FOMC EUR/USD’yi 1,10’a Gönderecek mi?

FOMC EUR/USD’yi 1,10’a Gönderecek mi?

Kathy Lien  | 18.06.2019 22:31

Kathy Lien, BK Asset Management FX Strateji Müdürü

Günlük FX Piyasa Özeti, 18 Haziran 2019

Bu ayın en önemli etkinliği Haziran ayı Fed toplantısı. Merkez bankası faiz kararları her zaman önemlidir ancak güncellenmiş ekonomik projeksiyonlar ve noktasal grafik tahminleri de yayınlanacak. Fed Başkanı Powell, son değerlendirmeleri konusunda şüphesiz muhabirlerin baskısına uğrayacağı bir basın toplantısı düzenleyecek. Bu ayın başlarında Powell, ekonominin büyüdüğünü ancak ticari gelişmeler göz önüne alındığında “genişlemeyi sürdürülebilir kılmak için uygun şekilde davranacaklarını” söylemişti. “Faiz indirimi” kelimelerini hiçbir zaman kullanmazken, yatırımcılar gevşeme ihtimali ile fiyatlanmaya koştu. Fed fon vadeli işlemleri Eylül ayındaki çeyrek puanlık bir indirim şansını %95 olarak hesaplıyor. Mart ayına dönersek, noktasal grafik tahmini bu yıl iki artırımdan sıfır artırıma düştü. O zaman 17 politikacının 11’i 2019 yılında ek bir sıkılaşmaya ihtiyaç olmadığını hissetmişti. Bu büyük değişim, onların düşük enflasyon, hane halkı harcaması ve işletme yatırımlarına yönelik korkularının sonucuydu. Mayıs ayında Fed Başkanı Powell pembe bir tablo çizdi ve politik duruşun “şimdilik uygun” olduğunu ve “her iki yönde de hamle yapmak için güçlü bir sebep görmediklerini” söyleyerek, gevşeme söylentilerini reddetti.

ABD dolarının nasıl tepki vereceği, Powell’ın bu çizgiyi koruyup korumamasına ya da piyasaların faiz indirimi öngörüsünü geçerli kılacak bir dile geçip geçmemesine bağlı olacak. Gerçekte, borsa bir %15-20’lik düşüş daha yaşamaz veya iş büyümesi iş kayıplarına dönüşmezse, Fed’in yılın geri kalanı için faiz oranlarını değiştirmeyeceğini düşünüyoruz. İşgücü piyasasında büyük bir gerileme yaşanmadı, perakende satışlar Mayıs ayında arttı ve Nisan ayı harcaması negatiften pozitife revize edildi. Borsalar hala alıcıları çekiyor, Çin verileri stabil ve ABD ekonomisi üzerindeki baskı daha yeni yeni görünmeye başlıyor. ABD verimlerindeki düşüş de ekonomiye destek sağlıyor. Tüm bu nedenlerden dolayı Powell özellikle güvercin olmayabilir, çünkü büyümeyi sürdürmek için adım atabileceklerini iddia ettiği zaman dahi, ekonomiyi büyüyen bir ekonomi olarak tasvir etti, işsizliğin düşük ve enflasyonun stabil olduğunu söyledi. Bu ayki toplantının esas konusu olması gereken faiz oranlarını değiştirme planları konusunda Fed’in acelesi yok. Ancak yanılıyor olabiliriz ve Powell aşağıdaki tablo yüzünden gevşeme ihtimalinden bahsedebilir. Tabloya göre, son politika toplantısından bu yana ekonomide yaygın bir bozulma var. 2019 yılında artırım yapılması lehine olan kalan 6 politikacı da görüşlerini tersine çevirebilir.

FOMC ile işlem yapmaya gelirsek, esas ilgi noktasal grafikte ve Powell’ın rehberliğinde olmalı. 3 ya da 4 politikacı daha bu yıl için artırımı desteklemez VEYA kimi üyeleri indirimi savunursa, doların keskin düşüş yaşadığını görebiliriz, özellikle tahminler Fed Başkanı’nın temkinli değerlendirmeleri ile pekiştirilirse. Bu senaryoda, USD/JPY 107,50’ye kadar düşecek ve EUR/USD 1,1350 üzerine kırabilir. Ancak eğer Powell pembe bir tablo çizer, ABD ekonomisinin güçlü alanlarını vurgular ve noktasal grafik/ekonomik projeksiyonlar çoğunlukla aynı kalırsa, Amerikan dolarında USD/JPY ikilisini 109 üzerine ve EUR/USD ikilisini 1,10’a çıkarabilecek büyük bir toparlanma görebiliriz.

Daha az güvercin bir Fed durumunda, en büyük darbeyi euro alabilir. Çünkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Draghi, daha çok faiz indiriminin ECB’nin araç kitinin bir parçası olduğunu ve “görünüm gelişme kaydetmezse ek teşviklerin gerekli olacağını” söyleyerek, EUR/USD ikilisinde büyük düşüşlere yol açtı. Ek gevşeme politikası ihtimali zayıf verilerle destekleniyor. Euro bölgesi ZEW anketinin beklentiler unsuru, Ocak ayından bu yana gördüğü en düşük seviyeye gerilerken, Almanya bileşeni 8 ayın düşük seviyesini gördü. Tüketici fiyat büyümesi de yavaşladıkça, ticaret fazlası daraldı. Tüm bunlar Bundesbank’ın bölgenin en büyük ekonomisinin ilk çeyrekteki daralma uyarısını takip ediyor. Yani Fed faiz indirimlerinin ihtimal dahilinde olduğunu ortaya koymazsa, ECB’nin gevşeme niyeti EUR/USD’yi 1,10’a götürebilir.

USD Data Points

Kathy Lien'in ücretsiz İşlem raporu için Orijinal (İngilizce) Metin

Kathy Lien

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+