FOMC Özeti: FED Artık "Sabırlı" Değil, Ancak Piyasalar Kadar Sabırsız da Değil

FOMC Özeti: FED Artık "Sabırlı" Değil, Ancak Piyasalar Kadar Sabırsız da Değil

Investing.com  | 20.06.2019 08:30

Dün FED'in "sabırlı" kelimesini kaldırdığı para politikası açıklamasını yayınlamasının hemen ardından, hisse piyasası sıçrama yaşadı.

SPX 60 Dakikalık Grafik

Ancak açıklama dikkatli bir şekilde incelendiğinde, FED yetkililerinin faiz oranlarını düşürme konusunda piyasanın çoğu kadar sabırsız olmadığının işaretleri ortaya çıktı.

Açıklamada sürdürülebilir genişleme, güçlü istihdam piyasası ve enflasyonun hedefe yakınlığının muhtemel sonuçlar olduğuna yönelik dil korunsa da,—son toplantıya benzer bir şekilde—sabırlı olma gerekliliği çıkarımına varmak yerine, "bu görünüme yönelik belirsizliklerin arttığı" konusunda uyarıda bulundu.

Bu artış öyle bir noktaya geldi ki, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) artık bunu yakından takip ediyor ve "genişlemeyi sürdürmek amacına uygun bir şekilde hareket edecek."

Tahmin araçlarındaki noktasal grafik komitenin ikiye bölündüğünü ve yıl sonuna kadar faiz oranlarını düşürme kararının her iki yöne de kayabileceğini gösteriyor.

FOMC Noktasal Grafik, Haziran 2019

17 yetkiliden sekizi yıl sonuna kadar en az bir faiz oran azaltımı öngörürken, yedisi fed fon oranındaki mevcut 2,25-2,50 aralığından 1,75-2,00'ye iki azaltım bekliyor. Ancak yetkililerden sekizi yıl sonuna kadar faiz oranlarında bir değişim olmayacağını beklerken, bir yetkili 2,50-2,75 seviyesine bir yükseliş tahmininde bulundu.

Önümüzdeki yıl için ise denge değişti; dokuz yetkili en az bir, yedi yetkili ise hala iki kez faiz oranlarında bir düşüşe gidilmesini bekliyor. Bunun altına giden olmadı ve çoğunluk benchmark oranın 2021'de en az 2,25-2,50 seviyesine döneceğini öngördü.

Toplantının ardından gerçekleştirilen basın toplantısında FED Başkanı Jerome Powell noktasal grafiğin vurgusunu azalttı. Bunların bireysel öngörüler olduğunu ve toplantıda tartışmaya bile açılmadığını belirtti. Powell bu öngörülerin dikkatleri büyük resimden uzaklaştırmaması gerektiğine dair uyarıda bulundu ve komitenin genişlemeyi sürdürmek ve enflasyon ile istihdamdaki hedeflerine ulaşabilmek için gelecek verilere uygun şekilde hareket edeceğini belirtti.

Ancak FED'in enflasyonu %2 hedefine getirmedeki başarısızlığını kabul etmeme konusundaki inatçılığı birçok gazeteciyi şaşkına çevirdi. Açıklamada toplam enflasyon ve çekirdek enflasyonun %2'nin altında devam ettiği, piyasa bazlı enflasyon telafi ölçümlerinin de düştüğü belirtildi.

Bunun ardından gazetecilerden biri, neden bununla ilgili bir şey yapmadıklarını sordu. Powell gelecek yeni verilerle ilgili bir şeyler mırıldanarak, hala büyük oranda sabırlı olduğunu ortaya koydu.

Gazetecilerden birinin, FED'in geçen hafta Chicago'daki stateji konferansında enflasyonu yükseltmek için hedefi %4'e çıkarmaya yönelik tavsiyesini değerlendirip değerlendirmeyeceğini sormasının ardından basın toplantısı neredeyse hiciv seviyesine yaklaştı. Powell bunun pratik bir çözüm olmayacağını, çünkü zaten enflasyonu %2'ye bile getirmekte zorlandıklarını söyledi.

St. Louis FED Başkanı James Bullard'ın faiz oranlarını sabit bırakma konusunda red oyu vererek %0,25 düşürmeyi tercih etmesiyle Powell bu toplantıda ilk ihtilafı yaşamış oldu. Geçen yıl da faiz oranlarını artırmaya karşı çıkan ancak o zaman oy hakkına sahip olmayan Bullard, oy verme pozisyonuna bu yıl geldi.

Genel olarak yatırımcılar ticaretteki gerilimlerin ya da diğer "ters akıntıların" zararlı etkilerinin somutlaşması halinde FED'in harekete geçeceği konusunda makul derecede ikna oldu. Açıklama ve Powell'ın konuşması bazılarının umduğu kadar ılımlı olmasa da, FED faiz oranlarının düşmesi konusunda zaten gereğinden fazia istekli olan bir piyasaya daha fazla umut veremek için dikkatliydi. Hisseler yüksek bir kapanış yaptı.

FED vadeli işlemleri Temmuz sonu toplantısında faiz oranlarının düşme ihtimalini %100, Eylül'de ikinci bir düşüş ihtimalini de çok yüksek olarak gösteriyordu. Aralık'ta 1,50-1,75 ya da daha altına üçüncü bir düşüş ihtimali bile daha önce olmadığı kadar yüksek.

Powell'ın geçen hafta Chicago'da noktasal grafik konusunda söylediği gibi, verilen kararlar yetkililerin görüşlerini yansıtıyor ancak bu değişebilir. Oranlara yönelik tahminler, işler beklenildiği şekilde giderse katılımcıların atacağı adımlar olacak.

Powell Chicago'da "ancak ekonominin altyapısında büyük, sık ve beklenmedik değişimlerin yaşandığı bir dönemde yaşıyoruz," dedi. "Bu koşullarda, en önemli politika mesajı merkez bankasının bir sürpriz yaşanmaması durumunda ne yapacağı değil, beklenmedik bir gelişmeye nasıl cevap vereceği olmalı."

Kısaca Powell piyasa katılımcılarına noktasal grafiğin medyan tahminleri yüzünden dikkatlerinin dağılmamasını söyledi, "yüksek belirsizlik dönemlerinde, medyan noktayı gerçekleşmesi en düşük ihtimalli sonuç olarak düşünmek en iyisidir."

Sade dil kullanımını benimseyen FED Başkanı sonunda kendine ait FED dilini de yaratıyor.

Investing.com

İlgili Makaleler

Son yorumlar

Yorum Ekle
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.
Tartışma
Cevap Yaz
Lütfen tekrar yorum yapmadan önce bir dakika bekleyiniz.

Finansal araçlar ve/veya kripto paralarla işlem yapmak yüksek seviyede risk içermektedir ve yatırım miktarınızın bir kısmını veya tamamını kaybetmenize sebep olabilir, bu sebeple tüm yatırımcılar için uygun değildir. Kripto para fiyatları aşırı derecede hareketlidir ve finansal haberler, politik olaylar ve düzenleme kurumları gibi konulardan kolaylıkla etkilenir. Kaldıraçlı işlem yapmak finansal riskleri yükseltmektedir.
Diğer finansal araçlar veya kripto paralar içinden tercihinizi yapmadan önce, yatırım nesnelerinizi, deneyim seviyenizi ve risk iştahınızı dikkatlice gözden geçiriniz ve ihtiyacınız olduğunda profesyonel tavsiye almayı deneyiniz.
Fusion Media sitede yer alan bilgilerin gerçek zamanlı ya da isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Tüm borsa fiyatları, endeksler, vadeli işlemler, Forex ve kripto para fiyatları, borsalardan değil piyasa düzenleyicileri tarafından oluşturulur, bu sebeple fiyatlar isabetli olmayabilir ve gerçek piyasa fiyatlarından farklı olabilir, bu da buradaki fiyatların fikir verme amaçlı olduğunu ve ticari amaçlar için uygun olmadığını gösterir. Fusion Media veya herhangi bir sağlayıcı, buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.
Bu sitede yer alan bilgileri, Fusion Media ve/veya veri sağlayıcıdan yazılı izin almadan kullanmak, saklamak, kopyasını üretmek, görüntülemek, düzenlemek veya dağıtmak yasaktır. Fikri mülkiyet hakkı, sitede yer alan verileri sağlayanlara ve/veya borsalara aittir.
Fusion Media reklamlarla veya reklam verenlerle etkileşiminize bağlı olarak internet sitesinde görüntülenen reklamlardan gelir elde edebilir.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Polski Português (Portugal) Português (Brasil) Русский ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Çıkış
Çıkış yapmak istediğinize emin misiniz?
HayırEvet
İptalEvet
Değişiklikler Kaydediliyor

+