Ethereum Classic'e Yapılan %51 Saldırısında Çalınan Miktar İade Edildi

Ethereum Classic'e Yapılan %51 Saldırısında Çalınan Miktar İade Edildi

Investing.com  | 17.01.2019 08:00

Ocak ayının başında Ethereum Classic (ETC), Ethereum Classic zincirinde birden fazla bloğun yeniden organize edilmesiyle sonuçlanan bir '%51 saldırısı' yaşadı. Gate.io borsasına göre saldırgan yaklaşık 100.000 Dolar değerinde ETC tokeni çaldı ancak daha sonra çaldığı miktarı iade etti.

ETC'nin fiyatı haberin ardından ufak bir darbe aldı. Ancak şu an toparlanmış görünüyor. Şu an 463,94 milyon Dolar'lık piyasa değerine sahip olan ETC en popüler 18. dijital para ve 4,20 Dolar civarında işlem görüyor.

%51 saldırısı; ağın maden 'hashrate'inin ya da işlem gücünün %50'sinden daha fazlasını kontrol eden bir madenci grubunun bir blok zincirine yaptığı saldırı anlamına geliyor. Gate.io tarafından yapılan bir açıklamaya göre çalınan miktar iade edildiğinden beri saldırganlar tarafından saldırının nedenine dair bir açıklama yapılmadı.

İadenin ardından borsa şu açıklamayı yaptı:

"10 Ocak'ta, ETC'ye yönelik %51 saldırısının arkasındakilerin 100.000 Dolar değerindeki ETC'yi gate.io'ya iade ettiğini öğrendik. Saldırgana ulaşmaya çalıştık ancak şimdiye kadar bir cevap alamadık. Saldırının sebebini hala bilmiyoruz. Eğer saldırgan bunu kar amacıyla yapmadıysa, blok zinciri mutabakatı ve madencilik güvenliğindeki riskleri insanlara hatırlatmak isteyen iyi niyetli bir hacker olabilir. Analizlerimize göre, ETC ağının hash gücü hala yeterince güçlü değil ve bir başka %51 saldırısı için yeteri kadar ekipman kiralamak mümkün. Gate.io ETC onay sayısını 4000'e çıkardı ve güvenliği artırmak için sıkı bir %51 tespit sistemi başlattı. Tacirlerin blok zinciri geri dönüş ve yeniden organizelerinden korumak için diğer ETC borsalarına da eyleme geçme çağrısı yapıyoruz."

Saldırı sebebiyle Coinbase gibi popüler kripto borsaları tüm ETC işlemlerini durdurarak platformlarda zararlar yaşanmasına neden oldu. Coinbase güvenlik mühendisi Mark Nesbit kullanıcılara hiçbir hesabın saldırıdan etkilenmediğine dair güvence verdi.

Borsa aynı zamanda zincirin yeniden organizasyonunu ilk kez 5 Ocak'ta tespit ettiğini belirtti. Bu noktada kullanıcılarını saldırıdan korumak için zincirdeki tüm ETC ödemelerini durdurdu.

Banka Soygununun Kripto Versiyonu

Geçtiğimiz birkaç yılda, MonaCoin, Bitcoin Gold, Zcash, Verge ve Litecoin Cash gibi bazı kripto paralar %51 saldırılarına maruz kaldı. Her saldırıda saldırganlar ağların güvenliğini ihlal ederek işlemleri yeniden düzenlemeyi ve milyonlarca doları kaçırmayı başaracak kadar yeterli bilgisayar gücünü topladı. Bazılarına göre %51 saldırısı bir banka soygununun dijital versiyonu.

51 Crypto adlı websitesi, bazı kripto paralara yönelik gerçekleştirilecek bir %51 saldırısının saatlik masrafını ortaya koydu. Hesaplamalarına göre ETC'ye yönelik saldırı, saldırganlara saatlik 4,104 Dolar'a mal oldu.

Bu saldırılara maruz kalmamak için borsaların ve kripto para geliştiricilerinin atabileceği bazı adımlar var. Bunun tekrar yaşanmaması için blok zinciri güvenliğinin geliştirilmesine yönelik yapılabilecek şeyler de bulunuyor. Ancak malesef iş kanıtına (PoW) dayalı birçok dijital paranın benzer hashing fonksiyonları kullanmaları nedeniyle bu sorun yaşanmaya devam edecek gibi görünüyor.

İş Kanıtına Dayalı Sistem Hala Güvenilir Mi?

Merkezsiz işlemler için bir gizlilik ağı olan Loki'de Proje Şefi olan Simon Harman, iş kanıtının yıllarca merkezsiz bir ağda mutabakat oluşturmak için kullanılan güvenli bir metod olduğunu söylüyor.

"Zaman geçtikçe, kripto paralar arasındaki bu hashrate ve hash algoritmaları daha az görülmeye başlandı. Çoğu zaman, her coin az bir miktarda büyük havuzlara sahip ve her algoritmaya yönelik hashrate Nicehash ya da diğer kiralama sitelerinde bulunabilir. Bu trendler değişecek gibi görünmüyor, bu yüzden geçmişe kıyasla çoğu iş kanıtı bazlı coinin merkezsizleşmesinin görece zayıf kalacağını düşünüyoruz. Ancak, PoS (pay kanıtı) ve dPoS (yetkilendirilmiş pay kanıtı) sistemlerinin de bu durumu iyileştireceğini düşünmüyoruz."

Cypherium CEO'su Sky Guo da teşviği ve güvenliği maksimuma çıkaran PoW (iş kanıtı) sisteminin uzun süre boyunca en güvenilir blok zinciri mutabakat mekanizması olduğunu açıklıyor. Kripto dünyasındaki bir çok önemli proje bu yüzden PoW mekanizmasını kullanmayı sürdürüyor.

"Yine de, bir kripto para topluluğunun madencilik çabalarına verilen enerji ve para gibi kaynakların verimliliğini maksimuma çıkaramıyor. PoW algoritmaları ASIC çiplerine karşı direnç göstermediği için, bundan istifade etmek kolay. Monero gibi bazı kripto paralar bunun yaşanmaması için algoritmalarını altı ayda bir güncelliyor.

Bu saldırıları önlemenin bir başka yolu ise kar marjlarını azaltmak için sisteme kontrol noktaları ve teminatlar getirmek. PoW'u tamamen bırakmak merkezileşmeye ve zafiyetin artmasına neden olur. Atılacak en akıllıca adım PoW'un etkisini modifiye etmek ve melezleştirmek. Merkezsiz mutabakatın yeni jenerasyonlarının eski dizaynların yerini alması değil, onları iyileştirmesi ve evrimleştirmesi gerekiyor."

Argümanın diğer ucunda kripto dünyasının daha farklı ve güvenli protokoller geliştirmesi gerektiğine inananlar var. Invictus Capital kurucu ortağı ve CEO'su Daniel Schwartzkopff'a göre:

"Küçük kripto paraların, Bitcoin gibi çok daha büyük PoW bazlı blok zincirleriyle aynı anda madenlenmesini sağlayan 'birleşik madenleme' gibi daha güvenli mutabakat protokollerini benimsemesi ya da tamamen PoS (pay kanıtı) bazlı sisteme geçmesi gerekiyor. Birleşik madenleme küçük aktörlerin başlıca kripto paraların çok daha büyük olan hash ratelerinin sırtından geçinerek daha güvenli olmalarını sağlıyor."

Editörün notu: Yakın zamanda yapılan bir podcastte Investing.com analisti Clement Thibault saldırı ve bunun ETC ile diğer kripto paraların geleceği için ne anlama geldiğini konuştu. Aynı zamanda bir saldırıdan nasıl korunulacağını da açıkladı (02:38'de başlıyor).

Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Karalayan Kalem
Karalayan Kalem

güzel olmuş geri alabilmek. http://kazandiranoyun.com  http://pasifgelirsagla.com siteleri oyun oynadıkça coin kazandiriyor.  ... (Devamını Oku)

09.05.2019 14:57 GMT· Cevap
Hasan Zengin
Hasan Zengin

İyi ucuz kurtarmışlar   ... (Devamını Oku)

31.01.2019 12:43 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.