Fed Parasal Sıkılaştırmayı Artırmak İstiyor

Fed Parasal Sıkılaştırmayı Artırmak İstiyor

Burak Gercek  | 26.05.2017 11:53


Küresel piyasalarda Dolar’da ki düşüş eğilimine karşın hisse senedi piyasalarında yeni rekorlar kırılmaya devam ediliyor. ABD borsa endekslerinden Dow Jones 21,082 puana yükselirken, S&P500 endeksi 2,415’e, Nasdaq ise 6,205’e yükselerek yeni rekorlar kırdı. ABD ekonomisinde büyüme eğilimi yılın ilk çeyreğinde zayıf ancak perakende tarafından gelen sonuçlar, büyümenin önümüzdeki dönemde biraz daha hareketleneceğine işaret ediyor. Tüketici güveni rakamları da iyimserliğin korunmasına işaret ediyor.

Çarşamba gecesi açıklanan FED Mayıs toplantısı tutanaklarında belirgin olarak FED başkanlarının Haziran ayındaki toplantıda faiz artırımı için yeterli koşulların uygun olduğunda hem fikir. ABD ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde düşük bir büyüme ile karşılaşmasının geçici ve önümüzdeki dönemlerde bu yavaşlamanın sona ereceğini umuyorlar.

Fed Tutanaklarındaki en önemli nokta ise FED’in Monetary Tightening yani Parasal Sıkılaşma adımlarında ilk kez ciddi anlamda “Bilanço Küçültülmesine” dair adımların yakın bir zamanda atılacağı işaretini vermesiydi. Hatırlayacak olursak FED “Parasal Genişlemeye” 2008 global kriz sonrasında girmiş ve FED piyasadan tahvil satın alarak piyasayı büyük ölçüde fonlamıştı. Bu alımlar ile birlikte FED bilançosunu 4.5 Trilyon dolara kadar genişletmişti. FED’in 13-14 Haziran günlerinde yapacağı toplantısından çıkacak faiz artışı hemen hemen tüm yatırımcılar tarafından beklenmekte ve bu artış şu an piyasada fiyatlanmış durumda. Ancak faiz artışlarının yanı sıra öncelikle tapering ile tahvil alımlarını azaltma, sonrasında ise yıl sonu ile birlikte bilançoda küçültme yolunu seçmeyi hedefliyor. Böylelikle yeni bir dönemin daha başına girdiğimiz bu zaman diliminde yatırım stratejilerinde oyunun kuralları bir kez daha baştan yazılacak.

Image title


Parasal Sıkılaştırma tarafında FED faiz artırım silahını ve tahvil satarak bilançosunu kademeli olarak düşürmesi önümüzdeki yılı bulacak ancak bu adımlar dahi trading stratejilerinde fiyatlamaların büyük ölçüde değişeceğini gösteriyor. 2.5 yıldan bu yana EURUSD paritesindeki Euro alehine olan satışlar ilk kez bu ay sonlandı. Paritenin kendisini yeniden 1,10 üzerine atması CFTC net pozisyon verilerinde Euro’da Long tarafa geçen traderların etkisi büyük. 1,10 üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda kısa vadeli yükseliş hareketi EURUSD paritesinde 1,15 seviyelerinin yeniden hedeflenmesini sağlayabilir. Yalnız şu unutulmamalıdır ki 2016 yılından bu yana küresel reflasyon yani deflasyon döneminin ardından ekonomilerin içine girdiği toparlanma aşamasında FED faizleri agresif bir biçimde ard arda artıramamakta. Çünkü yeterli ekonomik büyüme ve enflasyonun istenilen düzeye halen daha ulaşamaması, FED’in faizleri zamana yayarak arttırmasına sebep oluyor. ABD 2 yıllıkları 1,30 seviyelerinde ve bu durum aslında kısa vadeli faiz oranlarının daha da yükselmesi için kendisine bir alan bırakıyor. ABD 10 Yıllık faizler halen %2.5 üzerinde kalıcı olabilmiş değil. FED, bilançodaki küçültmeye girerken ABD 10 yıllıklarında en az %3-3,5 faiz oranını hedefliyor. Bu hedefin gerçekleşmesi için FED'in toplamda 50 baz puanlık faiz artırımını yıl sonuna kadar gerçekleştirmesi olası gözüküyor.

Burak Gercek

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+