ECB’nin Faiz İndirim Sinyali Pariteyi Gevşetti

ECB’nin Faiz İndirim Sinyali Pariteyi Gevşetti

Murat Akel  | 20.06.2019 09:37

ECB Başkanı Draghi’den gelen faiz indirim sinyali içeren açıklamalar sonrasında Euro varlıklarında kayda değer oranda değer kaybı meydana geldi. Diğer taraftan Fed’in de Temmuz ayı toplantısında faiz indirimine gidebileceğine ilişkin ihtimalleri arttırması sonrasında iki ülke ekonomisinde meydana gelen bu politika kararı değişikliği gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde değer kazanımı yarattı. Haftayı genel hatlarıyla değer kazanımı içerisinde geçiren Türk Lirası varlıkları nedeniyle paritenin 6,50 seviyesi üzerindeki görünümünü koruduğu görülüyor. Fed dün akşamki toplantısında yüzde 2,50 düzeyindeki faiz oranını değiştirmezken, gelecek dönem faiz indirim ihtimalini arttırıcı söylemlere karar metninde yer verdi. Enflasyon ve büyümede meydana gelen yavaşlama ile artan endişelere değinen Fed Başkanı Powell, ekonomik büyümeyi sürdürmek için araçları en uygun şekilde kullanacaklarını dile getirdi. FOMC toplantısı sonrasında artan faiz indirim beklentileri ile değer kayıplarını arttıran Dolar varlıkları Euro pozitif senaryoyu güçlendirdi. Ancak gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskı unsurlarının azalması ile EURTRY paritesinde 6,50 seviyesine varan oranda düşüş meydana geldi. İngiltere tarafına bakacak olursak, İngiltere Başbakanı Theresa May’in istifası sonrasında boşalan koltuk için Boris Johnson’un gerçekleşen iki seçimde en çok oyu alması Brexit’e ilişkin tedirginliği arttırıyor. Uzlaşmacı olmayan bir tavırla tanınan Boris Johnson, Brexit’e yönelik agresif söylemleri ile tanınıyor. Bu nedenle Euro Bölgesi açısından kritik önem taşıyan Brexit sürecine ilişkin oluşabilecek herhangi bir tedirginlik Euro para birimi üzerinde olumsuz etki yaratıyor.

Yurtiçi tarafa bakacak olursak ise TCMB’den gelen likidite arttırıcı hamlenin akabinde değer kazanan Türk Lirası haftayı pozitif geçirdi. Ancak Trump yönetiminin S-400 sürecinin sürdürülmesi halinde Türkiye’ye 3 adet yaptırım kararı üzerinde çalışıyor olduğuna ilişkin oluşan haber akışı Türk Lirası üzerindeki değer kazanımlarını bir miktar zayıflattı. ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile G-20 zirvesinde görüşecek olması bu yaptırımların geleceği açısından kritik önem taşıyor.

EURTRY’nin teknik görünümünde 100 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi üzerine yerleşen paritede yükseliş potansiyelinin bir miktar baskılandığını görüyoruz. Özellikle 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 6,5750 seviyesinin yukarı yönlü aşılması ile paritede alım potansiyelinin arttığını görebiliriz. Ancak Türk Lirası pozitif senaryoda şuan için bu ihtimal bir miktar zayıf. Olası satış potansiyeline bağlı olarak ise 6,40 desteğinin düşüşler açısından belirleyici olacağını düşünüyoruz.

ECB

Murat Akel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+