Dünya Borsaları Bülteni

Dünya Borsaları Bülteni

Tolga Kudaloğlu  | 03.12.2019 11:58

ABD Piyasaları

• Çin ve ABD arasındaki görüşmelere dair olumsuz haberler ve ABD imalat verisinin Kasım ayı içinde daralmaya işaret etmesi piyasaları olumsuz etkiledi. Haftaya Dow Jones 268 puan, S&P 500 27 puan ve Nasdaq 97 puan düşüşle başladı.

• Walt Disney (NYSE:DIS) Şükran Günü haftası Kuzey Amerika’da gösterime soktuğu “Frozen 2” anime filminden 123.7 milyon dolar ciro elde ettiğini açıkladı. 2013 yılında izleyicilerin beğenisine sunulan “Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak” ait olan haftalık gişe rekorunu “Frozen 2” ele geçirmiş oldu.

• Fiat Chrysler (NYSE:FCAU) ABD Otomotiv İşçi Sendikası ile 4 yıllık anlaşma imzaladığını açıkladı. Bu anlaşma sendikanın daha önce Ford (NYSE:F) ve General Motors (NYSE:GM) ile imzaladığı anlaşmaya paralel, çalışanların benzer hak ve güvenceleri içeriyor.

General Electric (NYSE:GE) sağlık birimi dün yatırımcılar için bir organizasyon düzenledi. General Electric bir süredir sağlık biriminin satışı için alıcı arayışı devam ediyor.

• B.Riley FBR, Cedar Fair (NYSE:FUN) için “AL” olan görüşünü “TUT” olarak aşağı yönlü revize etti.

• Goldman Sachs, Splunk (NASDAQ:SPLK) için “TUT” olan görüşünü “AL” olarak yukarı yönlü revize etti. Şirketin yükselen değeri ve önümüzdeki senelerdeki artan nakit akışı şirketin görünümünün yukarı yönlü revize edilmesinde etkili oldu.

Morgan Stanley (NYSE:MS), Video yayın servisi Roku’nun (NASDAQ:ROKU) “ENDEKSE PARALEL GETİRİ” olan görüşünü “ENDEKS ALTI GETİRİ” olarak aşağı yönlü revize etti. Roku’nun 2020 yılında ciro ve brüt karının kademeli olarak düşmesi bekleniyor.

• ADT (NYSE:ADT) güvenlik ve yangın önleme sistemleri sağlayıcısı şirketin “AL” olan görünümü Merrill Lynch tarafından “TUT” olarak aşağı yönlü revize edildi. ADT bu sene beklentisinin 50% üzerinde daha çok gelir elde etmesine karşın önümüzdeki sene bu performansı sergilemesi beklenmiyor.

• Raymond James Wells Fargo (NYSE:WFC) hisselerinin “ENDEKSE PARALEL GETİRİ” görünümünü “ENDEKS ALTI GETİRİ” olarak aşağı yönlü revize etti. Raymond James, banka bilançosunda 2020 yılı itibari ile gerileme bekliyor.

American Express (NYSE:AXP) Uber Technologies (NYSE:UBER) ile yeni ortalık anlaşması imzaladı.

Avrupa Piyasaları

• Avrupa piyasaları Çin ve ABD arasındaki görüşmelere dair endişeler ile düştü. Euro STOXX 600 1.58% ve FTSE 100 0.82% düşüşle Pazartesi gününü tamamladı.

• İnternet üzerinden sebze ve meyve satışı gerçekleştiren Ocado Group (LON:OCDO) 500 milyon pound değerinde bono satışı gerçekleştireceğini açıkladı. Bono satışından gelecek sıcak paranın teknoloji işleri için kullanılacak. Öte yandan şirket Japonya’da ortaklık girişimi ile cirosunu bu bölgede arttırarak son 1 haftada toplam cirosunu haftalık bazda 10%-11% oranında yükseltti.

Sirius Real Estate (LON:SRET) Munich hava alanına yakın bir lokasyonda 20 milyon pound karşılığında ofis satın aldı. Yaklaşık 19600 m2 büyüklüğündeki ofiste yıllık 1 milyon pound net gelir elde edilmesi bekleniyor.

• PPHE Hotel Group (LON:PPH) Waterloo’da 12 milyon pound karşılığında otel kurulumuna müsait bir arsa satın aldı. Stratejik lokasyonda, değerlenme potansiyeli olan bir bölgede satın alınan arazide kısa sürede imar için izinler alınması bekleniyor.

• Enerji üreticisi RWE AG (MI:RWE) kömür çıkarımı ile ilgili yeni politik gelişmelerden dolayı Pazartesi 5.43% düştü.

• Sectra AB-B (ST:SECTb) ve Leica Biosystem ile patolojisi çözümleri üretmek için anlaşma imzaladı.

Tolga Kudaloğlu

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+