FED Kararı Belirleyici Olacak

FED Kararı Belirleyici Olacak

Kemal Zenbel  | 19.06.2019 10:23

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE:
: Türkiye’de sanayi üretimi Nisan ayında yıllık bazda %4 daraldı. Piyasa beklentisi %2.2 daralma olması yönündeydi. Aylık bazda ise %0.1 artış beklentilerinin aksine %1 daralma yaşandı. Küresel bazda faizlerin sert gerilemesinin etkisiyle TL varlıkların değer kazandığı bir gün geçirdik. Ancak bu sabah ABD’nin Türkiye’ye yaptırımları değerlendiriyor haberleriyle birlikte TL’de sert kayıplar görüldü ve 5.91 test edildi.

ABD:
ABD’de ekonomi gündem sakindi. ECB Başkanı Draghi’nin teşvik sinyali vermesinin ardından küresel faizler gerilerken, ABD Başkanı Trump yaptığı açıklamalarda Draghi’nin bu açıklamasını eleştirirken euro’nun dolar karşısında yaşadığı kayıpların adil olmadığını ifade etti. Trump ayrıca Çin Devlet Başkanı Xi ile güzel bir telefon görüşmesi yaptığını ifade etti.
Bugün gözler Fed kararları ve Powell konuşmasında olacak. Piyasada bu toplantıda bir faiz indirimi beklenmiyor. Olası bir indirimde dolar endeksi ve faizler sert düşebilir. Faizler sabit kalırsa gözler Powell’in yapacağı konuşmada olacak. Powell’in yılın geri kalanına ilişkin vereceği mesajlar önemli olacaktır. Aynı zamanda projeksiyonlarda yapılacak olan revizyonlar da büyük öneme sahip olacak.

EURO BÖLGESİ :
ECB Başkanı Draghi, dün yaptığı açıklamada risk görünümünün “aşağı yönlü” olmayı sürdürdüğünü ve görünümün iyileşmemesi durumunda daha fazla teşviğin gerekeceğini söyledi. Bu açıklamanın ardından küresel faizler sert gerilerken, Euro üzerinde baskı oluştu.
Bugün Euro Bölgesi’nde ekonomik gündem sakin olacak.

İNGİLTERE:
Dün İngiltere’de ekonomik gündem sakindi. Küresel bazda önemli oynaklıklar görülürken, GBPUSD paritesi 4 gündür yaşadığı satıcılı seyrine dün tepki alımlarıyla ara verdi.
Bugün İngiltere’de enflasyon verileri takip edilecek. Güçlü enflasyon verileri sterlin tarafına değer kazandırabilir.

ASYA
: Küresel faizlerin gerilemesi ve, ABD Başkanı Trump’ın Çin Devlet Başkanı Xi ile pozitif bir görüşme yaptığını açıklamasının ardından Asya borsalarında yukarı yönde hareketler görmekteyiz.


USD/TRY
Paritede kısa vadede oynaklık oldukça yüksek. 5.86 desteğini izliyoruz. Bu destek üzerinde yukarı yönde ataklar görebiliriz. 5.90 direnci kritik olacaktır. Bu eşik üzerinde alım tarafı güçlenebilir. Kurun 5.86 altına sarkması durumunda ve 5.83 ve ardından 5.81’e doğru görebiliriz.
USD/TRY

EUR/USD


Paritede satıcılı seyir ön planda. 1.1200 altında kalındığı süreçte baskı devam edebilir. 1.1180 desteğini izliyoruz. Bu destek altında satış baskısı derinleşebilir ve 1.1150 hedeflenebilir. Paritenin yeniden 1.1200 üzerine yükselmesi durumunda 1.1250’ye doğru yükseliş potansiyeli oluşabilir.
EUR/USD

ALTIN


Ond’ta kısa vadede 1240 desteğini izliyoruz. Bu destek üzerinde kalınması pozitif görünümü destekleyecektir. Bu kapsamda 1348 direnci geçilirse 1355 yeniden hedeflenebilir. Ons’un 1240 altına sarkması durumunda ise 1333 desteği ön planda olacaktır.
ALTIN

GBP/USD


Paritede 1.2510 desteği üzerinde tutunma görmekteyiz. Yeni bir satış baskısı için bu desteğin kırılması gerekiyor. Paritede gelebilecek tepki alımlarında 1.2570 direnci izlenmeli. Bu eşik geçilirse alımlar hızlanabilir ve 1.2600 test edilebilir. Paritenin 1.2510 altına sarkması durumunda mevcut zayıf görünüm derinleşebilir.
GBP/USD

BTC/USD

Bitcoin’de yükseliş eğilimi ön planda. 9.050 desteği üzerinde kalındığı sürece pozitif görünüm korunacaktır. Bu kapsamda 9.400 ana diren bölgesi yeniden hedeflenebilir. Bitcoin’de 9.050 desteği kırılırsa kısa vadede baskı görebiliriz. Bu kapsamda 8.830 desteği test ediilebilir

BTC

Kemal Zenbel

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Oğuz Utah
Oğuz Utah

Değerli dolar analizi için teşekkür ederim   ... (Devamını Oku)

19.06.2019 14:48 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+