Fed dün ne dedi, piyasalar ve TL nasıl tepki verdi?

Fed dün ne dedi, piyasalar ve TL nasıl tepki verdi?

Investing.com  | 20.06.2019 11:11

Dünkü FOMC toplantısında komite, faiz değişikliğine gitmedi, ancak piyasalara faiz indirimine dair istediği mesajı verdi.

Fed’deki politika değişikliğini hatırlarsak;

Aralık 2018’de faiz artışı yapan komite, 2019 için 3 olarak ön gördüğü faiz artışı tahmini 2’ye düşürdü, ardından Mart toplantısında ise yıl içi faiz artışı tahminini durdurdu. Fed, Mart toplantısında faiz artışını rafa kaldırdı, ancak piyasalar bu yıl içinde faiz indirimi bekliyordu.

Mart toplantısındaki karar metninde yer alan ‘’sabırlı’’ ifadesinin bu toplantıda kaldırılması ne anlama geliyor?

Komite faiz artışında evvela enflasyonu dikkate alıyor ve karar metninde de her seferinde enflasyondaki gelişmeler dikkate alınarak faiz politikasında sabırlı davranılacaktır, açıklamasına yer veriyordu. Bu ifade faiz artışının devam edeceği, ancak hızı ve sürekliliğinin ise enflasyona bağlı olacağı anlamını taşıyordu.

Fed, bu toplantıda ‘’sabırlı’’ ifadesini kaldırdı, çünkü enflasyonun zayıf kalmaya devam edeceği ön görülüyor. Bu da faiz politikasında artırım olasılığının bu dönemde mümkün olmayacağı anlamına geliyor.

Göstergelerde de revizyona gidildi

Komite üyelerinin 17’sinden 8’i bu yıl için en az bir faiz indirimi ön görüyor, ayrıca enflasyon ve diğer ekonomik göstergelerde de aşağı yönlü revizyona gidilmesi piyasaların Fed’den daha fazla faiz indirimi beklemesine neden oldu.

İlk faiz indiriminin Temmuz’da gelmesi bekleniyor ve dünkü güvercin açıklamaların ardında da dolar küresel piyasalarda düşerken en iyi yükselişi altın yaptı. USD/TRY kuru da beklediğimiz 5,75 desteğinin bugün altına geriledi.

Fed’in beklenen faiz indirimine Temmuz’da başlayacağının piyasalarda yüksek oranda fiyatlanması ve ECB’nin de benzer bir adım atmaya hazırlanması ile özellikle gelişen ülke piyasalarındaki yükseliş hızlandı. BIST 100 de bugün 95 bin puan üzerine çıkarak Mayıs ayı sonrası zirveye yükseldi.

TL varlıklar, mevcut gelişmeden olumlu etkilendi ve küresel piyasalara uyumlu fiyatlanıyor. Yeni haftada İstanbul seçiminin sonuçlanması da TL’ye olumlu yansıyabilir. Bu noktada TL’nin kısa vadede önündeki en büyük risk S-400 meselesi. Bu konuda gelecek negatif haberler TL’nin iyimserliğini bozabilir. Şimdilik en önemli gelişme olarak ay sonundaki zirve görüşmesi bekleniyor.

S-400 konusunda yaptırıma dair negatif bir gelişme yaşanmaması durumunda kurdaki düşüş yeni haftada 5,64 desteğine doğru devam edebilir.

5,87 direnci altındaki en yakın destek olan 5,75’i bugün test eden kurda 5,64’ü takip edeceğiz.

Investing.com

_newTouch_Related_Articles

_newtouch_latest_comments

_buttonAddComment
_newtouch_comments_antispam_message
Future Öztürk
Future Öztürk

FED FAİZLERİ İNDİRECEĞİNİ BELLİ ETTİ ABD 10 YILLIKLAR 2 NİN ALTINA GELDİĞİ YERDE BEN 5,22 VE DAHA ALTI BEKLERİM.BİST 105.000 ÜSTÜ BEKLERİM.YTD DEĞİL  ... (_ReadMore)

20.06.2019 08:39 GMT· 1 · _discussion_reply
_newtouch_discussion_title
newtouch_comments_reply_comment_hint
_newtouch_comments_antispam_message

_touchRiskDisclosure_message

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
_Logout
Mobile_app_sign_in_pop_up_sign_out_text
_No_Yes
_Cancel_Yes
mobile_app_saving_changes

+