Dünya Borsaları Bülteni

Dünya Borsaları Bülteni

Tolga Kudaloğlu  | 06.12.2019 11:59

ABD Piyasaları

• İki günlük düşüşün ardından ABD borsaları dünü yükselişle kapattı. Bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verileri öncesi S&P 500 endeksi 4 puan, Nasdaq 4 puan ve Dow Jones 28 puan yükseldi.

• Spor giyim markası Nike (NYSE:NKE) hisselerinin notu Morgan Stanley (NYSE:MS) tarafından yukarı yönlü revize edilerek “AL” önerisi getirildi. Şirketin büyüme ve kar rakamlarındaki yükselişe ek olarak Çin pazarındaki penetrasyonu hisse görünümünün revize edilmesinde belirleyici oldu.

• Citibank, Apple (NASDAQ:AAPL) için “AL” önerisi getirirken, hedef fiyat seviyesini 20% arttırarak 300 dolar olarak belirledi. Apple’ın önümüzdeki çeyrek satış ve gelir rakamlarını da yukarı yönlü revize etmesi beklenirken, özellikle AirPods ve İWatch ürünlerinde yüksek satış rakamlarına ulaşmaları iyi bilanço beklentisinde etkili oldu.

• Fiat Chrysler (NYSE:FCAU) ABD merkezli işlerinin değerlemesinde usulsüzlük yapıldığına dair başlatılan soruşturma nedeniyle istenilen gerekli evrakları İtalya Vergi Dairesi’ne teslim etti. Vergi Dairesi ile vergi itilafının 1.5 milyar dolar tutarında olduğu ve bu farkı Fiat Chrysler’in ödemeyi kabul etmediği iddia edildi.

Morgan Stanley (NYSE:MS), evcil hayvan oyuncakları üreticisi Chewy (NYSE:CHWY) hisseleri için “DENGELİ AĞIRLIK” görüşünü yukarı yönlü revize ederek “AĞIRLIĞINI ARTTIR” önerisi getirdi. Chewy hisselerinin 24% gerilemiş olması ve alanında lider konumda bulunması hisse fiyatlarında yaşanan geri çekilmenin kalıcı olmayacağı şeklinde yorumlandı.

• Signet Jewelers (NYSE:SIG) üçüncü çeyrekte hisse başına 76 cent zarar açıklamasına karşın 1.08 dolar zarar beklentisinin altında kaldı. Ciro rakamları da 2.1% artarak beklentileri aştı.

• Federal İşlem Komisyonu’nun Amazon.com (NASDAQ:AMZN) hakkında başlattığı soruşturmayı genişletme kararı aldı. Soruşturma Amazon’un bulut bilişim bölümünü de kapsayacağı iddia edildi.

• Ev eşyaları satıcısı Wayfair (NYSE:W) 5 günlük Şükran Günü kampanyaları ile birlikte satışlarını 36% oranında arttırdığını açıkladı.

• Five Below (NASDAQ:FIVE) üçüncü çeyrekte 18 cent kar açıklayarak beklentilerin zayıf üzerinde kaldı. Beklentilerin üzerinde kar açıklanmasına rağmen çeyreklik satışlar aşağı yönlü revize etti.

• Depo zinciri Costco (NASDAQ:COST) Kasım ayında diğer rakip zincirlere nazaran satışlarını 5.3% oranında daha fazla arttırdı.

Avrupa Piyasaları

• Avrupa borsaları dün OPEC toplantısının yarattığı pozitif hava ile birlikte karışık kapattı. Pound’un yükselişi FTSE 100 üzerinde fiyatlamasını tamamlarken, Pazar günü yapılacak parlamento seçimi öncesi yapılan anketlerde muhafazakârlar bir adım önde gidiyor. endeksleri Şükran Günü Tatili öncesi karışık kapattı. FTSE100 50 puan, DAX30 85 düşerken, CAC 40 yatay kapattı.

• BHP Group (LON:BHPB) 30 yılı aşkın süre Rio Tinto’da (LON:RIO) görev alan Newmont Goldcorp’un eski CEO’su Gary Goldberg’i şirkete direktör olarak atadı. Gary Goldberg, Rio Tinto’da da CEO ve Başkanlık görevlerinde rol almıştı.

• Tekstil perakende markası Quiz (LON:QUIZ) 6.8 milyon pound vergi öncesi zarar açıkladı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 3.8 milyon pound daha az zarar etmesine karşın beklentilerin altında kaldı.

• Reklam ve halkla ilişkiler ajansı M&C Saatchi (LON:SAA) beklentilerin çok altında ciro ve kar açıkladı. Şirket ayrıca şirket muhasebesinin gider kalemlerinde düzeltmeye gitmesi sonucu giderleri 7.8 milyon pounddan 11.6 milyon pounda yükseltti.

Tolga Kudaloğlu

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Serdar Unlu
Serdar Unlu

Teşekkürler.  ... (Devamını Oku)

09.12.2019 07:59 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+