EUR/JPY Kısa Değerlendirme

EUR/JPY Kısa Değerlendirme

Gökhan Köken  | 05.03.2013 10:44


Japonya’da BOJ’un hamleleri ve değişen hükümetin %2 enflasyon hedefi ile birlikte Japon Yen’i yüksek oranda değer kaybetmişti. Bununla birlikte Euro’nun USD karşısında değerlenmesi ve yükseliş trendi içerisinde olması, EUR/JPY paritesinin daha hacimli şekilde yukarılara gelmesine sebep olmuştur. Bu agresiflikle birlikte parite 127.50 seviyelerine kadar gelmiştir.

Bugün iki para biriminin içerisinde bulunduğu duruma bakarsak; Euro bölgesi son günlerde, sorunlu üyelerinden olan İtalya’daki seçim sonuçları ve buna bağlı spekülasyonlarla tedirginlik yaşamaktadır. Kemer sıkma programı uygulayan İtalya’daki bu siyasi belirsizlik programın sekteye uğramasına sebep olabileceğinden piyasada tedirginlik yaratmaktadır. Bu tedirginlik EUR/JPY paritesinde 600 pip ‘in üstündeki satış ile hissedilmiştir. Euro bölgesinde İtalya haricinde LTRO geri ödemelerinde beklentinin altında kalan her rakam Euro’ya olan güveni olumsuz şekilde etkilemektedir.

Japonya cephesi ise Euro bölgesine göre farklı sorunlarla uğraşmaktadır. Abe hükümetinin %2 enflasyon hedefine rağmen enflasyonun geçtiğimiz ay -0,6 olarak gerçekleşmesi teşviklerin arttırılabileceği beklentisini arttırmaktadır. Bunun dışında yeni BOJ başkanı olarak Kurado’nun gösterilmesi parasal teşviklerin devam edeceği beklentisini arttırmaktadır. Ayrıca JPY’nin güvenli liman özelliğinin bulunması belirsizlik dönemlerinde Jpy’nin sert şekilde değerlenmesine sebep olabileceğinden piyasanın içinde bulunduğu durum dikkatli şekilde takip edilmelidir.

Teknik olarak pariteyi incelediğimizde ise, 122.10 seviyesinin üzerinde olabilecek bir günlük kapanış 123.50 seviyelerinin tekrardan test edilmesine sebep olabilir. Aşağı hareketlerde ise 50’lik hareketli ortalamanın denk geldiği 120.50 seviyesi önemli gözükmektedir. Bu seviyenin kırılması durumunda 119.10 seviyeleri test edilebilir. eurjpy

Gökhan Köken

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Investing.com Uygulamasını indirin

Hisseler, endeksler, dövizler, emtia ve tahviller için ücretsiz anlık fiyatlara, grafiklere ve alarmlara ulaşın. En iyi teknik analiz ve tahminleri ücretsiz görün.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.