Faiz Artırımları ile Döviz Kurlarında Düşüşler Kalıcı Olur mu?

Faiz Artırımları ile Döviz Kurlarında Düşüşler Kalıcı Olur mu?

Onur Erkan Yıldız  | 14.09.2018 15:25

* Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası geçen işlem gününde 625 baz puanlık bir faiz artırımı gerçekleştirdi ve bunun sonucunda döviz kurlarında güçlü geri çekilmeler yaşandı. Peki faiz artırım sürecinin devam ettirilmesi döviz kurlarında kalıcı düşüşlere işaret eder mi ?

* Faiz artırımları gelişmekte olan ülke ekonomileri için pek faydalı değildir. Banka faiz artırımları ile, ülkeye girecek yabancı yatırımların üretim, teknoloji vs. ekonomik ısınmayı artıracak seçenekler dururken faize geçişine sebep olur.

* Bu da büyük resimde ekonomiye enflasyon olarak geri döner ve ticaretlerin soğumasına sebep olur. Türk ekonomisinin şuan için hiç istemediği seçenek budur.

* Faiz artırımları ile üstlenilen maliyetlerin yaratıcı projeler ile yabancı yatırımcıya sunulması ekonomi için daha istikrarlı ve güvenli bir kazanım sağlayacaktır.

Tüm değerlendirmeler için video analizimizi takip edebilirsiniz.

Kanalımıza abone olarak son videolarımızı anlık takip edebilirsiniz.

Orjinal Video

Onur Erkan Yıldız

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Abdussamed Birindar
Abdussamed Birindar

dolar 6.0 inerken alacaktin ama gene alabjlirsiniz persembeye kadar ayin yirmisindeki toplantida dusme olabilir gene ..isterseniz bekleyebilirsiniz de  ... (Devamını Oku)

17.09.2018 16:47 GMT· Cevap
Erdal Kahraman
Erdal Kahraman

Dolar alınır mı susn  ... (Devamını Oku)

14.09.2018 13:29 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+