Ethereum’da 11 Ayın En Büyük Yükselişi Gerçekleşti

Ethereum’da 11 Ayın En Büyük Yükselişi Gerçekleşti

Murat Akel  | 17.05.2019 09:55

Kripto para birimleri içerisinde Bitcoin’den sonra en yüksek piyasa değerine sahip olan ikinci kripto para birimi olarak dikkat çeken Ethereum, son 1 yıl içerisinde en yüksek seviyelerini test etme çabası içerisine girdi. Özellikle önemli kripto para birimleri içerisinde yer alan Ethereum’un kritik 280 direncini aşma çabası oldukça önemliydi. 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 171 desteğinden aldığı güç ile yükselişlerine hız kazandıran Ethereum’da Bitcoin’de yaşanan ani yüksekliş hareketine paralel bir hareket oluştuğu söylenebilir. Daha önce oluşan bir spekülatif haber akışına göre Bitcoin’de yaşanan ani fiyat hareketliliğinden dolayı yatırımcıların Bitcoin’den paralarını çekip Ethereuam’a yatıracaklarına ilişkin bir beklenti oluşmuştu. Bu beklentinin Bitcoin fiyatlarında beklentinin üzerinde bir primlenme ile yatırımcısına kısa sürede kar sağlayıp daha sonra spekülatif bir volatilite içerisinde yer alması ile güçlendiğini gördük. Bu durum dolayısıyla daha ucuz alternatif kripto para birimi arayışını beraberinde getirdi. Birçok kripto para birimi varlığını sürdüremezken, piyasa değeri yüksek olan Ethereum’a tekrardan talebin arttığını görüyoruz. Özellikle 300 dolar seviyesi üzeri bir fiyatlama Ethereum’da çok yüksek seviyelere varan yükselişi beraberinde getirebilir. Piyasalarda dikkat çeken bir araştırma ise Ethereum blockchainine gücünü veren kripto para Ether'lerin tamamının üçte birinin sadece 376 kişinin elinde bulunduğuna yönelik gelen bilgi akışı oldu. Dijital cüzdanlara sahip olan bu büyük pay sahiplerine ise piyasada “balina” lakabı verilirken, bu pay sahiplerinin fiyatlamalar üzerindeki etkisinin az olduğu dile getirildi. Trader olmayan bu pay sahiplerinin sadece portföy sahibi olduğunun belirtilmesinin de Ethereum kripto para birimine dair güveni arttırdığı söylenebilir. Diğer taraftan birçok önemli üst düzey yetkilinin Bitcoin’den çok Ethereum para birimine olan ilgisini dile getirmesinin de birçok yatırımcı tarafından talebin artmasına neden olduğu görülüyor. Ethereum’un güçlü direnci konumunda bulunan 280 dolar seviyenin aşılması yükselişlerin devamı açısından gerekli. Ayrıca RSI indikatörüne göre teknik görünümün aşırı alım bölgesinde yer aldığını görüyoruz. Bu bölgeden gelebilecek kar satışları 223,00 $ desteği çerçevesinde izlenebilir. Ancak yeni bir alım potansiyeli için ETHUSD’de öncelikli olarak 270 $ seviyesi üzeri kapanışlar görmemiz gerekiyor.

ETH

Murat Akel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+