Euro TÜFE ve GSYİH ile Test Edilecek

Euro TÜFE ve GSYİH ile Test Edilecek

Kathy Lien  | 30.04.2019 00:03

Günlük FX Piyasa Özeti, 30 Nisan 2019

Kathy Lien, BK Asset Management FX Strateji Müdürü

Dünyanın her köşesinden 2 para politikası duyurusu, 3 istihdam raporu, Euro bölgesi GSYİH ve PMI’lar ile bu hafta dövizler için kesinlikle aktif bir hafta olacak. Euro’nun 2 yılın düşük seviyesini görmesi ve emtia dövizlerinin bu yılın en zayıf seviyelerine düşmesi ile volatilite geri döndü. Veriler ve merkez bankası konuşmaları ekonomiye ve para politikasına ilişkin artan farklılıkları aydınlatırsa, destek ve direnç seviyeleri test edilebilir. Japonya ve Çin’deki tatiller, düşük likiditenin piyasa tepkilerini şiddetlendirmesi ile her şeyi yalnızca daha da kötü hale getirecek.

Daha güçlü kişisel harcama verilerine rağmen, ABD doları Pazartesi günü tüm majörler karşısında düşük işlem gördü. İşgücü piyasasındaki toparlanma öncülüğünde, tüketici talebi Mart ayında özellikle artış gösterdi. Ancak yatırımcılar, kişisel tüketim harcaması deflatörüne göre yavaşlayan fiyat büyümesi ve %0,4 tahminine kıyasla geçen ay yalnızca %0,1 artış gösteren gelir ile birlikte, talebin önümüzdeki aylarda azalacağından korkuyor. Ancak bu gerçekleşmeyebilir, çünkü sıkı işgücü piyasası ve rekor kıran hisse senetleri sayesinde tüketiciler harcamaya devam edebilir. Bu nedenle, kar realizasyonu üzerine Pazartesi günü USD/JPY çifti düşüş yaşarken, bu haftaki Fed para politikası duyurusunun, dolara zarar vermekten ziyade yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Euro çoğunlukla ABD dolarına olan piyasa iştahı ile yönlendirilecek ancak Salı günü bir istisna oluşturabilir. Çünkü Almanya’nın ve enflasyon verilerinin yanında, Euro bölgesinin ilk çeyrek GSYİH raporu da paylaşılacak. Daha sağlam istihdam ve GSYİH rakamları bekliyoruz, çünkü PMI’lara göre, iş büyümesi Nisan ayında güçlü bir şekilde ivmelendi. Yılın başındaki güçlü talep ve gelişmiş ticaret aktivitesi büyümeyi desteklemiş olmalı, ancak enflasyon, üretici fiyatlarındaki düşüş nedeniyle daha düşük olabilir. EUR/USD geçen haftanın düşük seviyelerine geriledi ancak esas soru, merkez bankasının iyi rakamlar tarafından kontrol edilip edilmeyeceği. Bu ayın başında Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, muhtemelen Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi’nin de paylaştığı bir görüş olarak, büyümenin 2019’da bariz bir şekilde yavaşlayabileceğini söyledi. Pazartesi sabahının güven rakamları daha düşük geldi. Bu nedenle, Euro bölge verileri iyi olsa ve bir ralli yaşansa bile, bu kısa ömürlü olacak, özellikle de ABD verileri olumlu olur ya da Fed bir nebze daha iyimser olursa.

Çin’in PMI verileri Pazartesi sabahı yayınlanacak. Çin ekonomisinde istikrara yönelik ilk işaretleri bekliyoruz ve eğer raporlar bu eğilimi doğrularsa, Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları için daha büyük bir toparlanma görülebilir. Muhakkak Avustralya ve Yeni Zelanda verilerinin tahminleri aşması beklenmedik bir olay olacaktır ve maalesef ki risk, bu hafta Avustralya’nın PMI ve Yeni Zelanda’nın istihdam raporları için düşüş yönlü. Şimdilik her iki döviz için de düşüş eğilimi sürüyor. Daha düşük yüksekler ve daha düşük düşükler, USD/CAD için daha derin bir düzeltmenin sinyalini veriyor. GSYİH verileri Salı günü yayınlanacak ancak aylık raporları nedeniyle CAD üzerinde daha az ilgi olacak. Yine de, daha iyi ticaret ve perakende satış rakamlarına bakılırsa, büyüme daha güçlü olabilir.

Kathy Lien'in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

Kathy Lien

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.