FED’in Mesajları Volatiliteyi Artırabilir!

FED’in Mesajları Volatiliteyi Artırabilir!

Serkan İşlek  | 19.06.2019 17:08

IşıkFX Akşam Bülteni 19.06.2019
FED’in Mesajları Volatiliteyi Artırabilir!
Sabah saatlerinde ABD yönetiminin S-400'ler için Türkiye'ye üç yaptırım seçeneğini değerlendirdiği haberleri ile kurda 5.9170 seviyesine kadar yükselişler görüldü. En çok destek gören seçeneğin, Türkiye’nin savunma sistemi sektöründeki bazı şirketlerinin “ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası" olarak bilinen ve Rusya ile işbirliği yapan kurumları hedef alan CAATSA kapsamında hedef alınması olduğu belirtildi. Günün devamında ise G-20 zirvesinde Erdoğan-Tump görüşmesinde iyimserlik beklentisi ve FED’in faiz indirim ihtimallerinin önümüzdeki dönem için güçlenmesi ile kayıpların bir kısmının geri alındığı gözlemlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yaptığı açıklamada S-400 konusunda Putin’le yaptığımız görüşmede buradan bizim geri adım atmamızın mümkün olmadığını ve siparişleri alacaklarını yenilemesi önemliydi. Bu arada TCMB brüt döviz rezervi bir haftada 859 milyon dolar arttı ve 14 Haziran itibarıyla 75.76 milyar dolar olarak açıklandı. Öte yandan Avrupa İşleri Bakanları toplantısı ardından yapılan resmi açıklamada AB Konseyi, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yasa dışı sondaj faaliyetlerinden duyduğu ciddi kaygıyı dile getirilirken AB bakanları, Türkiye’yi Kıbrıs açıklarında yasa dışı sondaj faaliyetleri yürüttüğü gerekçesiyle yanıt olarak devreye sokulabilecek uygun tedbirler hazırlamasını istedi.

Yurtdışı gelişmelerde yine ticaret gerginliği, Brexit ve ABD-İran hattındaki açıklamalar takip edildi. Ticaret savaşında Apple’in üretiminin yüzde 15-30’unu Çin dışına çıkarmayı değerlendirmesi olaya farklı bir boyut katarken ABD Ticaret Temsilcisi Lighthizer, Çin mallarına tarife uygulamanın Pekin'i ABD'nin talep ettiği ekonomik reformları yapmaya zorlamak için yeterli olmayabileceğini, ancak diyalog başarısız olduğunda ticari bariyerlerin başvurulacak tek yol olduğunu kaydetti. Çin Dışişleri Bakanlığı ise ticaret anlaşmasının tüm dünyanın arzusunu yerine getireceği dile getirilirken G-20 zirvesinde iki liderin her konuyu ele alacağı belirtildi. Bu arada ABD Başkanı Donald Trump’ın 2020 başkanlık kampanyasını ‘’Amerika’yı Güçlü Tut’’ sloganı ile resmen başlatırken 2016 başkanlık kampanyasını odağında kurduğu ‘’Önce Amerika’’ söylemini 2020 kampanyasında da sürdüreceğinin işaretini verdi. Britanya'da Theresa May'in görevi bırakması sonrası Muhafazakar Parti'de başlayan lider ve yeni Başbakan seçimi sürecinin ikinci tur oylamasının galibi de 313 oyun 126’sını alan eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson olurken üçüncü tur oylamaya kalan diğer adaylar Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Çevre Bakanı Michael Gove, Uluslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart ve İçişleri Bakanı Sajid Javid oldu. Brexit akıbetini yakından ilgilendiren seçimden çıkacak sonuç önemli olacaktır. Bu arada İngiltere'de tüketici fiyatları Mayıs'ta yıllık bazda % 2.1'den %2'ye düşerken beklentileri karşıladı. Bu durum İngiltere Merkez Bankası'nın faiz artırmak için aceleci olmaması adına elini güçlendirebilir. İran meselesine gelince, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Tahran’ın baskı altındayken ABD ile müzakere etmeyeceğini ve nükleer anlaşmanın bazı taahhütlerinden çekilmelerinin tedbir amaçlı olduğunu kaydetti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Başkan Trump İran’la savaş istemediğini ancak bölgedeki Amerikan çıkarlarını korumak için gereken şeyleri yaparken bu mesajı vermeyi sürdüreceklerini belirtti. Bunun dışında yaklaşan OPEC toplantısı için OPEC resmi sitesinden 1-2 Temmuz tarihi üzerinde anlaştıklarını açıklaması ile bu kanatta belirlenecek yol haritası da petrol fiyatlarını ve dolayısı ile ülkelerin enflasyon rakamlarını da etkileyecektir. Günün geri kalanı için kuşkusuz gözler FED faiz kararında olurken herhangi bir faiz hamlesi beklenmemekte. Ancak yapılacak açıklamalar ile sonraki periyot için verilecek ipuçları fiyatlamalarda volatiliteyi artırabilir.

Dolar Endeksi

EURUSD


Dünkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin açıklamalarında Avrupa’nın cansız ekonomisi için faiz oranlarında düşüş ve varlık alımı gibi konuları içeren yeni bir teşvik sağmala taahhüdünde bulunulması piyasalarda yankı bulmaya devam ederken gün içinde Almanya tarafından gelen zayıf ÜFE verisi de bu tezi desteklemekte. Konuyla ilgili ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos yaptığı açıklamalarda ileri dönük yönlendirme, TLTRO operasyonları gibi geniş bir bantta kullanılabilecek araçları olduğunu kaydetmesi de önemliydi. Fiyatlama bazlı günlük toparlanma hareketlerinin ise FED ve Dolar endeksi kaynaklı olduğu görülüyor. FED tarafında faiz indiriminin dillendirilmeye devam edilmesi ile Temmuz ayı işaret edilirken bugün açıklanacak faiz oranları dışında verilecek mesajlar ile piyasaları bu adıma hazırlama aşamasına geçilebilir. Teknik olarak 1.1200 üzerinde tutunma çabasında olan paritede bu seviyenin üzerindeki kalıcılıkta 1.1240-1.1265-1.1285-1.1330 seviyelerine kadar alıcılı seyir görülebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.1160-1.1140-1.1125-1.1080 destek seviyeleri izlenebilir.

EURUSD

USDTRY


S-400 meselesine ilişkin ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulama haberleri ile birlikte yükselişe geçen kur için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geri adım atmaması dikkat çekti. Ancak hafta başından bu yana küresel piyasadaki belirsizlik ve olumsuz dataların dışında bugün açıklanacak FED faiz kararı için Temmuz ayı faiz indirim ihtimallerinin gün geçtikçe artması ve G20 zirvesinde Erdoğan-Trump arasındaki görüşmeden iyimserlik beklentileri TL varlıklarına olumlu yansımakta. Ancak jeopolitik ve siyasi risk unsurlarının da devam ettiğini belirtmekte fayda var. Nitekim, bugünkü haber akışları ile yüzde 1.5 değer kaybeden kurun kayıpların bir kısmını sildiği görülse de baskının devam ettiğini söyleyebiliriz. Ayrıca gün içinde yayınlanan TCMB PPK tutanaklarında net ihracatın yıllık büyümeye katkısı olacağı ve parasal duruşun enflasyonu hedefleyen patika ile uyumlu şekilde belirleneceği kaydedildi. ABD kanadında ticaret savaşları sürerken Apple’ın üretiminin yüzde 15-30’unu Çin’den çıkaracağını değerlendirmesi ilerleyen süreç için kritik olurken gözler G-20 zirvesinde iki liderin görüşmesinde olacak. Bu akşam FED/FOMC toplantı sonucu açıklanacak faiz kararında herhangi bir değişiklik beklenmezken özellikle FED Başkanı Jerome Powell’in yapacağı açıklamalar önemli olacaktır. Teknik anlamda, 50 günlük hareketli ortalaması olan 5.85 seviyesine yakın fiyatlanan döviz çifti için yükseliş hareketlerinde 5.8815-5.9170-5.9280-5.9525 direnç seviyeleri test edilebilir. Satıcılı seyir halinde ise 5.8290-5.8000-5.7740-5.7500 destekleri karşımıza çıkmakta.

USDTRY

GBPUSD


Bu akşam yayınlanacak olan FOMC kararlarında, FED’in güvercin olabileceğine yönelik beklentilerin yanı sıra dün ABD Başkanı Donald Trump’ın, ticaret savaşlarına yönelik ılımlı söylemleri sonrası artan küresel risk iştahı parite üzerinde alış yönlü hareketleri hızlandırdı. İngiltere tarafında ise Tüketici Fiyat Endeksi yıllık bazda yüzde 2 olarak gerçekleşirken enflasyon tarafında yaşanan geri çekilme yarın yapılacak İngiltere Merkez Bankası (BOE) toplantısı öncesi kritikti. Siyasi tarafta ise Theresa May’in istifasından sonra Muhafazakâr Parti’de lider ve yeni Başbakan seçim sürecinin ikinci turunda 313 oyun yaklaşık yüzde 40’ını alan Boris Johnson olması dikkat çekti. Uluslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart ile Çevre Bakanı Michael Gove üçüncü turda güç birliği yapacaklarına yönelik açıklamalar ise üçüncü turun daha zorlu ve belirleyici olduğuna yönelik sinyaller verdi. . Günün devamında ise ABD-Çin ticaret görüşmeleri başta olmak üzere küresel risk olarak takip ettiğimiz konulara yönelik gelebilecek açıklamalar önemli olabilir. Dikkatlerimiz ise Türkiye saati ile 21:00’da açıklanacak olan FOMC kararları ve akabinde basının karşısına geçecek olan FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarında olacak. Bankanın bu toplantıda faizleri sabit tutması beklense de ilerleyen toplantılara yönelik verilecek ipuçları piyasa tarafında sert fiyat hareketlerine neden olabilir. Teknik olarak yukarı yönlü hareketler için 1.2595 seviyesinin geçilmesi halinde 1.2630, 1.2660, 1.2680 dirençleri kritik olacakken olası aşağı yönlü işlemler için ise 1.2560 desteği kırılmasıyla 1.2500, 1.2480, 1.2440 seviyeleri takip edilebilir.

GBPUSD

BRENT PETROL


ABD ve Çin'in kesilen ticaret görüşmelerine yeniden başlayacaklarını işaret etmeleri ile birlikte yükselişe geçtikten sonra bugün Apple’ın üretiminin yüzde 30’una kadarını Çin dışına çıkarmayı değerlendirmesi ticaret gerginliğini yeniden artırdığı gibi petrol talebindeki endişelerin artması ve petrol fiyatlarının baskılanmasına neden oldu diyebiliriz. Bunun dışında OPEC'in resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre, OPEC üyesi ve OPEC üyesi olmayan petrol üreticisi ülkeleri bir araya getirecek ve arz kısıntısı anlaşmasının yılın sonuna kadar uzatılmasının ele alınacağın toplantı 1-2 Temmuz tarihlerinde Viyana'da düzenlenecek. OPEC+ toplantısının daha önce 25-26 Haziran tarihlerinde yapılması planlanmış, ancak bu tarihlerin G20 liderler zirvesi ile çakışması nedeniyle toplantının ertelenmesi gündeme gelmişti. Bu arada Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) verilerine göre, İran'a yönelik yaptırımlar nedeniyle ülkenin petrol üretimi Mayıs ayında günde 210 bin varil ile son otuz yılın en düşük seviyesine indiği açıklandı. Veri akışında API stoklarında yaşanan daralma sonrası bugün Enerji Bilgi İdaresi’nin (EIA) haftalık ham petrol stokları ve üretim verileri izlenecek. Teknik olarak, emtiadaki düşüş eğilimin devam etmesi ile 61.55-61.20-60.90-60.60 destekleri takip edilirken 62.00 üzerindeki kalıcı hareketler için 62.40-62.75-63.00-63.35 dirençleri gündeme gelebilir.

BRENT PETROL

ONS ALTIN


Küresel tarafta gün içinde ticaret savaşlarına dair açıklamalar emtia üzerinde baskı yarattı. Çin Dışişleri Bakanlığı’nın, G20 zirvesinde liderlerin görüşmesi sonrasında ABD ile bir ticaret anlaşmasının olumlu sonuçları sadece iki ülke arasında değil tüm dünya için pozitif etkisi olacağını belirtmesi kritikti. Diğer taraftan İran gerilimleriyle ilgili ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Başkan Trump’ın bir savaş istemediğini ancak bölgesel çıkarlarına yönelik hareket edeceklerini belirtmesi bu anlamda satış hareketlerini destekledi. Piyasa monitörlerinin FED/FOMC toplantısına odaklandığı bu günde ekonomik veri açısından sakin olsa da toplantı kararları ve toplantı sonrası Powell’ın önümüzdeki dönemlere dair projeksiyonlarda yapacağı değişiklikler küresel tarafta takip edilecek en önemli konu olacaktır. Ancak global anlamda ticaret unsurlarını etkiyebilecek, küresel büyüme tarafına etki gösterebilecek haber akışlarının yanı sıra majör merkez bankalarından gelebilecek açıklamalar güvenli liman ürünlerinden ons altın fiyatları üzerinde etki yaratabilir. Teknik olarak alış yönlü işlemleri hız kazanması için 1344 direncinin kırılmasıyla 1348, 1352, 1354 seviyeleri tekrar gündeme gelebilir. Olası aşağı yönlü işlemlerin artış göstermesi için 1340, 1336, 1333 destekleri takip edilebilir.

ONS ALTIN

Serkan İşlek

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+