FOMC Toplantısından Piyasalar Ne Bekliyor?

FOMC Toplantısından Piyasalar Ne Bekliyor?

Özgecan Özdemir Kum  | 08.11.2018 14:47


ABD’deki Gelişmeler
* S&P500 endeksi ABD seçimleri sonrasında yüzde 2,1'lik bir kazanç ile olumlu bir performans gösterdi.
* Dow Jones’daki kazançlar yüzde 2,1 seviyesine ulaşırken, Nasdaq yüzde 2,6 oranında değer kazandı.
* Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre Cumhuriyetçiler Senato’da çoğunluğu korurken, Temsilciler Meclisi’nin kontrolünü Demokratlar ele geçirdi.
* Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu yakalayan Demokratlar nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump’ın agresif ticaret politikalarının sınırlanabileceği beklentisi ile piyasalarda olumlu algılandı.
* Ayrıca ABD Başkanı Trump, Demokratlarla birlikte altyapı, ticaret ve ilaç maliyetlerini düşürme çabalarına değindi.
* ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions Trump’ın talebi üzerine görevden ayrıldığını duyurdu. Sessions, esrarın yasallaştırılması için uluslararası görüşmelerde etkin bir roldeydi.
* Ayrıca dün Michigan, esrarın eğlence amaçlı kullanımını yasal hale getiren 10. devlet oldu.
* Utah ve Missouri, esrarın tıbbi kullanımını yasallaştıran 31 ülkeye katılmak için girişimlerde bulundu.

Hisse Senetleri Görünümü
* Sağlık sektörü, ikiye ayrılmış bir Kongre'nin Ekonomik Uygunluk Yasasını tamamen ortadan kaldıracağına yönelik oluşturduğu beklenti ile yükseldi. Bu beklenti sonrasında Humana, değer kazançlarını yüzde 6,7 oranında arttırdı.
* Olumlu fiyatlama içerisinde olan endekslerin akabinde Apple yüzde 3,0, Microsoft yüzde 3,9, Visa yüzde 2,8 ve MasterCard yüzde 4,6 artış ile günü pozitif bölgede kapadı. Amazon hisseleri ise günü yüzde 6,9 ile artıda bitirdi.
* IT sektöründe yer alan Qualcomm, açıklamış olduğu üçüncü çeyrek finansallarında beklentinin üzerinde hisse başı kar açıklarken, dönem gelirleri de tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Şirket karlılık tahminlerini gelecek dönem yeni iphone siparişlerine yer verilmemesi nedeniyle aşağı yönlü revize etti. Şirket günü yüzde 0,7 ekside kapattı.
* Southern, kazanç beklentilerini karşılaması sonrasında günü yüzde 2,9 kazançlı bitirdi.
* Tahminleri aşan finansal raporları sonrasında Etsy yüzde 23,7, Office Depot yüzde 24,0 oranında artış yakaladı.
* Michael Kors, beklentinin üzerinde kar açıklarken, satışlarında yaşanan yüzde 17’lik daralma ile hayal kırıklığı yarattı. Groupon ise kar beklentilerini karşılayamadı. Michael Kors yüzde 14,62 ve Groupon yüzde 10,6’lık bir kayıp ile günün değer kaybedenleri arasında yer aldı.
* ABD Adalet Bakanı’nın istifa haberi sonrasında tanınmış esrar şirketleri Tilray yüzde 30’un üzerinde değer kazanırken, Canopy Growth yüzde 8,2 oranında artış yakaladı. Bu hisselerde meydana gelen artış esrarın yasallaştırılması için birkaç ülkenin oy vermesi sonrasında gerçekleşti.

G10’daki Gelişmeler
* Almanya Ticaret Dengesi Eylül ayında 17,6 milyar euro olarak beklentilerin altında gerçekleşti.

Asya’daki Gelişmeler
* Japonya Çekirdek Makine Siparişleri Eylül ayında yüzde 18,3 oranında daralma gerçekleştirdi.

Özgecan Özdemir Kum

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Polski Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+