Euro 1,17’yi Test Etti: İşlem Yapmalı mı Yapmamalı mı?

Euro 1,17’yi Test Etti: İşlem Yapmalı mı Yapmamalı mı?

Kathy Lien  | 14.09.2018 15:59

Kathy Lien, BK Asset Management FX Strateji Müdürü

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikası duyurusu sonrası yatırımcılar, EUR/USD çiftini bu ay en yüksek seviyesine yolladı. Oran kararı öncesi euronun güçlü seviyelerde işlem gördüğünü düşünürsek, çiftin 1,17’yi vurması zor olmadı ve şimdi yatırımcılar harekete devam etmeleri ya da etmemeleri konusunda düşünceli.

Bu soruya cevap verebilmek için, Süper Mario’nun son görünümünü dikkatle incelememiz gerekiyor – değerlendirmelerini muhakeme edersek, büyüme (bunun sonucu olarak da 2018 ve 2019 için GSYİH öngörülerini düşürdü), korumacılık, gelişen piyasalarda yaşanan çalkantılar ve dış talep konusunda endişeli olduğunu biliyoruz. Yine de EUR/USD toparlandı çünkü düşük enflasyon endişeyi azalttı. Mario Draghi’ye göre, yurtiçi maliyet baskıları güçleniyor ve enflasyon yılın sonuna doğru yükselebilir, orta vadede kademeli olarak artış yaşayabilir. Merkez bankası Yöneticisi’nin ticari gerilimlere dair endişeleri küresel talebin güçlü olduğuna dair görüşü ile azaldı. GSYİH’deki düşüşe rağmen, sağlıklı bir işgücü piyasası, ekonomik görünümü geniş anlamda dengede tutuyor.

Piyasa hassasiyeti ve konumlanma, majör ticari olay riskleri olduğunda oldukça önem taşır. Euro oran kararı öncesi bu ayın düşük seviyelerinde gezinseydi, yatırımcılar merkez bankasının daha düşük ekonomi tahminlerine kilitlenecekti. Bununla birlikte, GSYİH’nin düşüş ihtimali Çarşamba günü sızdırıldı ve yatırımcılara merkez bankasının hamlesini önceden düşünme fırsatı verdi. İtalyan tahvil verimlerinde yaşanan son düşüşler de bu hafta euronun stabilize olmasına katkı sağladı. Bu nedenle zayıf ABD TÜFE verileri yayınlandığında, EUR/USD yükseldi ve getirilerini 1,1700’e çıkardı. Kısa pozisyonlarını kapamak için neden arayan yatırımcılar, Draghi’nin değerlendirmelerinde pozitif unsurlara odaklandı. Almanya ve İtalya'daki hayal kırıklığına uğratan verilerden hiç bahsetmemesinden dolayı rahatladı ve söyleyecek herhangi olumlu bir şeyi olduğu için mutluydu.

EUR/USD: Alış ya da Satış?

Teknik bazda, çift 8 günlük uzun bir konsolidasyon zincirini kırdı ancak Perşembe günkü toparlanma doğal bir direnç alanı olan 100 günlük ve 20 haftalık hareketli ortalama seviyesinde durdu. Kısa vadeli grafikler, artışın devam etme ihtimalini gösteriyor ancak bu Cuma günkü ABD perakende satışlar raporuna dayandırılıyor. Üretici ve tüketici fiyatları, ABD’nin geçen yıla göre TÜFE büyümesinin 4 ayın en yavaş temposunda gerçekleşmesi ile birlikte bu hafta düşüş yönlü sürpriz yaptı. Bu raporlardan biri Fed’in bu ayki sıkılaşmasını durduramayacakken, bu yılın son artırımı olacağı şansını artırıyor. Perakende satışlar da ekonomistlerin beklediği gibi düşüş sürprizi yaparsa, bu durum, EUR/USD’nin pozitif duruşunu pekiştirecek ve çifti 1,18’e götürecektir. Ancak tüketici harcamaları ABD hisse senetlerinde rekor kıran hareketleri ve Johnson Redbook tarafından bildirilen daha güçlü harcamaları iyileştirirse (ücret büyümesindeki hızlanmaya göre olabileceğini düşünüyoruz) EUR/USD 1,1610 seviyesine kadar destek için geri çekilebilir.

Sterlin de Perşembe günü yüksek işlem gördü ancak bu İngiltere Bankası’nın (BoE) para politikası duyurusunun bir sonucu olarak gerçekleşmedi. GBP/USD çifti, merkez bankasının oybirliği ile faiz oranlarını sabit tutma kararı vermesinden sonra, aslında az da olsa zayıfladı. Ağustos ayında faiz artırımı yapıldığını düşünürsek bu karar sürpriz olmadı. Merkez bankası, enerji tavan fiyatından dolayı enflasyonun gelecek yıl yavaşlayacağını bekliyor ancak ödeme, sağlıklı işgücü piyasasından dolayı güçlü olabilir. Sıkılaşmanın devam etmesi merkez bankasına göre gerekli olacak ancak ilerideki faiz artırımları sınırlı ve kademeli olacak. ABD'nin TÜFE verileri yayınlanana kadar, GBP/USD'nin artmaya başladığı görülmedi. Çift, ECB’nin iyimserliği ve genel USD zayıflığı sonrası nihayet 1,31 üzerine kırdı. Önümüze bakacak olursak, Brexit müzakereleri olumlu yönde gelişmeye devam ediyor ve bunun GBP/USD çiftini 1,32’ye taşıyacağını düşünüyoruz.

Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları yükselirken, Kanada doları geride kaldı. AUD ve NZD risk iştahındaki gelişmeden ve Çarşamba gecesinin beklentilerin ötesinde gelen işgücü piyasası raporundan fayda sağladı. Ağustos ayında, çoğunluğu tam zamanlı olan 44 bin iş oluştu. Avustralya ekonomisi, Çin büyümesindeki yavaşlama ve Çin’in ABD ile olan gerilimlerine rağmen önemli ölçüde destek gördü ancak sonunda Avustralya’nın en büyük ticari partnerinin karşı karşıya geldiği zorluklar, dövizi harcamak için geri gelebilir. Kanada doları Perşembe günkü toparlanmaya katılım sağlayamadı, çünkü ABD ve Kanada arasındaki ticari görüşmelerde herhangi bir atılım yaşanmadı. Perşembe günkü raporlarda, Trump’ın çevresindekilere, şartlarını kabul etmedikleri takdirde ABD – Meksika – Kanada paktından Kanada’yı atacağını söylediği ifade edildi. Görüşmeler tamamen çökmedi ancak Kanada dışişleri bakanı Freeland, hala yapılması gereken yığınla iş olduğunu kabul eden ilk taraf oldu.

Kathy Lien'in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

Kathy Lien

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+