FED vs BTC

FED vs BTC

Berkay Aybey  | 20.03.2020 11:42

Hepimizin haberlerden, sosyal medyadan gördüğü gibi virüse karşı acil önlem olarak FED birçok tedbir aldı. Bunların başında faizlerin sıfıra inmesi, 1.5 trilyon + 700 milyar dolarlık ekonomi destek paketleri ve en son olarak 1.000 dolarlık hanehalkı çekleri gündemde. Tüm bu gelişmeler FED'in önlem olarak inanılmaz bir parasal genişlemeye gittiğini gösteriyor.
Küresel bir dünya ve dolayısıyla küresel bir ekonomide yaşıyoruz. ABD'nin aldığı bu kararlarlara diğer ülkelerin de uyması, takip etmesi ve etkilenmesi kaçınılmaz gözüküyor.

Peki tüm bunlar olurken Bitcoin'de neler oluyor?

Bitcoin'de 'halving' adı verilen para arzını %50 azaltan, teknik bir gelişme Mayıs ayında gerçekleşecek. Bu gelişme ile beraber Bitcoin, FED'in tam aksine parasal genişlemesini %50 gibi ciddi bir oranda düşürüyor. Bu sebeple belki de ilk defa küresel piyasanın aksine olarak bir para birimi tam ters bir politika izlemiş olacak. Günümüzdeki olağanüstü durum, hem Bitcoin'i test etmemiz açısından hem de yeni ekonomik denemeler açısından önem taşıyor.

Bitcoin'in bir devleti, politikacıları, merkez bankası, bağlı olduğu herhangi bir kuruluş yok. Bitcoin'le ilgilenen hemen hemen herkesin duyduğu bu sözler aslında ilk defa küresel sahneye çıkıyor. Bu durum aynı zamanda algı değişikliğini de beraberinde getiriyor. Çünkü FED'in aksine Bitcoin, önümüze havuç koyarak verdikleri paraları harcamamızı beklemiyor. Sistem kendi kendine kimseyi umursamadan tam olarak bir makine gibi çalışmaya devam ediyor. Dolayısıyla burada bizi manipüle etmek yerine piyasayı kendi denge normlarına bırakıyor. Müdahale etmek yerine 'görünmez el' teorisinin işlemesine izin veriyor. Gerçekten de serbest piyasa dediğimiz olgu, belki de budur?


Yukarıdaki grafikte de aktif Bitcoin transferi yapan cüzdan sayılarının, piyasadaki düşüşten etkilenmediğini görüyoruz. Buna dayanarak da mevcut negatif görünümün Bitcoin'den kaynaklı durumlara değil tamamen virüs kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz.

Berkay Aybey

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
rs Ci
rs Ci

Fed vericek mi o parayı verirse ne zaman verir peki   ... (Devamını Oku)

22.03.2020 12:07 GMT· Cevap
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 简体中文 繁體中文 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+

Uygulamayı İndirin

Daha fazla piyasa öngörüsü, daha fazla alarm, daha fazla özelleştirilmiş varlık takip listesi. Hepsi uygulamamızda.

Investing.com Uygulamada daha iyi!

Daha çok içerik, daha hızlı fiyatlar ve grafiklerle birlikte, daha kolay bir deneyim sadece Uygulamada.