Euro/Sterlin 200 Günlük Hareketli Ortalamasında Tutunuyor

Euro/Sterlin 200 Günlük Hareketli Ortalamasında Tutunuyor

Murat Akel  | 05.03.2020 10:48

Haftayı Dolar’a karşı kazançlı geçiren Euro para biriminde değerlenme eğilimi devam ederken, Fed’in beklenmedik faiz indirim kararı sonrasında bu eğilim hız kazandı. Ancak yeni günde Dolar tarafında bir miktar toparlanma eğilimi dikkat çekerken, Sterlin’in dün gelen bir açıklama ile yükselişlerine hız kazandırdığı görülüyor. İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) müstakbel başkanı Andrew Bailey, korona virüs nedeniyle acil bir faiz indirimini desteklemediğine ilişkin açıklama gerçekleştirdi. Fed’den gelen ani faiz indirim kararı sonrasında piyasalarda Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’na ilişkin faiz indirim beklentileri artış gösterdi. Ancak bu açıklamanın akabinde İngiltere ekonomisinin aksiyon almak için ekonomik zararlar hakkında daha fazla netliğe sahip olmasını bekleyecek olması dikkatleri çekti. BoE Başkanı Carney ise geçtiğimiz günlerde virüsün ekonomik etkilerinin büyük olacağını belirterek faiz indirimi sinyali vermişti. Avustralya ve Amerika’nın akabinde dün Kanada Merkez Bankası’ndan da politika faizini yüzde 1,75 seviyesinden yüzde 1,25 seviyesine düşüren bir parasal gevşeme hareketi geldi. IMF koronavirüs ile mücadele etmek için 50 milyar dolarlık yardım paketinde bulunacağını açıklarken, Güney Kore ise, 9,8 milyar dolar büyüklüğünde yeni bir teşvik paketi hazırladığı içerisinde yer alıyor. Tüm dünyada yankı uyandıran korona virüsü etkilerine karşın merkez bankalarından destek hamleleri gelmeye devam ediyor.

Euro Bölgesi ekonomisine bakacak olursak, korona virüsünün en çok İtalya’da görülmesi ile bugün İtalya hükümeti yeni tip korona virüsü nedeniyle Avrupa Birliği'nden bütçe esnekliği talep ettiğini açıkladı. Euro Bölgesi Hizmet PMI verisi 52,6 ile beklentilerin bir miktar altında gerçekleşti. Almanya tarafında ise korona virüsün etkileri ile Hizmet PMI verisi 52,5 ile hafif bir zayıflık gösterdi. İngiltere Şubat ayı hizmet PMI verisi ise 53,3 seviyesinden 53,2 seviyesine geriledi.

EUR/GBP’nin teknik görünümünde ise 0,8750 seviyesinden yaşadığı dönüşle 0,8650 desteğine dek geri çekildiği görülüyor. Özellikle bu seviyenin 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olması açısından da önem arz ettiğini belirtelim. Sterlin baskısının devam etmesi halinde paritedeki düşüşleri 0,86 desteği çerçevesince izliyoruz. Ancak 0,8650 seviyesinden gelecek olan dönüşlerde ise öncelikli olarak 0,87 direncinin aşılması gerekiyor.

rapor

Murat Akel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.