FED’in varlık alımlarının erken sonlandıracağı yorumları

FED’in varlık alımlarının erken sonlandıracağı yorumları

Mehmet Sincap  | 07.08.2013 10:37

6 Ağustos Salı günü ABD piyasaları, beklentiden daha fazla daralan ticaret açığının FED’in varlık alımlarının erken sonlandıracağı yorumlarının etkisiyle negatif seyir izledi. Dow Jones endeksi 93 puan değer kaybıyla 15518 seviyesinden, S&P 500 endeksi 9,7 puan gerileyerek 1697 puandan ve Nasdaq 27 puan kayıpla 3665 seviyesinden günü sonlandırdı.

Dow Jones endeksinde teknoloji sektörü %2’ye yakın değer kaybıyla endeksi aşağı çeken sektör olurken endüstri sektörü ve finansallarda %0,80 civarı gerileme yaşandı. Tüketici ürünleri sektörü ise %0,30 civarı primli kapanışla en çok değer kazanan sektör oldu. Credit Suisse tarafından büyüme endişeleri nedeniyle notu düşürülen IBM şirketinin hisseleri %2,5 civarında değer kaybıyla Dow Jones’ta en çok değer kaybeden hisse oldu. Hewlett Packard, United Tech Corp ve Caterpillar en çok değer kaybeden hisseler arasında yer aldı. S&P 500 endeksinde finansallar ve teknoloji sektörü %0,80 değer kaybıyla en çok gerileyen sektörler olarak izlendi. 2013 kar ve büyüme beklentilerini yukarı çeken Fossil Group hisseleri %18 civarında primle en çok değer kazanan hisse oldu.

ABD Haziran ayı ticaret dengesi -$43,5 milyar beklentisine karşın -$34,2 milyar olarak açıklandı. Yarın ABD’de ekonomik takvim zayıf. Haftalık MBA mortgage başvuruları dışında önemli bir veri bulunmuyor. TSİ 20:40’da FED üyelerinden Pianalto’nun mali politika üzerine bir konuşması olacak.
Avrupa piyasaları FED’in önümüzdeki ay QE’de azaltmaya gideceği yönünde yorumlanan açıklamalarla negatif yönde hareket etti. Madencilik hisselerindeki gerileme ve kar açıklamaları beklentilerin altında açıklanan şirketlerin de etkisiyle endeksler günü genel itibariyle negatif bölgede sonlandırdı. DAX %1’in üzerinde değer kaybıyla kapanış yaparken FTSE 100, CAC 40, IBEX 35 ve FTSE MIB’de %0,50’ye yakın geriledi.
DAX endeksinde alt yapı sektörü %4,54 değer kaybıyla endeksi aşağı çeken sektör olurken finansallar ve tüketici hizmetleri sektörü de %2’nin üzerinde değer kaybetti. Teknoloji sektörü ise günü artıda kapatan tek sektör oldu. Gübre şirketi K+S şirketinin geçtiğimiz günlerde Rus potas kartelinin bozulmasının etkisiyle kazanç beklentilerinin gerçekleşemeyeceğini açıklaması ile şirket hisseleri günü %8,14 ekside tamamladı. Dünyanın en büyük reasürans şirketi Munich Re şirketinin doğal afet beklentileri nedeniyle 2.ç karının analist beklentilerinin altında kalması şirket hisselerine %5,40 düşüş olarak yansıdı. Gelir beklentileri önceki yıla göre düşen E.ON ve RWE şirketleri %4-5 değer kayıplarıyla dikkat çekti. FTSE 100 endeksinde teknoloji sektörü %1,28 primle en çok kazandıran sektör olurken ham madde sektörü %2,70 değer kaybetti. Düşen gümüş fiyatlarının etkisiyle 1.ç karı %27 azalan madencilik şirketi Fresnillo hisseleri %10,85 değer kaybıyla endekste en çok kaybettiren hisse oldu. Vedanta Resources, Randgold ve Glencore da gerileyen metal fiyatlarından olumsuz etkilenerek %5 civarında değer kaybeden madencilik hisseleri olarak izlendi. Fransa CAC 40 endeksinde sağlık sektörü %1’in üzerinde primle günü artıda sonlandıran tek sektör olurken telekomünikasyon ve alt yapı sektörleri %1,60 civarında değer kaybetti. Arcelormittal, Renault ve Societe Generale endekste en çok değer kaybeden hisseler arasında bulunuyor.

İngiltere’de Haziran ayı sanayi üretimi %0,7 beklentisine karşın %1,1 artış gösterdi. Yıllık olarak ise %1,2 artış gerçekleşti. Almanya’da Haziran ayı fabrika siparişleri aylık olarak %1 beklentisini aşarak %3,8 artış olarak açıklandı. Yarın ise Avrupa tarafında Almanya Haziran ayı sanayi üretim verisi takip edilecek.

Mehmet Sincap

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+