FED Faiz Kararı Sonrası Gelişmeler

FED Faiz Kararı Sonrası Gelişmeler

Murat Akel  | 20.06.2019 09:24

FED FAİZ KARARI VE BEKLENTİLER
Fed beklenildiği gibi faizlerde değişikliğe gitmeyerek faizleri % 2.50 seviyesinde sabit bıraktı. Faiz projeksiyonlarına baktığımızda Fed, Mart ayında ki öngörülerini değiştirdiğini izledik. 2019 büyüme beklentisini % 2.1’de sabit bırakan Fed, 2020 büyüme beklentisini ise % 1.9’dan % 2.0’ye çıkardı. 2019 PCE enflasyon beklentisini % 1.8’den % 1.5’e indirirken çekirdek PCE enflasyon beklentisini de % 2.0’den % 1.8’e düşürdü. Faiz beklentilerinde de değişiklik yapan Fed, 2019 faiz projeksiyonlarını % 2.4’te sabit tutarken, 2020 beklentisini % 2.6’dan % 2.1’e, 2021 beklentisini de % 2.6’dan % 2.4’e düşürdü. Böylelikle Fed 2019 yılında faiz artırımıbeklemezken 2020’de 2 faiz indirimi beklemekte. Fed yayınladığı tutanaklarda ‘’sabırlı’’ kelimesini çıkararak net bir faiz indirim sinyalide vermiş oldu. Fed, faizlerin değiştirilmemesi kararını 1'e karşı 9 oyla aldı, Bullard faiz indirimi istedi. Fed faiz kararı sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde % 2.02’ye doğru düşüş görülürken dolar endeksinde de sınırlı bir gerileme yaşandı. Dolar hemen hemen tüm para birimleri karşısında değer kaybetti. Bundan sonraki süreçte Fed’in faiz indirim politikasına başlayacağını göz önünde bulundurursak, küresel bazda doların diğer para birimleri.

Faiz Sonrası Kararlar

FED BAŞKANI POWEL KONUŞMASI

Fed faiz kararı sonrası açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Powell, son toplantıdan bu yana birçok gelişmenin yaşandığını ve bu gelişmeler çerçevesinde Fed’in ‘’sabırlı‘’ kelimesini çıkartarak enflasyon tarafındaki düşüş nedeniyle faiz indirimine gidebileceklerini söyledi. Powell, artan ücretlerin enflasyon üzerinde yukarı yönlü bir baskı yaratmadığını, işletme yatırımlarında zayıflama gördüklerini belirtirken büyümeye yönelik risklerin ve enflasyon bekleyişlerinde % 2’lik hedeften uzaklaşılmasının Fed’i faiz indirimine yaklaştırdığını belirtti. Ayrıca ücret artışlarının devam ettiğini ifade eden Powell istihdamın kuvvetli olduğunu ve bunun ekonomiyi ekstra desteklediğini vurguladı. FED BaşkanI Powell ticaret savaşlarının küresel büyümeyi olumsuz etkilediğini söylerken ABD ekonomisinde de soğuma gördüklerininin altını çizdi. Fed Başkanı Powell üstü kapalı da olsa Başkan Trump’a cevap vererek yasalar çerçevesine 4 yıllık görev süresinin bitmeden koltuğundan ayrılmayacağı mesajını gönderdi. Powell, faizler konusunda 25 baz puan mı yoksa 50 baz puan mı olacağı noktasında henüz karar vermediklerini belirtirken faiz indiriminin büyüklüğünü değerlendirmek için gelen verileri görmemiz gereklidir dedi. Powell ayrıca Fed’in bir dolar kuru belirlemediğini ifade etti. Kripto paralar konusunda endişeli olmadığını dile getiren Powell, Kripto paraların merkez bankası paralarının yerini almalarından çok uzakta olduğunu vurguladı.

FED FAİZ KARASI SONRASI GELİŞMELER


USD TRY
USD/TRY'de Fed faiz kararıyla birlikte satışların hızlandığını görüyoruz. Satış eğiliminde kısa vadeli üçgen oluşturan parite bu üçgeni kırdıktan sonra sabahki ABD’den gelebilecek yaptırım haberiyle 5.92-5.93 direncini denesede kıramadı. Teknik olarak baktığımızda 5.92-5.93 seviyesini kırmadığımız sürece paritede düşüşlerin devamını bekliyoruz. 5.7600 seviyesinin kırılması halinde önce 5.7060 ve arkasından 5.6000 desteğine kadar satışlar yaşanabilir

USD/TRY

DOLAR ENDEKSİ (DXY)
Fed faiz kararı ve Fed Başkanı Powell konuşması sonrası düşüşe geçen dolar endeksinde satış eğilimi arttı. Özellikle dolar endeksinde 96.50’nin kırılması halinde üçgensel yapının kırılmasıyla birlikte dolarda orta vadede satışlar ön plana çıkacaktır. Teknik olarak baktığımızda 96.50 seviyesinin kırılması halinde dolar endeksinde 95.80 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir

DOLAR ENDEKSİ

Murat Akel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+