra, şirket hisseleri günü 2.55% düşüşle noktaladı. Şirketin gelir rakamları da beklentilerin aşağısında gerçekleşti.

• Ucuz uçuş şirketi Spirit Airlines (NYSE:SAVE) hisseleri, şirketin önümüzdeki dönem için gelir beklentisini yukarı yönlü revize etmesinin ardından günü 7.48% yükselerek tamamladı. Şirket gelir beklentisini 4.5% düşüşten, 3.6% düşüş olarak revize ettiğini açıkladı.

• Şirketin 2018 yılının aynı dönemine kıyasla 2019 son çeyrekte satışlarının 27% düştüğünü açıklamasının ardından alüminyum üreticisi Alcoa (NYSE:AA) hisseleri günü sert bir şekilde düşerek 17.79 dolar fiyat seviyesinden kapattı.

• Yatırım firması Charles Schwab (NYSE:SCHW), son çeyrekte karlılık beklentilerini karşılayamasa da yönetimi altındaki varlık değerini artırması ve yeni müşteri kazanma rasyosunda ki artışa bağlı olarak günü pozitif bir şekilde 3.99% yükselerek tamamladı.

• Taiwan Semiconductor (NYSE:TSM) son çeyrekte gelirlerini geçtiğimiz seneye göre 45% artırdı. 5G telefonlarına olan güçlü talep sermaye harcamalarını da artırdı.

• GlaxoSmithKline (NYSE:GSK) yöneticisi Bloomberg’e yaptığı açıklamalar da Pfizer (NYSE:PFE) ile olan girişimini şuan için halka arz etmeyi düşünmediklerini belirtti. Pfizer tarafı da 3-4 sene sonra halka arzı değerlendirebileceklerini bildirdi.

Avrupa Piyasaları

• Avrupa endeksleri ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasının imzalanmasının ardından beklenilenin aksine ağırlıklı düşüş kapattı. DAX30 0.18% düşerken, FTSE 100 0.27%, STOXX 600 0.01% yükseldi. Sektörel bazda ise finansal kuruluşlar kötü görünümünü sürdürdü.

• Altyapı kurulum ve servis hizmeti sunan şirketler bono getirilerindeki düşüş ile birlikte yükselişini beşinci güne taşıdı. RWE (DE:RWEG) Almanya’nın kömür tüketimini kapatmasının ardından şirket 2.6 milyar Euro gelir yarattığını açıkladı. Hisse fiyatları ise bu gelişmelerin ardından günü 7.1% yükselişle kapattı.

• Petrol ve doğalgaz keşif şirketi Premier Oil (LON:PMO) ek borçlanma kaynakları sağlayarak ve mevcut borçlarını daha ileri bir tarihe yayarak Kuzey Denizi’nde sondaj arama sahası satın aldı.

• Shell (AS:RDSb) Norveç’teki doğalgaz boru hattı ve üretim tesisindeki hisselerinin 8%’ini Danimarkalı bir firmaya sattığını açıkladı.

Serdar Pazı

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+